10 kwietnia 2016, 08:55

W naszych górach stanie 30-metrowa wieża widokowa

Mamy świetną wiadomość dla turystów lubiących przemierzać górskie szlaki i zachwycać się pięknem tamtejszej przyrody. Na Śnieżniku, drugiej co do wysokości góry w polskich Sudetach, stanie 30-metrowa wieża widokowa. Jak będzie wyglądać i co z niej zobaczymy?


Projekt wieży widokowej na Śnieżniku w Sudetach. Fot. Pracownia Architektury "Januszówka".

Wieża Trzech Kultur, bo tak będzie się nazywać nowa wieża widokowa, która stanie na Śnieżniku w Sudetach, ma swoim wyglądem łączyć tradycję i nowoczesność. Jej projekt przygotowała Pracownia Architektury "Januszówka" z Bielska-Białej.

30-metrowa wieża będzie się składała z dwóch części. Dolna będzie zbudowana z kamieni, które pozostały na szczycie po wyburzeniu poprzedniej wieży, a górna z blachy perforowanej. Na samym szczycie budowli, na który będzie się wchodzić szerokimi schodami, znajdzie się panoramiczny taras widokowy otoczony czterema zakrzywionymi taflami szkła, które mają osłaniać turystów przed porywistym wiatrem.


Projekt wieży widokowej na Śnieżniku w Sudetach. Fot. Pracownia Architektury "Januszówka".

Niestety, na zaplecze gastronomiczne i noclegowe nie ma co liczyć, ponieważ władze gminy nie otrzymały na nie pozwolenia. Byłoby to możliwe jedynie wówczas, gdyby na szczycie Śnieżnika powstała kanalizacja, a także doprowadzona została energia elektryczna. Władze zapewniają jednak, że w przyszłości, gdy znajdą się na to pieniądze, takie zaplecze powstanie.

Bez wątpienia z powodu wieży Śnieżnik może się stać kolejnym popularnym miejscem w Sudetach. Turyści, którzy uwielbiają ten szczyt z powodu swojej surowości, braku schroniska i dużo mniejszej ilości ruchu niż na Śnieżce, nie podzielają entuzjazmu władz.


Projekt wieży widokowej na Śnieżniku w Sudetach. Fot. Pracownia Architektury "Januszówka".

W okresie letnim spodziewają się prawdziwych tłumów, które zniszczą specyficzny klimat tego miejsca. Tłok może być duży, bo przez szczyt przebiega granica z Czechami, a nasi sąsiedzi już teraz bardzo chętnie odwiedzają Śnieżnik.

Wątpliwości dotyczą też panoramy jaka będzie widoczna z wieży. Przewodnicy górscy są zdania, że nie ujrzymy niczego wyjątkowego, poza tym, co jest już widoczne z poziomu szczytu. Miłośnicy Śnieżnika są jednak innego zdania, bo można zachwycać się widokiem Gór Złotych, Gór Bialskich, wzniesieniami Sudetów Środkowych, a jeśli dopisuje dobra widoczność to także Karkonoszami i Wysokim Jesionikiem.


Projekt wieży widokowej na Śnieżniku w Sudetach. Fot. Pracownia Architektury "Januszówka".

Atrakcji w polskich górach zbyt dużo nie ma, więc każda kolejna z pewnością przyciągnie urlopowiczów i odciąży ruch turystyczny np. na Śnieżce czy w tłumnie odwiedzanych Tatrach, gdzie rocznie przewija się kilka milionów turystów.

Związek Gmin Śnieżnickich dysponuje już kompletną dokumentacją wieży oraz pozwoleniem na budowę. Ale żeby ją rozpocząć konieczne jest dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Koszt całego przedsięwzięcia to 8 milionów złotych. Jeśli środki znajdą się jeszcze przed końcem tego roku, to z budową będzie można ruszać już w 2017 roku.


