13 grudnia 2013, 16:24

Egipt: Pierwszy śnieg w Kairze od 158 lat

Niezwykłe zjawisko w Egipcie. W Kairze, stolicy tego kraju, spadł dzisiaj o poranku śnieg, co miało miejsce po raz pierwszy od 158 lat. Temperatura spadła poniżej zera, też od niepamiętnych czasów. Zobaczcie zdjęcia.

Fala nadzwyczajnych chłodów, która znad zachodniej Rosji najpierw dotarła nad Turcję i Irak, powędrowała jeszcze dalej na południe, nad Syrię, Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię, a nawet Egipt.

Z dzielnicy Madinaty, położonej we wschodniej części Kairu, napływają zaskakujące zdjęcia białego puchu. Mieszkańcy egipskiej stolicy śniegu nie widzieli od 10 stycznia 1855 roku, czyli od 158 lat. Historyczne źródła odnotowały jeszcze jeden śnieg w 1639 roku.

Dziś puch zaskoczył ich, gdy o poranku wyruszali do pracy i szkół. Białe krajobrazy zapanowały w wyżej położonej części miasta, powyżej 250 metrów, gdzie temperatura spadła w okolice zera.

Im dalej ku centrum miasta, tym jest niżej, dlatego też temperatura była wyższa, a zamiast śniegu padał deszcz. Tak było na lotnisku, gdzie na wysokości 64 metrów odnotowano 5 stopni na plusie.

Tym samym biały puch nie dotarł do Gizy, gdzie znajdują się słynne piramidy, ponieważ strumień zimnego powietrza nie przekroczył Nilu. Szczególnie zimno zrobiło się na Synaju, gdzie miejscami odnotowano 2-stopniowy przymrozek.

Według egipskiej służby pogodowej, tak właśnie było m.in. w miejscowości Święta Katarzyna, nad którą wznosi się Góra Synaj, gdzie według Biblii, Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi Dekalog. Równie niskich temperatur nie notowano tam od początku regularnych pomiarów, czyli od 122 lat.

Wyjątkowe chłody, opady śniegu, ulewy i powodzie dotknęły w ostatnich dniach większość krajów Bliskiego Wschodu. Doprowadziły one do paraliżu, m.in. w Libanie, Syrii, Izraelu, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. W Jerozolimie odnotowano największą śnieżycę od 60 lat.

>>> Czytaj więcej na temat śnieżyc na Bliskim Wschodzie

W miasteczkach namiotowych w syryjski Aleppo z powodu wychłodzenia zmarło co najmniej dwoje dzieci. W Libanie po ulewie doszło do powodzi w której zginęły 4 osoby. W Bejrucie, stolicy tego kraju, niektóre osiedla zostały zalane przez błoto na wysokość metra.

Takie zjawiska pogodowe zdarzają się na Bliskim Wschodzie bardzo rzadko, w większości przypadków wówczas, gdy m.in. w Polsce zimą jest nadzwyczaj ciepło. Ma to związek z układem wyżów i niżów, które spychają zimne masy powietrza znad Rosji na południe, zamiast na zachód.

Ostatni tak poważny incydent zimowy w Izraelu czy Syrii miał miejsce w styczniu 2005 roku, gdy w Polsce miesiąc ten zapisał się jako jeden z najcieplejszych na tle wielu lat. Podobnie jest i tym razem, ponieważ grudzień okazuje się w naszym kraju nadzwyczaj ciepły. Dzisiaj w województwach południowych mieliśmy aż 8 stopni i błękitne niebo.

Poniżej spektakularne zdjęcia w egipskiego Kairu, który pokrył się śniegiem, wypełniając tym samym przepowiednię miejscowej astrolożki, Joy Ayad, sprzed kilku tygodni, o której informowaliśmy na łamach serwisu... czytaj więcej

Opracowanie:


Pierwszy śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, od niepamiętnych czasów.


Pierwszy śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, od niepamiętnych czasów.


Pierwszy śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, od niepamiętnych czasów.


Pierwszy śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, od niepamiętnych czasów.


Na słynne piramidy w Gizie śnieg nie spadł.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

17 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

BIsqp | 2013-12-14, 23:19

Nigeria w śniegu

Mój znajomy opowiadał że jakoś w latach 80 tych, o ile dobrze pamiętam w 1981 roku w Nigerii spał śnieg, mieszkańcy Nigerii podobno oszaleli było tysiące wypadków samochodowych i strzelano na ulicach w sumie nie wiadomo dlaczego, w mojej ocenie to dlatego iż śnieg jest przekleństwem ;) czarne z białym nie pasuje, choć mieszkańcy Państwa Środka twierdzą inaczej ;)

Karrmaba | 2013-12-14, 00:22

Śnieg w Egipcie

No proszę, śniegu nigdy nie mieli, a bałwany lepić umieją :))

jasiek | 2013-12-13, 21:51

Krótko i na tamat

Kolejny dowód, że pogodą rządzi cyrkulacja powietrza, a nie człowiek (chodzi oczywiście o Globalne Ocipienie ). My przy tej cyrkulacji z powodzeniem moglibyśmy mieć -15,-20 w dzień, i nawet -35 w nocy.

