9 sierpnia 2017, 08:13

Uważajcie na bylicę, bo może powodować swędzącą wysypkę

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chwasty porastające nieużytki, a są ich setki odmian, mogą nas uczulać. Właśnie rozpoczął się okres pylenia bylic, na alergeny których uczulonych jest tysiące Polaków. Gdzie i kiedy należy na nie uważać?


Bylica. Fot. Wikipedia.

Większość najbardziej uczulających alergenów przestała się już unosić w powietrzu, ale nawet w sierpniu alergicy nie mogą odetchnąć z ulgą. Mocno pyli bylica, która jest bardzo popularnym chwastem występującym zazwyczaj na nieużytkach.

W regionach, gdzie w najbliższym czasie nie będzie padać, a wiatr będzie słaby, jej pylenie będzie osiągać stopień bardzo wysoki. Ograniczać ilość uczulających alergenów mogą jedynie opady deszczu.

Alergeny bylicy mogą powodować trudności w oddychaniu, często również alergia kontaktowa objawiać się może bardzo swędzącą wysypką. Jednak nie tylko uczuleni na bylicę w sierpniu i wrześniu muszą zachować ostrożność.

>>> Sprawdź pogodę dla alergików

W trudniejszej sytuacji znajdują się alergicy, u których wykryto uczulenie na zarodniku grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Oba grzyby pleśniowe będą pylić w następnych tygodniach bardzo mocno. Nawet opady deszczu co najwyżej ograniczą ilość alergenów w powietrzu do poziomu wysokiego.

Alergicy do połowy września muszą też uważać na pyłki pokrzywy. Jest ich obecnie bardzo dużo, dopiero pod koniec miesiąca ich ilość będzie się powoli zmniejszać. Dużo mniejsze zagrożenie występuje z powodu alergenów traw, które kończą okres pylenia. Na pyłki traw uczulonych jest zdecydowanie najwięcej Polaków, dlatego trochę rozwagi nadal nie zaszkodzi.

Pamiętajmy, że najwięcej pyłków unosi się wczesnym rankiem, popołudniami i wieczorami. Na spacery należy wychodzić tuż po deszczu, gdy pyłków w powietrzu jest najmniej. Pomieszczenia wietrzyć najlepiej wczesną nocą, ponieważ w ciągu dnia nie jest to wskazane z powodu podwyższonej obecności pyłków.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Mieszko | 2017-08-09, 12:01

Bylica

Najlepiej wszystko wybetonować, ale wówczas pojawią się alergicy uczuleni na beton. A kilka świeżych liści bylicy włożonych do butów usuwa zmęczenie stóp - można po 30 km dziennie... sam sprawdziłem.