Ruiny dawnej wieży widokowej na Śnieżniku w Sudetach. Fot. TwojaPogoda.pl

Wznoszenie wieży potrwa około 2 lat, ponieważ sezon budowlany jest na Śnieżniku bardzo krótki i trwa zaledwie 2-3 miesiące. W dodatku góra jest rezerwatem przyrody, a to oznacza, że nie można na szczyt dotrzeć samochodami. Transport materiałów budowlanych będzie możliwy jedynie za pomocą śmigłowców, a to spore wyzwanie logistyczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to piękną panoramę Sudetów Wschodnich i okolic będziemy podziwiać już latem 2019 roku.

To będzie druga wieża na Śnieżniku

Śnieżnik, nazywany śląskim Mont Blanc, ma rozległy, kopulasty szczyt, który utrudnia dalekie obserwacje. Dlatego też pierwsza wieża widokowa, wysoka na 33,5 metra, stanęła tam już w 1899 roku. Po drugiej wojnie światowej wieżę przestano konserwować, przez co zaczęła popadać w ruinę. Ostatecznie w 1973 roku podjęto decyzję o jej wyburzeniu. 11 października żołnierze wysadzili ją w powietrze.


Pierwsza wieża widokowa na Śnieżniku w Sudetach. Fot. dolny-slask.org.pl

Zaledwie kilka lat później, po tym jak zdano sobie sprawę z tego, że była to błędna decyzja, która zaszkodziła ruchowi turystycznemu w regionie, zrodził się pomysł na odbudowę wieży. Jednak kolejne projekty zarzucano aż do dnia dzisiejszego, gdy nowy projekt jest niemal dopięty na ostatni guzik. Jednak czy uda się go ostatecznie zrealizować?

Warto odwiedzić Śnieżnik już teraz

Zanim powstanie nowa wieża widokowa, zachęcamy Was do odwiedzenia Śnieżnika i sfotografowania się na gruzach wieży zburzonej 43 lata temu. Polecamy szlak żółty prowadzący ze Stronia Śląskiego. Jednak ci, którzy chcieliby skrócić sobie drogę, bo np. chcą zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, przez niektórych uważaną za najpiękniejszą jaskinię w Polsce, mogą rozpocząć wędrówkę z parkingu przy Muzeum Ziemi - Parku Jurajskim w Kletnie... Zobacz na mapie


Panorama ze szlaku na Śnieżnik w Sudetach. Fot. TwojaPogoda.pl

Szlak biegnie wzdłuż potoku Kleśnica i prowadzi nas do znajdującego się po lewej stronie Źródła Marianny, a następnie do nieczynnego już kamieniołomu marmuru, po prawej. Po 25 minutach dotrzecie do Jaskini Niedźwiedziej. Podczas 45-minutowego zwiedzania zobaczycie niezwykle efektowne nacieki skalne. Oczywiście nie musicie zwiedzać jaskini, udając się w dalszą drogę.


Panorama ze szczytu Śnieżnika w Sudetach. Fot. TwojaPogoda.pl

Szlak rozwidla się po pewnym czasie na kamienistą ścieżkę ze stromym, ale krótszym podejściem oraz okrężną ścieżkę szutrową z łatwym, ale dłuższym podejściem, polecaną mniej zaprawionym turystom oraz rowerzystom.


Panorama ze szlaku na Śnieżnik w Sudetach. Fot. TwojaPogoda.pl

Po godzinie dojdziecie do Przełęczy Śnieżnickiej, a stamtąd po kwadransie do Schroniska "Na Śnieżniku". Jego nazwa może być nieco myląca, bo schronisko nie znajduje się na Śnieżniku, lecz pod jego kopułą.


Widok na Schronisko "Na Śnieżniku" i górę Średniak w Sudetach. Fot. TwojaPogoda.pl

Na szczyt prowadzi zielony, dość stromy szlak, który można pokonać w pół godziny. Jako że Śnieżnik zajmuje trzecie miejsce pod względem wybitności w polskich górach, zaraz za Śnieżką i Babią Górą, gwarantuje rozległe panoramy i piękne widoki... Zobacz galerię zdjęć

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Kamyk | 2017-01-07, 22:29

Zostawcie Śnieżnik w spokoju

Lepiej niech już nic nie robią. Śnieżnik nie potrzebuje wieży, gdyż ułożenie jego stoków i tak gwarantuje doskonałe warunki widokowe (szczególnie podczas jesiennej i zimowej inwersji).

