6 lipca 2015, 10:10

W Niemczech upał wszech czasów i niszczycielskie burze

Wczorajszy dzień Niemcy zapamiętają na długo. Tak gorąco jeszcze nie było. W zachodniej części kraju odnotowano najwyższą temperaturę w dziejach meteorologii, ponad 40 stopni w cieniu. Dziesiątki osób trafiło do szpitali z powodu przegrzania i odwodnienia.

Meteorolodzy z Niemieckiej Służby Pogodowej (DWD) dokładnie analizują wczorajsze (5.07) pomiary temperatury, odnotowane na dwóch stacjach meteorologicznych. W miejscowości Kitzingen w północno-zachodniej części Bawarii, w środkowej części Niemiec, odnotowano najwyższą w historii temperaturę w skali całych Niemiec.

Późnym popołudniem było tam 40,3 stopnia. Kolejny rekord padł na stacji w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii, w południowo-zachodniej części Niemiec. Tam punktualnie o godzinie 17:00 temperatura sięgnęła 40,8 stopnia.

Dotychczasowy rekord ciepła dla całych Niemiec wynosił 40,2 stopnia i odnotowano go trzykrotnie: 9 sierpnia 2003 roku w Karlsruhe oraz 13 sierpnia 2003 roku w Freiburgu i Karlsruhe.


9-centymetrowa gradzina w Ople w Nadrenii Północnej-Wesfalii. Fot. @weermanreinier.

Jeśli pomiary wykonano z zachowaniem wszelkich zasad Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), to w obu przypadkach będziemy mieć historyczny rekord ciepła. Jednak meteorolodzy mają twardy orzech do zgryzienia, ponieważ stacja w Karlsruhe od 2008 roku nie należy już do Niemieckiej Służby Pogodowej (DWD), a tylko jej posterunki pogodowe są uznawane za oficjalne.

Od tamtego czasu stacja, prowadzona przez pracowników Uniwersytetu Karlsruhe, nie figuruje już w zestawieniach DWD. Stąd też kolejny rekord ciepła z 27 lipca 2013 roku, wynoszący 40,2 stopnia, nie został już oficjalnie uznany, mimo iż byłby czwartym dublem dotychczasowego.

Niemieccy meteorolodzy 8 lat temu uznali, że stacja nie jest reprezentatywna dla klimatu Niemiec i regionu, ponieważ znajduje się w miejscu, które "zawyża" temperatury. Jak pokazuje poniższy wykres, temperatura utrzymywała się na poziomie lekko powyżej 40 stopni przez około 4 godziny, a więc nadzwyczaj długo. Co jest podejrzane.


Wykres temperatury na stacji w Karlsruhe w Niemczech. Dane: Uniwersytet Karlsruhe.

Dodajmy, że wilgotność powietrza w tym czasie sięgała 30 procent, a to oznacza, że temperatura odczuwana przez ludzką skórę osiągała aż 43 stopnie. To naprawdę niezwykłe zjawisko, jak na warunki klimatyczne naszego zachodniego sąsiada.

Jeśli rekord z Karlsruhe nie zostanie uznany, to miano tego najgorętszego miejsca należeć się będzie bawarskiemu Kitzingen, gdzie dotychczasowy rekord został pobity o zaledwie 0,1 stopnia. Tamtejsza stacja jest prowadzona przez DWD, więc rekord jest pewny.

Wczoraj rekordy ciepła zmierzono w wielu miejscowościach. Wśród większych miast w Darmstadt było po raz pierwszy 39,6 stopnia, a we Frankfurcie i w Mannheim 39,0 stopnia. W Berlinie było 37 stopni, bez rekordu. Poniżej wykaz najwyższych temperatur odnotowanych wczoraj (5.07):

Fala upałów spowodowała znaczny wzrost wezwań pogotowia. Kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali z powodu przegrzania i odwodnienia organizmu. Niemcy weekend spędzili nad jeziorami, rzekami i morzem, robiąc co mogą, aby się ochłodzić.

Ratunek przed piekielnym żarem nadszedł z nieba w postaci deszczu. Jednak miejscami padał on tak intensywnie, że doszło do podtopień. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie przeszły burze gradowe. Miejscami gradziny miały średnicę 3-5 cm, a w miejscowości Olpe nawet 9 cm.

