31 sierpnia 2015, 08:31

W Polsce powstaje mały HAARP. Czy jest się czego bać?

W różnych częściach świata powstają sieci anten, których zadaniem jest badanie najdalszych zakątków Wszechświata. Jednak nie brak opinii, że mogą one służyć również do niecnych celów, np. inwigilacji. Jedna z takich konstrukcji powstała na Warmii.


Widok na pole, gdzie powstała pierwsza stacja LOFAR w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl

Mieszkańcy podolsztyńskich Bałd z niepokojem obserwują konstrukcję, która powstała wśród pól uprawnych, zaledwie kilometr od ich domów. Jest to jedna z kilkudziesięciu stacji systemu LOFAR (LOw Frequency ARray), która tworzy pierwszy i jednocześnie największy na świecie europejski interferometr radiowy.


Pierwsza stacja LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

Dotąd tego typu urządzenia kojarzyły się nam z radioteleskopami w postaci olbrzymiej czaszy. Jednak pieśń przyszłości to właśnie rozproszone sieci niewielkich anten, które z różnych miejsc na świecie, w tym samym czasie, dzięki superszybkiej sieci światłowodowej, mogą zbierać niezwykle cenne dane.


Anteny sieci LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

W 2013 roku dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskano prawie 26 milionów złotych na budowę trzech stacji LOFAR w Polsce. Mają one stać się częścią 45 stacji wyposażonych w 25 tysięcy anten, rozsianych od Wielkiej Brytanii i Francji przez Holandię, Niemcy i Polskę aż po Szwecję.


Tablica informacyjna budowy stacji LOFAR w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

Każda stacja wyposażona jest w dwa zestawy po 96 anten, które funkcjonują w wyższym i niższym podzakresie bardzo niskich częstotliwości (od 10 do 240 MHz), bardzo słabo dotąd poznanych przez radioastronomów. Anteny są bardzo niepozorne, bo mają nie więcej niż 1,5 metra wysokości.


Anteny sieci LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

Odbierają one sygnały z najdalszych obiektów we Wszechświecie, które narodziły się tuż po Wielkim Wybuchu. Naukowcy w ten sposób chcą zbadać ewolucję galaktyk, kwazary, promieniowanie kosmiczne, aktywność słoneczną, promieniowanie radiowe planet, plazmę okołoziemską oraz górne warstwy ziemskiej atmosfery, w tym jonosferę.


Pierwsza stacja LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

To właśnie te ostatnie badania najbardziej niepokoją łowców teorii spiskowych. Anteny mogą bowiem stanowić nowe oblicze słynnego już HAARP-u, czyli owianych złą sławą anten znajdujących się w rejonie miejscowości Gakona na Alasce, które mają ponoć zmieniać pogodę lub wpływać na zachowanie ludzi.


Pierwsza stacja LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

Ośrodek ponoć zamknięto, ale jak się uważa, LOFAR może stanowić jego kontynuację w wielokrotnie większej skali. Mieszkańcy Bałd zwrócili się do nas z prośbą o rozwianie wątpliwości, czy anteny są dla ich zdrowia bezpieczne.


Czy należy się bać stacji LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. TwojaPogoda.pl

Jest to tym bardziej istotne, że w okolicy znajduje się popularny ośrodek wypoczynkowy i gospodarstwa agroturystyczne. Istnieją obawy, że wieść od podejrzanych antenach może sprawić, że turyści nie będą chcieli tu przyjeżdżać.


Lokalizacja pierwszej stacji LOFAR w Polsce w Bałdach k. Olsztyna. Fot. Google Maps.

Zapytaliśmy o to prof. Andrzeja Krankowskiego, który jest wicekoordynatorem projektu POLFAR w Polsce i pracownikiem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Niestety, nie chciał nam udzielić bardziej szczegółowych informacji na temat tego projektu. Szkoda, ponieważ niejasności zostały.


Stacja LOFAR w Groningen w Holandii.

Tymczasem w planach jest budowa jeszcze dwóch kolejnych stacji. Jedna ma stanąć w Łazach k. Krakowa na działce należącej do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a druga w Borówcu k. Poznania, na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

zbigniew | 2017-07-01, 18:52

mały HAARP w Polsce

HAARP nie tylko zmienia pogodę ale wywołuje też trzęsienia ziemi, a ludziom mieszkającym niedaleko tego dziadostwa współczuję

Zdzisław Obara | 2015-09-08, 07:29

Pogoda

Deszcz,deszcz i jeszcze raz deszcz,co zrobić by choć z tydzień pokropiło mają rakiety ze związkami chemicznymi aby wywołać deszcz,ale nas pewnie nie stać,co będziemy jeść jak na wsi robi się Sahara ,na 1m głebokości sam pył przesadzałem drzewko już wieloletnie,czyli choć posieją nie ma szans na wschody,brak wód gruntowych z poważaniem Zdzisław.

ed malpa jedna | 2015-09-01, 23:43

strefa promieniowania

skoro obiekt ma tylko odbierać sygnały to skąd informacja, ze strefa promieniowania elektromagnetycznego.. jeżeli tylko odbieramy to nie emitujemy, a takie tabliczki powinno się postawić w całej polsce bo wszędzie jakieś promieniowanie jest.. a tu nagle tabliczka w tym jednym konkretnym miejscu.. ci co nie myślą, niech pomyślą..