Fila | 2016-09-10, 22:53

szkaradztwo

Wyjątkowo brzydka. To że Czesi postawili paskudztwo po swojej stronie, wcale nie upoważnia nas do podobnego błędu. Nie jest prawdą, że płaski szczyt utrudnia dalekie obserwacje. Jest wręcz przeciwnie. Nie widać podnóży i trzeba się nachodzić dookoła aby obejrzeć najbliższe okolice. Lepiej były by więc zrobić trakt widokowy dookoła szczytu (wystarczy 3/4 - po Polskiej stronie) niż budować kontrowersyjną wieże, w dodatku w rezerwacie.

Anna S. | 2016-06-20, 15:46

Odrestaurować starą!!

Dlaczego taka brzydka :( Stara wieża wyglądała klimatycznie, pasowała do krajobrazu, a ten projekt przypomina jakąś gigantyczną latarkę albo nie przymierzając stalowego k...asa wysuwającego się z kamiennej podstawy :(( Jak już, to trzeba by ten kamień pociągnąć konsekwentnie wyżej - to piękna okolica i warto myśleć nie tylko o tym, ile piękna będzie widać z wieży widokowej, ale czy ona sama nie popsuje widoku na miejscu :(

kazik | 2016-05-28, 14:37

wieża? wieżyczka

phi tylko 30m? Powinno być co najmniej 50-60 a najlepiej 80m. Wtedy można mowić o wieży a nie wieżyczce.

Joanna | 2016-04-14, 07:50

wieża

Po drugiej stronie -Czechy Dolna Morawa została już wybudowana konstrukcja o nazwie,, spacer w chmurach,,Oni mają , dlaczego i my mielibyśmy nie mieć?

GrzegorzNT | 2016-04-13, 09:24

protesty

To nie zostanie wybudowane, bo zaraz zaczną się protesty ekologów i innych przeciwników wszelkich inwestycji.

Grzegorz | 2016-04-12, 22:15

Wieża na Śnieżniku.

Czemu nasze władze przystają na takie " nowoczesne " pomysły? Wieża ze stali i szkła nijak ma się do naturalnego otoczenia. Mam nadzieję, że nie znajdzie się sponsor tej wersji wieży.

abc | 2016-04-11, 16:49

Spostrzeżenia

Chyba jednak "średniowieczna" wieża wyglądałaby ładniej, choć budowanie takiej zostałoby określone jako kicz. A tak będziemy mieli nowoczesny, nawiązujący do tradycji "komin" (szczególnie jak wyobraźnia podpowie, że chmurka na pierwszym zdjęciu to obłok dymu). Szkoda zabudowywać góry, bo się jednak krajobraz psuje, ale na pewno będzie to atrakcja, więc może warto. No i wygląda lepiej niż wieża z Pradziada. Poza tym nowoczesne budowle to już tradycja w Sudetach (patrz "spodek" na Śnieżce). N tym starym zdjęciu na stojącej po prawej szopie jest konstrukcja przypominająca gwiazdę Dawida. Ciekawe, czy Niemcy w czasie wojny i tuż przed nią też ją widzieli?

Camil | 2016-04-11, 18:39

Odp: Spostrzeżenia

To nie będzie żadna atrakcja, ponieważ każdy, kto był kiedykolwiek na Śnieżniku doskonale wie, że podniesienie o trzydzieści metrów punktu widokowego na szczycie łysym jak kolano nie przyniesie istotnego pożytku, natomiast zniszczy wspomnianą w artykule surowość krajobrazu.

Marta | 2016-04-10, 11:33

Super!

Świetna wiadomość. Uwielbiam ten szczyt. Teraz będzie można podziwiać zapierającą dech panoramę.

Jan | 2016-04-10, 11:05

Piękne tereny

Mój kochany Śnieżnik.... Mimo że mieszkam w Warszawie to staram się bywać minimum 2 razy w roku w Kotlinie Kłodzkiej, w lecie i w zimie. No i oczywiście obowiązkowo wyprawa na Śnieżnik!