15 maja 2017, 13:02

Co jest pierwsze? Błysk czy grzmot? Wielu tego nie wie

Chociaż wydaje się, że tak oczywiste rzeczy nie powinny nas w żadnym razie zaskakiwać, to jednak okazuje się, że wielu z nas wciąż nie wie, co dociera do nas pierwsze: widok pioruna czy grzmot. Zobaczcie porażającą sondę uliczną, która obnaża niewiedzę młodych Polaków.

Niektórzy z Was już to widzieli, inni nie i wciąż nie znają odpowiedzi. Postanowiliśmy pokazać Wam powyższe wideo i zapytać, czy edukacja nadal jest potrzebna? Wystarczy tylko lekko zmodyfikować pytanie, aby było podchwytliwe, a już większość z nas poddaje się sugestii i oznajmia, że dźwięk jest szybszy od światła.

Czasem podczas burzy zastanawiamy się, dlaczego piorun i odgłos grzmotu nie pojawiają się w tym samym momencie. Przyczyną jest oczywiście prędkość światła i dźwięku, które się różnią.

Piorun, czyli wyładowanie elektryczne, to nic innego jak światło, które porusza się z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Natomiast grzmot to dźwięk, który rozchodzi się z szybkością tylko 340 metrów na sekundę.

Wiemy już, że dźwięk jest znacznie wolniejszy od światła. W ten sposób, kiedy zobaczymy błyskawicę przecinającą niebo nad nami, zanim usłyszymy huk, musi minąć pewien czas. Zależy on od odległości w jakiej znajduje się piorun.

Aby dowiedzieć się jaka jest to odległość, wystarczy tylko policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to wówczas wiemy iż piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli 5 sekund to 1700 metrów, a jeśli 10 sekund to 3400 metrów od nas.

Można również przemnożyć liczbę sekund przez 340 i otrzymamy odległość burzy od nas w metrach, które dzieląc przez tysiąc można zamienić na kilometry. Kiedy wiemy już jak obliczyć, gdzie znajduje się burza, warto też poznać przyczynę jej powstania.

Z fizycznego punktu widzenia burza to efekt stykania się ze sobą odmiennych ładunków elektrycznych. W chmurze burzowej następuje przegrupowanie się ładunków, kiedy ujemne ładunki zbierają się w dolnej części chmury, a dodatnie w części górnej.

Wówczas na powierzchni ziemi ładunki dodatnie są wysyłane przez najwyższe przedmioty ku górze, aż dochodzi do kolizji ich z ujemnymi ładunkami u podstawy chmury burzowej. Tak powstają pioruny sięgające gruntu, które przeważnie obdarzone są ujemnym ładunkiem elektrycznym.

Chmury burzowe rozwijają się w gorącym i wilgotnym powietrzu na skutek parowania i kondensacji pary wodnej. Ładunki pojawiają się z kolei w momencie zderzania się ze sobą kropel wody i kul gradowych. Tak powstaje burza, czyli niezwykle malownicze i urokliwe, ale również bardzo niebezpieczne zjawisko.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gorecube | 2017-05-15, 22:26

Za dużo filmów oglądają

Przy okazji zwróćcie uwagę, w ilu filmach jednocześnie widać błysk i słychać grzmot. Setki osób zaangażowanych w produkcję, i nikt nie może panu reżyserowi podpowiedzieć ;)

Mireczek | 2017-05-15, 20:21

Podstawowe prawa fizyki...

Nie wiedzą, bo są za ciemni. :( Już w szkole podstawowej omawia się prędkość dźwięku i prędkość światła, to powinno wystarczyć każdemu.