Hans Kloss | 2015-09-02, 07:45

Odp: strefa promieniowania

Odpowiedź jest prosta... Bo te anteny NADAJĄ, a nie odbierają (żadnych "sygnałów z kosmosu"..). Są to nowe elementy systemu około-bałtyckiego, do kompletu z wielkimi systemami HAARP pod Rostockiem, czy po stronie szwedzkiej. Będą permanentnie "dawały po czaszce" okolicznej ludności. Na częstotliwościach wprawdzie niezbyt szkodliwych DORAŹNIE, ale długofalowo - i owszem.. Stąd i tabliczki.. Dla przypomnienia - i dlatego ten ludzik od "nauki" nie chciał gadać, bo mu zakazano, a jeszcze mu życie i kariera miłe :) .. - HAARP, to NIE żadne urządzenia "do badania przestrzeni kosmicznej" :) .., lecz do CAŁKIEM KONKRETNEJ manipulacji jonizacji stratosfery (i nie tylko), czyli do całkiem konkretnej i poważnej manipulacji pogodowej, co od lat się cały czas odbywa na naszych oczach, a czego ogłupione społeczeństwa smartfonowo/fejsbukowych ZOMBIE - nie widzOM, bo im Telewizornia nie powiedziała :) .. Ta manipulacja pogodowa nazywa się Solar Radiation Management i obejmuje opryski w stratosferze, sterowane potem właśnie HAARP-em, przy pomocy ogólnoświatowego systemu satelitów pogodowych, którego większościowy pakiet wykupili niedawno Rotschildowie. Wszystko jasne ? :D .. No ! :D ...

takajakas | 2015-09-01, 18:56

Anomalie pogodowe

To HAARP. Może już działa i zafundowano nam takie rekordowe temperatury i suszę. Cieszę się, że mówi się o tym w portalu takim jakim jest np. Twoja Pogoda. Brawo!

seeker | 2015-09-01, 17:41

To jednak ta sama instalacja!

To jednak zmodernizowana i mniejsza wersja anten projektu HAARP. Co bystrzejsi czytelnicy, od razu zauważą że budowa otrzymała hojną dotację, a przecież oficjalnie jest to projekt naukowy, a jak wiemy dotowanie polskiej nauki przez rząd, jest praktycznie zerowe, a tu nagle tyle milionów! Po drugie przedstawiciel projektu nie chce nic wyjaśniać, przecież gdyby to był pożyteczny projekt czysto naukowy, to chętni chlubiono by się jego zaletami, wyjaśniając wszystkim szczegóły. A tu zamiast tego chamskie ignoranctwo wobec obywateli! Wszystko tajne i w ukryciu! Po trzecie jest to projekt międzynarodowy, to dużo mówi.... Zacznijcie w końcu myśleć!

Konrad | 2015-09-02, 15:22

[EPIC FACEPALM]

Jakich wyjaśnień? Jak ktoś nie rozumie po co interferometr radiowy jest rozwalony na przestrzeni kontynentu to żadne wyjaśnienia chyba nie dotrą? To jest poziom akademicki a nie szkolnej pogadanki. Skoro trzeba wyjaśniać nawet to, że ODBIORNIK fal radiowych nie emituje promieniowania to ja się nie dziwię, że Prof. nie ma czasu na wyjaśnianie rzeczy które k. są w programie liceum(!). Ogarnijcie się ludzie w końcu. Niedługo naprawdę nic nie będzie można postawić z powodu lęków przed technologią i wszechteoriami inwigilacyjnymi.

kaczka dziwaczka | 2015-09-01, 10:30

HAARP - to ludzkie piekło czy sielanka, i co lepsze?

Wszystko szkodzi i boli a najwięcej ludzka głupota (którą jeszcze często spotyka się na zaściankowej wsi). Kraj wiecznej szczęśliwości to będzie wtedy jak będziemy w niebie. Swego czasu był na Ziemi kraj wiecznej szczęśliwości: Związek Radziecki. Ale ludzie i dużo różnych nacji tej "szczęśliwości" już mieli po dziurki w nosie i się zbuntowali i opuścili wspólnotę Kraju Rad i uciekli stamtąd jak najdalej, aż gdzie pieprz rośnie. Zatem, należy przypuszczać, że w niebie też nie będzie nam dobrze i przyjemnie, bo będą same nudy i modlitwy. I większość ludzi z którymi rozmawiam na ten temat, to woli pójść do piekła - bo jest więcej uciech.

