15 maja 2017, 08:01

Oto najciemniejsze państwo na świecie okiem satelitów

Podczas, gdy sąsiednie państwa toną w blasku miejskich świateł, kraj ten pozostaje na ponad pół doby pogrążony w całkowitych ciemnościach. Poznajcie najciemniejsze państwo na świecie, które ujawnione zostało przez krążące po orbicie satelity.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Fatalny stan infrastruktury energetycznej, masowe przerwy w dostawach prądu trwające nie godzinę, lecz wiele dni, a do tego brak ogrzewania i całkowite ciemności nocami - tak wygląda życie w Korei Północnej, najciemniejszym państwie świata.

Jeden z najbardziej ubogich krajów, licząc według dochodu na głowę mieszkańca, boryka się z wieloma problemami. Jednym z największych jest zima, ponieważ to właśnie wtedy pobór energii wzrasta tak szybko, że konieczne są długotrwałe, nieprzewidziane przerwy w jej dostawach.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Dla milionów mieszkańców oznacza to nie tylko całodobowe ciemności, lecz przede wszystkim brak ogrzewania, a przecież temperatura potrafi spadać grubo poniżej zera. Egipskie ciemności panujące w Korei Północnej można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Kontrastuje z licznie oświetlonymi miastami w sąsiedniej Korei Południowej i Chinach.

Jedyną świetlną wyspą jest stolica Pjongjang, zamieszkiwana przez ponad 3 miliony ludzi. Jeśli porówna się ją do Seulu, stolicy sąsiedniej Korei Południowej, to różnica w oświetleniu jest uderzająca. Na zdjęciu satelitarnym świetnie widoczna jest chyba najbardziej oświetlona granica na świecie, która nazywana jest Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, choć tak naprawdę jest najbardziej zmilitaryzowaną granicą na naszej planecie.


Pogranicze obu Korei na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Po wojnie koreańskiej dochód na mieszkańca w Korei Południowej wzrósł 17-krotnie w porównaniu z dochodem mieszkańca Korei Północnej. Południowa część półwyspu zajęła 12. miejsce w produkcji energii elektrycznej i 10. miejsce w jej zużyciu.

Tymczasem Korea Północna zajmuje dopiero 71. miejsce w produkcji energii i 73. miejsce w jej zużyciu. Przepaść widoczna jest więc nie tylko na zdjęciach satelitarnych, lecz również w statystyce. To prawdziwa "czarna dziura" na mapie wschodniej Azji.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

pyton1990 | 2017-05-15, 12:33

Czarny protest

Ten kraj jest śmieszny, pod warunkiem że nie jest się jego mieszkańcem :)

Lukasz160391 | 2017-05-15, 12:54

Odp: Czarny protest

Zobaczymy, czy będzie Ci do śmiechu, jak KRDL rozpęta III Wojnę Światową zabijając przy okazji Trumpa oraz równając z ziemią USA, o czym mówię różne przepowiednie. Chyba, że przesadzam...?

marek | 2017-05-15, 14:36

Odp: Czarny protest

@Lukasz160391 przesadzasz :-) III WŚ zapewne wybuchne ale raczej nie w ten sposób, to nie tak że zamach w Sarajewie rozpoczął I WŚ ona była przygotowywana już od co najmniej 10 lat a to był tylko pretekst. Teraz główni gracze: Chiny i USA nie są jeszcze gotowi. Za 10 lat kto wie ale teraz skończy się ewentualnie na wojnie w Korei gdzie USA i Chiny sprawdzą się na tej zasadzie co z ZSRR 60 lat temu też w Korei. Albo pod kuratelą obu mocarstw Korea Pln zostanie wlaczona do Pld i tyle Ps czym Korea miałaby zrównać USA jedną głowicą?? ona nawet nie doleci do USA

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 15:46

Odp: Czarny protest

@Łukasz Przesadziłeś i to bardzo :D

Lukasz160391 | 2017-05-15, 16:50

Odp: Czarny protest

@marek No to mnie "pocieszyłeś" :P Jeśli ma być III WŚ, to niech będzie. Tylko nie za mojego życia. Niech trzecia wojna wybuchnie za 60 lat, wtedy i tak już będę leżał spokojnie pod ziemią (bo wątpię żebym dożył 86 lat)

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 22:27

Odp: Czarny protest

@Łukasz To ile będziesz żył zależy w dużej mierze od genetyki. Jeśli udałoby nam się zniszczyć gen odpowiadający za starzenie się to żylibyśmy wiecznie.

hello | 2017-05-15, 09:37

Na pewno?

Wiele państw Afryki też nie jest zbyt rzęsiście oświetlonych.