18 sierpnia 2017, 09:17

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.


Fot. Pixabay.com

Porównywane były sumy opadów w latach 1971-2000 i 1981-2010. Każdy z tych okresów obejmuje 30-lecie ustanowione przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za normę wieloletnią. Porównując oba okresy bazowe wyłania się obraz zmian w klimacie, jakie zaszły, często w ciągu zaledwie jednej dekady.

Nie jest zaskoczeniem to, że między jednym okresem bazowym a drugim nastąpił wzrost rocznej sumy opadów. W Warszawie wartość ta wzrosła z 520 do 532 mm, a w Poznaniu z 507 mm do 523 mm. Choć wydaje się, że to niedużo, to jednak w przypadku miesięcy o najmniejszej sumie opadów, różnica jest pokaźna.

Na podstawie rocznej sumy opadów można stwierdzić, że klimat w Polsce staje się coraz bardziej wilgotny, ale nie do końca jest to prawda. Okazuje się, że nastąpił wzrost sumy opadów przede wszystkim w okresie zimowym. Najbardziej suchy miesiąc w całym roku, czyli luty, przynosił w okresie 1981-2010 średnio o 5 mm opadu więcej niż w latach 1971-2000.

W styczniu i marcu wzrost sumy opadów był nieco mniejszy, ale i tak były to największe dodatnie odchylenia miesięcznej wysokości sumy opadów między dwoma okresami bazowymi.


Miesięczne normy opadów w Warszawie w latach 1971-2000 i 1980-2010. Źródłem pochodzenia danych jest IMGW-PIB. Dane IMGW-PIB zostały przetworzone.

W kwietniu suma opadów praktycznie nie uległa zmianie, ale w związku z tym, że marzec stał się wilgotniejszy, nastąpiło subiektywne osuszenie się tego miesiąca. Maj nieznacznie przybrał na wilgotności.

Odwrotnie jest w czerwcu, który jest coraz mniej mokry. W zachodnich regionach naszego kraju suma opadów zmniejszyła się nawet o 5 mm. Dzieje się tak dlatego, że miesiąc ten staje się coraz bardziej słoneczny i coraz częściej zachęca Polaków do wcześniejszego wzięcia urlopu, jeszcze przed sezonem, kiedy popularne miejscówki nie są zajęte, a ceny niższe.

W lipcu nic się nie zmieniło, nadal jest to najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Co ciekawe wzrosła wilgotność sierpnia, drugiego miesiąca wakacyjnego, który przez to coraz mniej zachęca do urlopowania. Przede wszystkim zwiększyła się liczebność i intensywność burz, które często nie odstają w aktywności od tych występujących w lipcu.

Potwierdza się też trend, że wrześnie stają się coraz cieplejsze, słoneczniejsze i suchsze. Jest więc szansa, że w następnych latach wraz z ulegającym podobnemu trendowi czerwcowi, okres wakacyjnej sprzyjającej pogody wydłuży się nam z dwóch do czterech miesięcy.


Miesięczne normy opadów w Poznaniu w latach 1971-2000 i 1980-2010. Źródłem pochodzenia danych jest IMGW-PIB. Dane IMGW-PIB zostały przetworzone.

Bardzo dobre trendy przejawia październik, który systematycznie się osusza, a tym samym okres złotej polskiej jesieni jest coraz pogodniejszy i cieplejszy, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia.

Co ciekawe, w latach 1971-2000 październik był wilgotniejszy od listopada, ale w latach 1981-2010 to się odwróciło. Niestety dwa ostatnie miesiące, podobnie jak pozostałe w półroczu chłodnym, zwiększają swoją wilgotność, szczególnie listopad. To już nie są korzystne wieści.

Podsumowując, w ujęciu rocznym zwiększa się nam obfitość i częstotliwość występowania opadów. Coraz częściej pada w miesiącach dotąd najbardziej suchych, a coraz rzadziej w miesiącach najbardziej mokrych.

A jaka czeka nas przyszłość? Dalsze zwiększanie się wilgotności i pochmurności okresów zimowych oraz ocieplanie się i osuszanie okresów letnich, czego efektem będzie utworzenie się dwóch, skrajnie różnych pór roku, a raczej sezonów, ciepłego i suchego oraz zimnego i mokrego.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz

Obserwator | 2017-08-19, 13:00

Bez różnic

W ciągu lata różnica jest na granicy błędu, zimą pada troszkę więcej. Czyli ogólnie opadów mamy coraz więcej, więc niech ci wszyscy, którzy biadolą o stepowieniu się klimatu, się nie odzywają więcej.

Bianka | 2017-08-18, 22:22

Wilgotne zimy

Bardziej pochmurno i wilgotno jak w minionym sezonie 2016/17 to już być nie może .

Lukasz160391 | 2017-08-19, 12:39

Odp: Wilgotne zimy

Akurat miniona zima była sucha w porównaniu z kilkoma wcześniejszymi.

Bianka | 2017-08-19, 13:29

Odp: Wilgotne zimy

Gdzie była sucha, chyba na Śląsku . Na północy było cały czas wilgotno oprócz stycznia.

Anonimowym Anonim | 2017-08-18, 14:14

robi się nie ciekawie

Czyli skończy się to w Polsce upadkiem rolnictwa - nie dość że rolników odchodzących na emeryturę nie ma kto zastąpić i odłogów jest coraz więcej to do tego aura jest coraz mniej korzystna dla rolnictwa - bo osuszanie się ciepłej pory roku to bardzo negatywny trend -a bardziej deszczowe zimy nic nie dadzą skoro wiosna i lato będzie ciągle sponiewierane suszą .

max, silesia alta | 2017-08-18, 18:07

Odp: robi się nie ciekawie

Jakie to osuszanie sie pory letniej, te wartości są tak mikroskopijne ze nawet przyroda tego nie zauważa. Co to jest 5 mm na prawie 100 w danym miesiacu? A to nie zaden trend, tylko mogl miec na to wplyw bardziej mokry lub suchy miesiac z tych 10. Porownywac to trzeba 1971-2010 i nastepne 30 lat lub okres 1950-1979 i 1980-2010 i zauwazyc roznice. Bzdurne te rekomendacje WMO.

Jurek_ogórek | 2017-08-18, 23:01

Odp: robi się nie ciekawie

W Polsce jest za dużo rolników i terenów rolniczych w stosunku do wielkości gospodarki i potrzeb rynku, także redukcja rolnictwa nie będzie niczym złym. W krajach rozwiniętych zatrudnienie w rolnictwie i udział rolnictwa w gospodarce to kilka procent, rolnictwo to dodatek a nie podstawa gospodarki, bo to jest domeną krajów biednych i nierozwinietych. A odłogi? Miasta się rozrastają, więc odłogi zostaną wchłonięte i zabudowane, wcześniej czy później.