15 maja 2017, 07:22

Naukowcy policzyli wszystkie jeziora. Ile jest ich w Polsce?

Naukowcy po raz pierwszy policzyli wszystkie jeziora na naszej planecie i okazało się, że jest ich całkiem sporo. Nazywane "oczami Ziemi" akweny wykorzystywane są zarówno do celów rekreacyjnych, jak i ujęć wody pitnej dla ludności. A ile z nich mamy w Polsce?

Badacze ze Szwecji i Estonii za pomocą zdjęć satelitarnych zliczyli ile mamy na świecie jezior. Do tego celu stworzyli oni program, który odróżnia wody powierzchniowe od otaczającej je gęstej roślinności, chmur, mgieł, a także cieni rzucanych przez pasma górskie i różne obiekty.

Podstawowym kryterium czy dany akwen jest jeziorem czy też nie, było badanie jego koloru. Ostatecznie naukowcy otrzymali konkretną liczbę jezior. Okazuje się, że na Ziemi możemy się pochwalić aż 117 milionami jezior, o powierzchni co najmniej 0,2 hektara każde.

Nie wzięto pod uwagę jedynie jezior polodowcowych, które znajdują się na Grenlandii i Antarktydzie. Tym samym "oczy Ziemi", jak zwykli mówić o jeziorach naukowcy, stanowią zaledwie 4 procent powierzchni planety. Dla porównania oceany zajmują obszar prawie 18 razy większy.

Największym jeziorem świata jest Jezioro Kaspijskie, nazywane też morzem, właśnie ze względu na to, że ma niebotyczne 371 tysięcy kilometrów kwadratowych. Najgłębszym i jednocześnie najstarszym jeziorem jest oczywiście Bajkał, który liczy sobie aż 25 milionów lat i w swym najniższym punkcie ma głębokość 1642 metrów.

A ile jest jezior w Polsce? Doliczono się ich co najmniej 7081. Zajmują one jedynie 1 procent powierzchni naszego kraju i są przeważnie niewielkie i płytkie. Najwięcej jezior mamy, wbrew temu, co sądzimy, nie na Mazurach, lecz na Pomorzu.

W skład Pojezierza Pomorskiego wchodzi aż 3,3 tysiąca akwenów, podczas, gdy na Pojezierzu Mazurskim jest ich nieco ponad 2 tysiące. Największym jeziorem są Śniardwy o powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów. Najgłębsza jest Hańcza, gdzie dno od lustra wody dzieli 108,5 metra.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

abc | 2017-05-15, 12:10

Prośba o dokładniejsze dane

Pewnie jest tak, jak napisano, że na Pojezierzu Pomorskim jest najwięcej jezior, ale nasuwają się pytania, jak określono granice. Czy Pojezierze Pomorskie obejmuje Pojezierza Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie i Południowopomorskie (które w części znajduje się w woj. wielkopolskim i lubuskim)? Czy wliczono jeziora pobrzeży, które formalnie są poza pojezierzami? A co z Pojezierzem Mazurskim? Czy wliczono Pojezierze Iławskie oraz Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie (te dwa formalnie należą do Pojezierzy Południowobałtyckich, natomiast Poj. Mazurskie i Poj. Suwalskie do Pojezierzy Wschodniobałtyckich) ? A może właśnie Pojezierze Suwalskie też zaliczono do Mazurskiego? Czy zatem porównywano duże Pojezierze Pomorskie z "małym" pojezierzem Mazurskim, czy też zestawiono jeziora na zachód od Wisły i na północ od Noteci z tymi na wschód od Wisły (wielu myśli, że to są Mazury). Gdyby trzymać się ściśle podziałów na makroregiony geograficzne, to powierzchnia pojezierzy pomorskich jest znacznie większa niż Pojezierza Mazurskiego. Pojawiają się kolejne pytania: jak się liczba jezior odnosi do powierzchni regionów i jak się powierzchnia jezior odnosi do powierzchni regionów. Z góry dziękuję za ewentualne rozwinięcie tematu w tym kierunku.