10 stycznia 2017, 08:07

Pracujesz na mrozie? Sprawdź, czego możesz zażądać

Kodeks pracy chroni nas nie tylko przed pracą w upale, lecz także na mrozie, gdy ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie i może zagrażać życiu. Często nie egzekwujemy od swych przełożonych tego, co nam się należy. Warto więc poznać swoje prawa.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy są zmuszeni spędzić w pracy 8 godzin w bardzo niskiej temperaturze, bo pracując na wolnym powietrzu. Bardzo łatwo wówczas wychłodzić swój organizm, a nawet doznać niebezpiecznych dla zdrowia i życia odmrożeń.

Warto pamiętać, że za wszystkie takie zdarzenia wyłączna odpowiedzialność spada na pracodawcę, jeśli nie zapewnił on, zgodnie z prawem, odpowiednich warunków pracy. Niestety polscy pracodawcy notorycznie łamią zasady kodeksu pracy, ponieważ często nie mają świadomości o czym one mówią.

Pracownik ma swoje prawo, które nie tylko może, lecz przede wszystkim powinien, egzekwować. Może negocjować z pracodawcą zmianę godzin pracy tak, aby unikać okresu występowania najniższych temperatur. Można również prosić o przeniesienie stanowiska pracy w cieplejsze miejsce lub ustanowienia dłuższych przerw w pracy, aby się ogrzać.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego prawo stanowi, że w przypadku, gdy temperatura, spowodowana warunkami atmosferycznymi, spada poniżej 14 stopni, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie niższa aniżeli 16 stopni i gdzie mogą się ogrzać, spożyć ciepłe napoje i podgrzać żywność.

W biurach, sklepach i innych zakładach pracy temperatura powietrza nie może spadać poniżej 18 stopni, a w halach produkcyjnych poniżej 14 stopni. Wyjątek stanowią jedynie pracownicy chłodni, którzy z kolei muszą być zapewnieni przez pracodawcę w ciepłą odzież, możliwość jej zmiany i gorące napoje.

Osoby pracujące na wolnym powietrzu, a więc budowlańcy, osoby sprzątające, listonosze lub policjanci, poza ciepłą odzieżą powinni mieć możliwość ogrzania się, np. za pomocą koksownika, lub też powinna im zostać zapewniona dłuższa niż normalnie obowiązująca przerwa w pracy.

Pracodawca musi też zapewnić nieodpłatne posiłki w postaci jednego gorącego dania i napojów. Posiłki powinny zawierać około 50-55 procent węglowodanów, 30-35 procent tłuszczów, 15 procent białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.

Jeśli pracodawca nie może zapewnić takich udogodnień, ze względu na utrudnienia organizacyjne, powinien zapewnić pracownikom możliwość dostępu do gorących dań w punktach gastronomicznych lub dostarczyć pracownikom produkty do przygotowania takich posiłków. Szczegóły można doczytać w Kodeksie pracy w artykule 232.

Taksówkarze nie mogą dogrzewać się włączając silnik samochodu na postoju. Zgodnie z prawem, aby chronić jakość powietrza, silnik nie może być włączony na postoju dłużej niż przez jedną minutę. Dotyczy to również osób odśnieżających samochody. Jeśli policjanci przyłapią nas na gorącym uczynku, to kara grzywny za to wykroczenie wynosi 100 zł.

Pracodawcy dysponują całym wachlarzem możliwości ułatwienia życia pracownikom podczas mrozów, ale rzadko kiedy z niego korzystają. Tymczasem nie trzeba badań naukowych, żeby wiedzieć, że im niższa jest temperatura, zwłaszcza przy mrozie za oknem, tym pogarsza się wydajność pracowników.

Wydatek na klimatyzację lub ogrzewanie jest zdecydowanie mniejszy niż koszty wynikłe z obniżenia jakości pracy, w tym np. w jej spowolnieniu lub popełnionych błędach, a także z powodu zachorowań pracowników.

Pracodawca ma też inne możliwości w łagodzeniu skutków mrozu w miejscu pracy. Może zwolnić pracownika do domu, któremu za ten dzień przysługuje normalne wynagrodzenie. W krytycznej sytuacji, pracownik może, po wcześniejszym poinformowaniu przełożonego, opuścić miejsce pracy. W przypadkach spornych, bardzo często na korzyść pracownika, decyduje sąd pracy.

Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę grzywny w wysokości od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych lub skierować sprawę do sądu pracy. Korzystajmy ze swoich praw, egzekwujemy to, co nam się należy od pracodawcy, z korzyścią dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Tadek | 2017-01-11, 17:57

Dajcie spokuj..

Dla mnie to w ogóle parodia z tymi inspekcjami. Jak można zapowiadać inspekcje, przecież wiadomo, że wtedy wszystko się przygotowuje. U mnie to śmiech na sali jest, latają nakładają osłony na maszyny, dają okulary ochronne, a we wszelakich pomiarach tez się "mieścimy" kiedyś było płacone szkodliwe, dzisiaj ta sama robota nie jest szkodliwa, że moczysz ręce w preparacie uszkadzającym wątrobę . Ponad to, w lato gorąco w tym przybytku i nawet wentylatora za 40 zł nie kupią, a w zimę ręce sinieją z zimna.

star marine see service | 2017-01-11, 17:32

kodeks pracy

Jesteśmy firmą która ma w nosie te wszystkie prawa ! Zapewniające niby dobro pracownikom nie dość że ludzie się proszą o umowę o dzieło to jeszcze narzekają że umów im nie dajemy niech poczekają 4 miesiące to zrobią się miękcy a my ich wykorzystamy żaden z nacSych byłych pracowników nam nie podskoczy bo my nie dajemy im ich podpisanych umów. A że ludzie mają ciężką sytuacje finansową to siedzą cicho i pracują tak jak my im zagramy. to się nazyWa biznes:DM a te prAWA PRACOWNICZE TO MOŻECIE SOBIE WSADZIĆ DO BIBLIOTEKI MIĘDZY SZUFLADY.

alewis26 | 2017-01-10, 09:26

smog

W Katowicach mamy dziś absurdalnie wysokie poziomy zanieczyszczeń pyłem zawieszonym. Na stacji na ul. Kosshuta ok. 7 rano było 1900% normy pyłu PM10 i ponad 3000% normy pyłu PM2.5. Godzina ekspozycji na takie warunki to równowartość niemal całego tygodnia pracy na powietrzu przy maksymalnym dopuszczalnym stężeniu. Temat smogu powraca w zasadzie co zimę, a zwłaszcza w mroźniejszych sezonach z większą ilością zimnej bezwietrznej aury. I co? I nic, z roku na rok smog coraz gorszy. Tylko narzeka się na mrozy i wyże i wylewa żale, że atlantycka zima lepsza. Ale nic się nie robi w kierunku zmniejszenia smogu. Pogody przecież nie zmienimy, wyże z mrożnym stojącym powietrzem u nas zawsze były i zawsze będą. Ocieplenie klimatu nie ma tu znaczenia, bo to czy będzie -24 stopnie czy -17 to praktycznie żadna różnica. Modlenie się o Atlantyk naprawdę nie da absolutnie NIC. Jest tyle sposobów walki z tym badziewiem, a my nie stosujemy praktycznie żadnego. Darmowe dni w komunikacji, dofinansowania do niskoemisyjnych piecy i opału, ograniczenie produkcji w wielkich zakładach przemysłowych na czas tego typu pogody, surowe kary za palenie dziadostwem, edukacja w zakresie prawidłowego palenia węglem, wreszcie w skrajnych przypadkach np. zakaz ruchu pojazdów o parzystych / nieparzystych numerach rejestracyjnych w danym dniu (takie coś wprowadzali Chińczycy).

Darek Wuk | 2017-01-10, 11:09

Odp: smog

"Jest tyle sposobów walki z tym badziewiem, a my nie stosujemy praktycznie żadnego. Darmowe dni w komunikacji, dofinansowania do niskoemisyjnych piecy i opału, ograniczenie produkcji w wielkich zakładach przemysłowych na czas tego typu pogody, " Jest dużo sposobów, tylko pytanie kto ma za to zapłacić. Jak wiesz, mamy dług publiczny na poziomie ok 55%, samorządy także są pozadłużane. Dodatkowo obecny rząd rozdaje pieniądze na prawo i lewo. Dopóki będziemy marnować pieniądze na socjal, wczesne emerytury, setki tysięcy niepotrzebnych urzędników to nie będzie pieniędzy na nic. Podnoszenie podatków nic nie da, bo jesteśmy na górce krzywej laffera. Mówić sobie można dużo, zwłaszcza na forum. Ale matematyka to nauka ścisła. Z pustego to i salomon nie naleje.

