9 kwietnia 2016, 10:13

Będzie nowy podatek. Zapłacimy za zmarnowaną wodę

Ubiegłoroczna susza ujawniła, że zupełnie nie jesteśmy przygotowani na długotrwały brak opadów. Przez lata nie nauczyliśmy się zatrzymywać wody w środowisku, aby móc z niej korzystać podczas suchych okresów. Pojawił się jednak pomysł, jak zmienić tę sytuację.

Dotychczas myśleliśmy, że naszym największym problem są powodzie. Jednak jak się okazuje, to nie wielka woda, która dotyka jedynie obszary nadrzeczne, stanowi najpoważniejsze zagrożenie. Jest nim susza, która potrafi jednocześnie dotknąć całą Polskę, powodując gigantyczne straty w rolnictwie i odciąć od dostaw wody miliony mieszkańców.

Zaczęliśmy wydawać miliardy złotych na budowę wałów przeciwpowodziowych i suchych zbiorników retencyjnych, które uchronią nas przed wodą. Jednak to właśnie woda jest naszym największym skarbem, z którym nie powinniśmy walczyć, lecz go pozyskiwać.

Polska jest mniej zasobnym w wodę krajem niż chociażby Hiszpania, która kojarzy się nam z jałowymi obszarami spalonymi słońcem. Dlaczego? Ponieważ Hiszpanie po tym jak naukowcy przedstawili alarmujące dane na temat czekających ich zmian klimatycznych, zapoczątkowali narodowy projekt mający na celu gromadzenie wody nadającej się do picia ze wszystkich źródeł.

Polacy jeszcze do ubiegłego roku nie zdawali sobie sprawy z tego, jak niewiele trzeba, aby susza zniszczyła większość upraw, a tym samym wpłynęła na ceny żywności. To się jednak zmieni, bo rząd zapowiedział pierwsze tak wielkie inwestycje w retencjonowanie wody.

Według informacji ministerstwa środowiska w planach jest zmobilizowanie samorządów do sprawniejszej retencji. Jako że terenów zurbanizowanych systematycznie przybywa, miasta muszą wprowadzić politykę przestrzenną, która będzie miała na celu ograniczenie szybkiego odpływu wody deszczowej.

Po każdej ulewie deszczówka spływa bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego oraz rzek, gdzie stanowi zagrożenie podtopieniami lub powodziami. Deszczówka powinna być zatrzymywana w środowisku, a następnie sukcesywnie mu oddawana. W międzyczasie moglibyśmy z niej korzystać w okresach szczególnie suchych.

Ministerstwo zamierza wprowadzić opłatę za utraconą wodę, zbliżoną do tzw. podatku deszczowego. Samorządy nauczą się egzekwować zarządzanie deszczówką, jeśli będą mogły otrzymywać opłatę za każdą utraconą i niespożytkowaną kroplę wody.

Tutaj przytoczony został przykład supermarketu, który inwestor będzie chciał wybudować wraz z dużym betonowym parkingiem, a nie zapewni przy tym odpowiedniej instalacji służącej retencji (np. drenażu czy zbiornika). Wówczas nałożona zostanie na niego taka opłata.

Podobnie ma być w przypadku obszarów rolniczych, gdzie dawno temu zaniechano budowy rowów melioracyjnych, w efekcie nie można nawadniać pól podczas suszy. Najwyższe opłaty będą obowiązywać w gminach, gdzie inwestycji retencyjnych będzie najmniej. Im więcej ich będzie, tym opłaty mają być niższe. Szczegółowe plany ministerstwa poznamy do połowy roku, gdy znajdą się one w projekcie nowego Prawa Wodnego... Dowiedz się więcej

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz

ree | 2016-06-08, 21:23

przyjażń z bobrami jest kluczowa

z bobrami też niestety trzeba będzie się zaprzyjaźnić

akspil atejbżle | 2016-06-08, 11:29

woda

nie mogę ścierpieć jak Szpital Miejski w Olsztynie marnuje wodę głębinową do chłodzenia powietrza na sale operacyjne bo szkoda było kasy na fankoly