Bartek | 2013-12-14, 08:14

Odp: Krótko i na tamat

Globalne ocieplenie jest faktem. Weź sobie dane np. z e 100 stacji meteo za ostatnie 100 lat, to się przekonasz

chochlik | 2013-12-14, 11:33

Odp: Krótko i na tamat

POGODĄ rządzi głównie cyrkulacja, ale na KLIMAT mają znaczny wpływ również inne czynniki, które Ty z uporem maniaka starasz się deprecjonować.

piotr | 2013-12-14, 12:04

Odp: Krótko i na tamat

Klimatem rządzi przede wszystkim słońce a cyrkulacja powoduje tylko mieszanie się różnych mas powietrza.

h | 2013-12-14, 12:15

Odp: Krótko i na tamat

Wiele stacji znajduje się przy lotniskach, a lotniska są częścią miast, dodatkowo otwarte przestrzenie łatwiej się nagrzewają, stąd te ocieplenie globalne. A satelity pracują dopiero od niedawna i nie mierzą temp. Ziemi na 2 metrach, więc nie można porównywać ich wyników z tradycyjnymi pomiarami. Co do tych stu stacji, to jak weźmiesz sobie 100 stacji koło miast to wiadomo, że temperatura. wzrośnie. Wyspy cieplne w miastach to fakt, a że mamy coraz więcej miast a mniej lasów (w skali globalnej)dzięki którym temperatura utrzymuje się na niższym poziomie, to i temp. globalna rośnie, ale nie ma to nic wspólnego z tzw. "gazami cieplarnianymi".

Wszystkowiedźmin | 2013-12-14, 17:07

Odp: Krótko i na tamat

"Wyspy cieplne w miastach to fakt, a że mamy coraz więcej miast a mniej lasów (w skali globalnej)dzięki którym temperatura utrzymuje się na niższym poziomie, to i temp. globalna rośnie, ale nie ma to nic wspólnego z tzw. "gazami cieplarnianymi". " A dowody to gdzie?Czyżby Mikołaj nie doniósł?Do tego w wielu miejscach gdzie jet odludzie sporo się ociepliło.Np. na Arktyce wzrost jest bardzo znaczny.No i z niczego lód się nie topi tam.

Tom | 2013-12-16, 10:50

piszesz BZDURY

Raz na jakiś czas zdarzają się w różnych częściach świata ANOMALIA jak śnieg w Kairze po 158 latach (!!!) a wtedy tacy ja Ty mówią - gdzie to ocieplenie? Wyjrzyj za okno! Nie ma śniegu, rok temu to samo było. Od paru lat zima zaczyna się w Polsce coraz później. Zapytaj dziadków jak to kiedyś bywało. Sypało od listopada.

Lucas wawa | 2013-12-13, 21:17

Nadzwyczaj ciepły grudzień w Polsce? Chyba jednak przesada...

Nawet ten 2 lata temu był znacznie cieplejszy. Owszem jest nieco cieplej, ale nie aż tak jak można byłoby wywnioskować na podstawie tego zdania. Oczywiście na razie mowa o 1. połowie miesiąca:-)

Bianka | 2013-12-14, 08:58

Odp: Nadzwyczaj ciepły grudzień w Polsce? Chyba jednak przesada...

Tu akurat racja. Bardzo ciepło jest może w W i S Polsce. A reszta ma zwyczajne przedzimie.

chochlik | 2013-12-14, 11:36

Odp: Nadzwyczaj ciepły grudzień w Polsce? Chyba jednak przesada...

Nawet w W oraz S Polsce jest póki co bez fajerwerków, za mało do tej pory napływało do nas PPmc: http://meteomodel.pl/BLOG/?page_id=6628 Niemniej do końca miesiąca jest wciąż mnóstwo czasu i grudzień w skali całego kraju może się skończyć jako bardzo ciepły, cieplejszy np od roku 2011.

Król_Julian | 2013-12-13, 21:03

przepowiednia

Przepowiednia się sprawdziła, ale chyba trochę za wcześnie. :D :)

Jacek | 2013-12-13, 20:28

Styczeń 2005

Tak doskonale pamiętam ten miesiąc.Zima przyszła gdzieś 19-20.Do tych dni było kilka takich z tenperaturą dochodzącą do 15 stopni. Oby w 2014 zdarzyło sie coś podobnego.15 stopni w styczniu jak dla mnie to marzenie.

Irek | 2013-12-13, 20:10

śnieg

Joy Ayad dobra jest naprawdę !!!! Spad śnieg w Kairze ...... po 110latach ..... Ciekawe czy reszta jej proroctwa się sprawdzi???? jeśli tak to będzie się działo ..... i to w tym złym znaczeniu :(