intel | 2017-01-10, 11:24

Odp: smog

Najlepiej u nas zgonić wszystko na pogodę, "Sorry, taki mamy klimat", oczywiście pogoda wyżowa jest sprawcą smogu, nie ludzie, tylko Atlantyk może przegonić smog, takie liczenie na pogodę jest niezbyt dobre, my musimy dostosować się do warunków pogodowych, bo pogoda i tak zrobi swoje. A jakby prognoza GFS z 00 UTC się sprawdziła, to problem smogu tej zimy znowu powróci...

Lucas wawa | 2017-01-10, 13:26

Odp: smog

Tak jak ktoś wcześniej napisał narzekamy na to co dają Siły Natury, ale wszelakie "syfy" będące wynikiem ludzkiej działalności usprawiedliwiamy. Dotyczy to zwłaszcza osób nie akceptujących warunków pogodowych w naszym klimacie z prawdziwie zimowymi zimami na czele (ale i także np. z "piękną" aurą latem również). Ja tego podejścia nie rozumiem, bo w końcu my jako ludzie mamy znacznie większą szansę ulepszać rozwiązania jakie my sami tworzymy (w tym wypadku w kierunku pro-ekologicznym i pro-zdrowotnym), niż oczekiwać na coś na co i tak nie mamy bezpośrednio wypływu (jak słusznie napisałeś zimą mroźnie i "wyżowo" okresowo u nas nadal będzie).

pyton1990 | 2017-01-10, 14:37

Odp: smog

Z podatkami jest ten problem, że mnóstwo kapitału jest wyprowadzana za granicę. W podatku VAT i CIT luka sięga 30%. Gdyby uszczelnić je do poziomu państw skandynawskich, mielibyśmy w budżecie ponad 100 miliardów więcej zł. Inna kwestia że pieniądze z budżetu są marnowane w karygodny sposób na propagandowe rozdawnictwo typu 500+, przedwczesne emerytury, na Kościół (w granicach kilku miliardów - najbardziej zmarnowane pieniądze), także na przerośniętą biurokrację. Mimo informatyzacji w urzędach, aparat administracyjny jest 3 razy większy niż pod koniec PRL-u. Problemem jest też żenująco niska kwota wolna od podatku i uprzywilejowanie podatkowe najlepiej zarabiających. Jeśli tego się nie zmieni, u nas nigdy nie będzie normalnie. Walka o czyste środowisko powinna być jednym z priorytetów, ponieważ tu chodzi o zdrowie publiczne.

normalny | 2017-01-10, 23:24

Odp: smog

100 % racji. Zamiast modlić się do Atlantyku (niczym do bóstwa) trzeba posprzątać własne podwórko. Preferencje klimatyczne nie mają tu nic do rzeczy. Pogoda i tak nie zależy od naszych upodobań. Pomstowanie na zimę problemu smogu nie rozwiąże.

pyton1990 | 2017-01-11, 10:49

Odp: smog

@normalny - Oczywiście masz rację, ale niech nikt nie wmawia ludziom, że mróz to zdrowie.

Staszek | 2017-01-10, 07:29

Praca na tartaku.

Pracowałem przez sporo lat na tartaku i tam dopiero są niekorzystne warunki. Po pierwsze hałas ponad wszystkie normy oczywiście badają hałas i wychodzi grubo ponad 100 decybeli bo stare traki a jak przyjdzie do czego to na tych kartach po kontroli pisze tylko 78/80 decybeli. Obojętnie jaki jest mróz to i tak trzeba robić ,żadnych dodatkowych przerw. dodatkowo okropny przeciąg a jak ktoś zachoruje na zapalenie oskrzeli a by poszedł na zwolnienie to właściciel grozi zwolnieniem bo wielu czeka tylko na miejsce. Jedynie co mogę o właścicielu dobrego powiedzieć to ,że zawsze wypłatę płaci na czas ale niestety to jest źle płatna robota. O każdych kontrolach i inspekcjach wie wiele dni przed czasem bo sporo pracowników robi na czarno to więc może przygotować wcześniej.Do puki będą jego powiadamiać wcześniej o wszystkich kontrolach to dalej będzie wykorzystywał ludzi na tartaku w GD.-Osowie.