Belfer Kowalski | 2015-09-01, 06:45

Bezpieczeństwo HARP

Ten strach przed tym urządzeniem to raczej sprawa psychologiczna niż realne zagrożenie. Konserwatywne Środowiska wiejskie, zwłaszcza starsze pokolenie boi się wszelkich nowości i doszukuje się zagrożenia zdrowia. Np. Ludzie święcie wierzyli że kolej zmniejsza mleczność krów i nośność kur. Problem powszechnie znany przez firmy stawiające wiatraki: nowość = zagrożenie życia.

DRES | 2015-09-02, 04:59

Odp: Bezpieczeństwo HARP

Rozumiem, że o promieniowaniu elektromagnetycznym kolega nie słyszał? Trzeba było mniej wagarować w szkole to więcej byś rozumiał a tak to pozostaje Ci tylko bezmyślne kpienie

Jarosław Jagiełowicz | 2015-09-02, 16:18

Odp: Bezpieczeństwo HARP

Te komentarze zwłaszcza te ostatnie są bez sensu. Proszę przeczytać http://www.theforbiddenknowledge.com/hardtruth/haarp_mind_weather_control.htm Na pewno są to szkodliwe anteny.

Bartosz Kowalski | 2015-08-31, 21:46

zdrowie i ufo na wsi polskiej

Jedzenie byle czego (co najtaniej w sklepie), upijanie się pod budką z piwem, palenie, biadolenie ... stąd biorą się prawdziwe problemy zdrowotne mieszkońców wsi, polskiej wsi a nie z kosmosu, na Boga ludzie!!!

DRES | 2015-09-01, 05:41

Odp: zdrowie i ufo na wsi polskiej

Masz bardzo chore wyobrażenie na temat Polaków mieszkających w małych miejscowościach i wsiach. Nie wiem skąd czerpiesz tak skrzywione informacje. Być może nie wiesz że wielu Polaków zarabia poniżej progu ubóstwa lub ma poważny problem ze znalezieniem pracy co nie jest ich winą. W tej sytuacji związanie końca z końcem i dbanie o godne życie własnej rodziny to prawdziwe wyzwanie. Do tego znajdują się ludzie tacy jak ty którzy mają czelność odnosić się do nich jak do podludzi, brudnych śmierdzących prymitywów niegodnych miana człowieka, tylko wiesz co? To tacy jak ty są największym problemem Polski. Wracając do tematu. Inwestycja powinna być szczegółowo opisana i uzasadniona w mediach ogólnopolskich i lokalnych a także w miejscowościach w których jest instalowana. Mieszkańcy i wszyscy Polacy mają prawo wiedzieć co jest instalowane i w jakim celu. To że podobne instalacje stanowią zagrożenie dla zdrowia poprzez promieniowanie elektromagnetyczne jest oczywistością dla każdego średniointeligentnego człowieka. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego pan 'profesor' nie raczył wyjaśnić mieszkańcom tych kwestii.. widocznie ma takie samo podejście do nich jak komentujący tu Bartosz Kowalski. Proponowałbym wobec tego by instalacja znalazła się w ogródku pana profesora i rzeczonego Bartosza Kowalskiego.

junekzewsi | 2015-09-01, 07:21

Odp: zdrowie i ufo na wsi polskiej

Łoł jaki inteligentny bartosz,jakbyś du nos na wieś zawitoł to byśma cie sołtysem obwołali i ta byśma pod twoją hegemonią cyntrum wszechswiata byli.

KokS | 2015-09-01, 11:44

Odp: zdrowie i ufo na wsi polskiej

Dodam jeszcze panie Kowalski, że choć na wsi są problemy z pracą, pieniędzmi itp, to na wsi ludzie są bardziej ekologiczni niż w śmierdzących miastach, gdzie do śmietników pakuje się jak leci. Na wsi w odróżnieniu do miast nie mieszkamy w "klatkach", tylko w domach - mamy własne kubły do segregacji. Pije na umór mniej ludzi niż w mieście, bo na wsi są inne tradycje niż w miastach, pełnych "wykształconych", ale jednocześnie zakompleksionych i samotnych ludzi. Palić - palą, ale mniej, bo za co .. A jedzenie? Jemy dobrze, wręcz bardzo dobrze - zdrowo, z własnych ogrodów. To nie ludzie ze wsi są problemem panie Kowalski, a mieszczuchy i oderwani od rzeczywistości politycy z tych miast. Wyjedź pan, panie Kowalski choć na dzień z miasta na wieś, a zrozumiesz co to ciepło, dobro, dom, rodzina. Współczuję tej chorej części społeczeństwa, stłoczonej na jałowych, betonowych pustyniach.

DRES | 2015-09-02, 04:57

Odp: zdrowie i ufo na wsi polskiej

@KokS - zgadzam się z Tobą w 100% Sam odczuwam brak tego wszystkiego o czym piszesz bo już od dobrych paru lat mieszkam sam poza Polską w takiej betonowej pustyni.