Paweł | 2016-04-11, 10:41

Kostka

Wszyscy tylko tę kostkę układają zamiast geokraty! Zobaczcie jak w Berlinie dba się o to aby woda wsiąkała zamiast spływała. My Polacy to zawsze naśladujemy zachód o epokę do tyłu - ich błędy instalujemy u siebie myśląc, że to nowoczesność.

elemelek | 2016-04-10, 14:26

Melioracja

Prostowanie rzek, zmniejszanie powierzchni terenów zalewowych, kopalnie to wszystko ma wielki wpływ na poziom wód. Chociaż bobry robią dobrą robotę, całe szczęście ich przybywa, jednak powinno się zabezpieczać starodrzew, bo żadnemu drzewu nie przepuszczą...

Andrzej Kamiński | 2016-04-09, 20:14

Woda

Kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego wypompowują rocznie 150-200 milionów m3 wody. Paruje, spływa do Bałtyku.

Dariusz Lewicki | 2016-04-09, 19:45

Kiedy zaczniemy szanować wodę

Kiedy zaczniemy szanować wodę Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997 Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Był to zamysł i częściowa realizacja Niemiec po powodzi w 1910. Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a elektrownie szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z wiatrakami, poza nimi z elektrowniami np Turów i Opole ( w nocnym dołku energetycznym). Przykład nie dokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach : www.google.pl/?gws_rd=ssl#hl=pl&gs_rn=12&gs_ri=psy-ab&tok=T0GqwgEoPjNenvkKFmb8Xw&suggest=p&pq=elektrownia%20szczytowo%20pompowa&cp=35&gs_id=34&xhr=t&q=elektrownia%20szczytowo%20pompowa%20M%C5%82oty&es_nrs=true&pf=p&sclient=psy-ab&oq=elektrownia+szczytowo+pompowa+M%C5%82oty&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.45960087,d.d2k&fp=d5e07d7453254992&biw=1920&bih=955 Dlaczego nie kształci się fachowców do realizacji takich zadań? www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115225,najwieksze-rzeki-swiata-wysychaja-grozi-nam-kryzys Największe rzeki świata wysychają. Grozi nam kryzys? Zmiany klimatyczne, gwałtowny wzrost populacji i coraz większe zapotrzebowanie na wodę sprawiają, że poziom największych rzek świata w ciągu ostatnich 50 lat wyraźnie się obniżył. Czy zagraża nam ogólnoświatowy kryzys wodny?

barbaro | 2016-05-28, 23:03

Odp: Kiedy zaczniemy szanować wodę

Tak, siak czy owak, ta woda w końcu i tak wraca do środowiska! Problemem jest dostatek wody odpowiednio czystej do spożycia, produkcji i przetwórstwa żywności. No i jej nieregularna "dostawa". Regulacje rzek niczego nie załatwiają, jak nie ma (okresowo) opadów. Ale suma ilości wody na Ziemi we wszystkich trzech stanach skupienia pozostaje niezmienna w skali czasu istnienia ludzkiej cywilizacji. I nic nie wskazuje, że w najbliższych tysiącleciach miało by się to zmienić. Jedyną kwestią w tym wszystkim jest umiejętne gospodarowanie nią. Czy ludzie w końcu się tego nauczą?

A W | 2016-04-09, 18:58

Retencja

Idea zacna, oby w efekcie nie ściągali tego z domów, kamienic czy prywatnych ogrodów. No ale jak się rozdaje jedną ręką to trzeba też gdzieś zabrać. Jak jedno i drugie w dobrym interesie leży to nic aby się cieszyć.

Suri | 2016-04-11, 21:25

Odp: Retencja

W niektórych miejscowościach już prowadzili lub wprowadzają tą opłatę w domach prywatnych, także tylko czekać aż w całej Polsce to prowadzą.