Lodowe kule dziurawiły dachy, wybijały szyby w oknach, niszczyły uprawy i uszkadzały karoserie samochodów. Krajobrazy przypominały środek zimy. Pioruny spowodowały kilka pożarów. Strażacy do późnej nocy usuwali konary z dróg i torów kolejowych oraz posesji, a także wypompowywali wodę z zalanych piwnic.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

chochlik | 2015-07-06, 12:51

W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Nie tylko z powodu cieplejszych mas powietrza, ale także zdecydowanie szerszej bazy stacji meteo - takowe znajdują się chyba w większości niemieckich miast. U nas dla przykładu mamy b. dużo stacji na południu kraju, ale są też regiony, gdzie jest ich śmiesznie mało - ściana zachodnia, szczególnie woj. Lubuskie, woj Mazowieckie, woj Lubelskie, Kujawy oraz Opolszczyzna. W tych rejonach pokrycie stacjami jest niestety b. słabe, a woj Lubuskie czy Opolszczyzna to regiony naturalnie uprzywilejowane na osiąganie rekordów Tmax.

Lucas wawa | 2015-07-06, 14:48

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Większa liczba oficjalnych stacji oznaczałaby nie tylko więcej "szans" na rekordy Tmax (zwłaszcza latem), ale i także więcej niższych wartości Tmin (zwłaszcza zimą). Co prawda -40 st. to już raczej u nas (na szczęście) przeżytek, ale temperatury rzędu -30/-35 st. mogą jeszcze się miejscami zdarzać... Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego w Niemczech i N Francji fale upałów bywają jeszcze silniejsze jak w Polsce…(?) Wydaje mi się, że dlatego, że latem strumień najbardziej upalnego powietrza częściej napływa z kierunku S/SW, niż S/SE, a już tym bardziej SE/E (co zdarza się tylko i wyłącznie przy silniejszym wyżu kontynentalnym). Ale oczywiście pewny tego nie jestem.

Ardo | 2015-07-06, 15:18

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Niestety masz rację, chciałbym aby znaleźć interesujące miejsca w Polsce gdzie mogą paść najwyższe temperatury jakie mogą zdarzyć w naszym kraju.

pyton1990 | 2015-07-06, 22:31

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Dziwne, bo skoro u nas jest większy kontynentalizm, to i więcej upałów powinno się zdarzać. Klimatycznie jesteśmy w czarnej d... Mamy zarówno słabe lata jak na zachodzie kontynentu, a zimy mroźne. A średnia roczna temperatura porównywalna jest z Danią, południową Szwecją (Skania) i południowymi wybrzeżami Norwegii.

jasiek | 2015-07-07, 09:59

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Rzeczywiście ilość oficjalnych stacji meteo jest u nas żenująco niska- zaledwie siedemdziesiąt kilka, przy czym zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie ich rozmieszczenie. Tak duże miasto jak Bydgoszcz (ponad 350 tysięcy osób) nie posiada oficjalnej stacji meteo - curiosum! Nie mówię, że w każdym, nawet najmniejszym mieście musi być stacja, bo w ten sposób osiągnęlibyśmy pułap około 1000 stacji, ale uważam, że w każdym mieście powyżej 100 tysięcy powinny one zostać obowiązkowo zlokalizowane

Lukasz160391 | 2015-07-07, 14:01

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

@jasiek W takim razie w GOP stacje by musiały stać co kilka kilometrów biorąc pod uwagę tutejsze zagęszczenie miast. Ale u mnie w Gliwicach stacja meteo by się przydała, bo do najbliższej stacji w Katowicach Pyrzowicach jest kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego podczas opadów konwekcyjnych dzieję się cuda - u mnie jest pogodnie i 20 stopni, a oficjalna stacja pokazuje silny przelotny deszcz i 15 stopni. Oraz oczywiście na odwrót.

jasiek | 2015-07-07, 21:34

Odp: W Niemczech dużo łatiwej o rekord

Górny Śląsk, a ściślej rzecz biorąc -Konurbacja Górnośląska i Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia Sopot), Bydgoszcz - Toruń to jedyne aglomeracje miejskie w Polsce, które poza centralnym miastem mają jeszcze w swoim składzie ośrodki miejskie powyżej 100 tysięcy osób. Nie jestem specjalistą ds. technicznych, ale myślę, że zlokalizowanie telemetrycznych automatycznych stacji meteo nie powinno stanowić większego problemu. Dane z GOP-u i Trójmiasta byłyby bardzo cenne w kontekście badania zjawiska Miejskiej Wyspy Ciepła.