21 kwietnia 2017, 08:40

Klęski żywiołowe druzgocąco wpływają na naszą psychikę

Trzęsienia ziemi mają większy wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi niż jakakolwiek inna klęska żywiołowa, taka jak powódź czy wybuch wulkanu. Dzieje się tak nie z powodu liczby zabitych, lecz całej rzeszy rannych, dla których życie zmienia się nie do poznania.


Trzęsienie ziemie w San Francisco w 1906 roku.

Trzęsienia ziemi są wyjątkowym kataklizmem z powodu swojej skali i nieprzewidywalności. O tyle, o ile powódź czy uderzenie tropikalnego cyklonu można przewidywać nawet z tygodniowym wyprzedzeniem i się na nie przygotować, to trzęsienia ziemi pojawiają się bez żadnej zapowiedzi.

W ciągu kilku sekund potrafią obrócić całe miasta w ruinę grzebiąc w gruzach tysiące ludzi. Trzęsienia są zdradliwe także z jeszcze jednego powodu, który szczegółowo opisali naukowcy na łamach medycznego pisma "The Lancet".

W ciągu roku na całej Ziemi odnotowuje się około miliona wstrząsów o różnej sile. Kilkanaście z nich ma tak dużą moc, że powoduje zniszczenia i pozbawia ludzi życia. Na aktywnych uskokach położone są największe miasta naszej planety, w tym Los Angeles, Tokio czy Nowe Delhi. To oznacza, że bez przerwy zagrożone jest życie milionów ludzi.

Jednak to nie liczba ofiar jest najbardziej przerażająca, lecz ilość rannych. Szacuje się, że na każdą ofiarę śmiertelną trzęsienia ziemi przypada aż trzech rannych. Ludzie, którzy przeżyli wstrząsy obraz kataklizmu pozostaje w ich pamięci na całe życie.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dzieci, które zmagają się po takiej traumie z pogłębiającymi się z wiekiem chorobami psychicznymi. Depresja związana jest z utratą środowiska w którym żyło się do czasu kataklizmu.

Utrata domu, pracy, bliskich, zmiana stylu życia - to wszystko ma olbrzymi wpływ na jakość egzystencji po trzęsieniu ziemi. Według naukowców depresja może dotyczyć nawet 72 procent populacji, która przeżyła trzęsienie.

W 1999 roku turecki Izmit nawiedziło trzęsienie ziemi M7.6, które spowodowało śmierć 17 tysięcy ludzi. Do szpitali z obrażeniami trafiło prawie 44 tysiące osób. W ciągu kilku tygodni po kataklizmie aż 17 procent populacji w zniszczonych regionie targnęło się na swoje życie lub też miało myśli samobójcze.

Natomiast w trzęsieniu ziemi na Haiti, które miało miejsce w 2010 roku, aż 53 procent rannych to były osoby w wieku poniżej 20. roku życia, a aż 25 procent nie ukończyło 5. roku życia.

Im młodsze są ofiary trzęsień ziemi, tym trudniej radzą sobie z traumą powstałą po żywiole. Problemem jest też długotrwały proces odbudowy, który sprawia, że nawet w bogatym regionie ludność w oka mgnieniu może się znaleźć na skraju ubóstwa. Niepewność przyszłości i brak celu w życiu tylko pogłębiają depresję. Przed psychologami bardzo trudne zadanie.

W rozwijającym się świecie, gdzie wstrząsy ziemi mogą powodować śmierć coraz większej liczby ludności i rujnować światowe metropolie, niezwykle istotna staje się natychmiastowa i kompleksowa pomoc mieszkańcom. Tylko ona jest w stanie złagodzić długofalowe skutki kataklizmu i poprawić jakość życia tysięcy, a czasem nawet milionów ludzi.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz