30 listopada 2013, 10:05

Łagodna zima? Jedynie na wybrzeżu

Gdzie zimy bywają najłagodniejsze spośród wszystkich regionów w naszym kraju? Okazuje się, że na wybrzeżu. Poznajmy tajemnicę tego regionu oraz plusy i minusy panujących tam łagodnych zim.

Ostatnie dni przyniosły przymrozki na przeważającym obszarze Polski. Miejscami na południu i wschodzie mróz panował przez całą dobę. Jest jednak region, gdzie ujemnych temperatur w tym sezonie jeszcze nie było.

Mowa o Pomorzu, które podczas panowania arktycznych mrozów zawsze jest najcieplejszym regionem w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje? To wpływ Morza Bałtyckiego, którego wody są obecnie znacznie cieplejsze od powietrza.

Woda w morzu u wybrzeży Polski ma 6-7 stopni i jest o 2 stopnie cieplejsza niż zwykle o tej porze roku. Przy dużych różnicach temperatury woda morska paruje i ogrzewa powietrze znajdujące się ponad nią. To z kolei powoduje powstawanie mgieł, a także sprzyja tworzeniu się chmur.

Łagodzący wpływ Bałtyku najbardziej odczuwany jest na linii wybrzeża. Dlatego też od kilku dni to właśnie wybrzeże, a nie Śląsk i Małopolska, jest najcieplejsze. Przykładowo w Warszawie mróz panował w tym sezonie już przez 5 dni, w Krakowie przez 11 dni, a w Katowicach aż przez 19 dni.

Dla porównania w Kołobrzegu i Łebie mróz na wysokości klatki meteorologicznej notowano przez 2 dni, w tym drugim kurorcie ostatnio pod koniec drugiej dekady października, a więc przeszło miesiąc temu. Na Helu mrozu nie było ani razu. Najniższa temperatura od końca lata wyniosła tam 0,7 stopnia na plusie.

Ostatnie dni na Półwyspie Helskim przyniosły nawet 9 stopni ciepła. Dla porównania w tym samym czasie na Górnym Śląsku czy w Małopolsce mróz panował przez całą dobę, a na Podhalu termometry pokazały nawet minus 11 stopni.

Spodziewane na początku przyszłego tygodnia nocne i poranne przymrozki występować będą w całym kraju, jedynie poza wybrzeżem. Tamtejsi mieszkańcy będą jedynymi, którzy nie będą musieli skrobać szyb w swoich samochodach.

Jednak dla wszystkich nielubiących zimy jest pewien mankament, który może się okazać kłopotliwy. Są nim opady śniegu, które również z powodu Bałtyku, bywają intensywniejsze niż w innych regionach kraju. Przykład tego zjawiska mieliśmy w ubiegłym roku w Ustce, która została dosłownie zasypana śniegiem na wysokość 40 cm.

W ogólnym rozrachunku zimy na Pomorzu nie są wcale śnieżne. Wynika to z faktu, że śnieg, spadły nawet w dużych ilościach, szybko się roztapia z odwilżami. Chcielibyście zimować na wybrzeżu? Opracowanie:

>>> Tak wygląda jesień na bałtyckich plażach
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

erwin32 | 2013-12-01, 14:08

przymrozki

Nie do końca prawda wystarczy że kierunek zmieni się wiatru na południowy i mamy przymrozki . Ostatnio nie raz skrobałem szyby choć miejscowość Mrzeżyno leży nad samym morzem.

indlvarn | 2013-11-30, 17:53

Wpadka modelu icm um

Na Podlasiu dzisiaj zamiast deszczu i deszczu ze śniegiem pojawił się sam śnieg!! Trochę mnie to zaskoczyło, bo dotąd "niezawodny" pod względem opadów model icm prognozował jedynie deszcz. Czasami z nieba leciały spore płatki, zwłaszcza że temperatura oscylowała pomiędzy 0, a 1 stopniem. Dotąd dzięki ciepłym nocom na zielonej jeszcze trawie mam pojedyncze stokrotki, ale od przyszłego tygodnia zima zacznie śmielej wkraczać na nasze tereny. To nie był pierwszy śnieg, bo w już w poniedziałek pojawiły się niewielkie płatki. Jednak jak na ten region, to bardzo późno. Ciekawe czy to będzie kolejna zima w normie lub poniżej, bo od 2008 roku mamy porządne zimy.

Damian Dąbrowski | 2013-11-30, 22:39

Odp: Wpadka modelu icm um

Przy temp. około +1 model UM "woli" deszcz :)))

Wszystkowiedźmin | 2013-12-01, 11:06

Odp: Wpadka modelu icm um

Jeżeli jest przy ziemi 1 stopień to w chmurach 1 km wyżej prawie zawsze jest poniżej 0.Nawet często jak jest 500 m wyżej.Więc standardowo powinien być śnieg.Chociaż zdarzają się różne zboczenia i bywa na odwrót.

max | 2013-11-30, 15:22

wole klimat poludnia Europy Środkowej

Najlepszy klimat to maja Węgrzy i mieszkancy aglomeracji Bratyslawy w zasadzie cala slowacka nizina na zachodzie kraju. Zima pojawia sie kazdego roku. czesto wystepuje na przemian z odwilzami. Lata zdecydowanie cieplejsze od Polski. U nas srednia dzienna wynosi lipiec sierpien 23 stopnie. Tam 25-27. Nie ma przerazajacych upalow ale jest cieplo. No i nad Balatonem jest 2 razy wiecej slonca w roku niz na Górnym Śląsku. mamy 1000 godzin slonecznych dni w Siófoku notują ich

pyton1990 | 2013-11-30, 15:56

Odp: wole klimat poludnia Europy Środkowej

Z pewnością mają lepiej niż w Polsce, ale to jeszcze nie to. Przesunąłbym się jeszcze dalej n południe np. wybrzeże Chorwacji, Czarnogóry albo Albanii:)

Marek | 2013-11-30, 20:41

Odp: wole klimat poludnia Europy Środkowej

Chyba nie wiesz jakie upały są latem na Węgrzech...

Sebastian | 2013-11-30, 23:11

Odp: wole klimat poludnia Europy Środkowej

Co to znaczy średnia dzienna? Jeśli chodzi tutaj o średnią temperaturę miesiąca, to raczej błąd. Średnia lipca 23 st. C jest tak wysoka tylko kiedy miesiąc ten jest ekstremalnie ciepły i to na Zachodzie kraju. Zobacz sobie już w atlasie szkolnym, że średnie temperatury w lipcu to w Polsce 15-20 st.

Lukasz160391 | 2013-12-01, 19:55

Odp: wole klimat poludnia Europy Środkowej

Sebastian nie masz racji. Średnie temperatury w lipcu od 15 do 20 stopni nie są dziennymi, tylko to są ŚREDNIE DOBOWE. Średnia dzienna temperatura w lipcu faktycznie wynosi 23 - 25 stopni.

Wszystkowiedźmin | 2013-12-01, 22:13

Odp: wole klimat poludnia Europy Środkowej

" Średnie temperatury w lipcu od 15 do 20 stopni nie są dziennymi, tylko to są ŚREDNIE DOBOWE." Aktualnie w niektórych dniach i miastach średnia wieloletnia przekracza 20 stopni.

nice man | 2013-11-30, 14:58

W czasie straszenia GO

półwysep helski jest pod innym względem nie wygodny do zamieszkania.Mianowicie podniesieniem się poziomu wody w Bałtyku ,a co z tym idzie przerodzenie się półwyspu w wyspę.Poza tym ograniczona powierzchnia terenów zielonych,oraz lata z małą ilością dni upalnych lub w ogóle bez upałów,to jednak nie dla mnie. plusem są świeże ryby i foki i możliwości surfingu.Łagodna zima niekoniecznie jest plusem,gdyż wiatry zimowe na helu są w stanie tę wyższą temp.znacznie obniżać.

pyton1990 | 2013-11-30, 15:54

Odp: W czasie straszenia GO

Świeże ryby z Bałtyku? Już widzę tą "świeżość":)

Wszystkowiedźmin | 2013-12-01, 11:04

Odp: W czasie straszenia GO

pyton1990 jak sobie złowisz to będzie świeża.

Damian Dąbrowski | 2013-11-30, 14:00

Chłodny Górny Śląsk :)

Zgadza się. W Katowicach mieliśmy już tej jesieni około 20-stu dni z temperaturą ujemną. Aż cztery razy więcej niż chociażby w Warszawie. Mimo, że potężna aglomeracja katowicka (niepoprawnie górnośląska) również tworzy potężną miejską wyspę ciepła, to i tak, jak widać, znacznie częściej panował tu mróz. Jak na razie auto odśnieżałem dopiero 3 razy i dodatkowo 2 razy walczyłem z warstwą gołoledzi.

Lucas wawa | 2013-11-30, 23:57

Odp: Chłodny Górny Śląsk :)

W Warszawie tak naprawdę był jeden dzień z konkretniejszym skrobaniem (środa 27.11). Wyżynność Górnego Śląska "robi swoje":-) Warto jednak nadmienić, iż takie dysproporcje między Warszawą a Katowicami mogły także wynikać z kierunku adwekcji chłodu. Otóż nie napływał on z głębi kontynentu, a często znad Atlantku - a wtedy czasami paradoksalnie cieplej jest na E/NE Polski, aniżeli na S/SW.

obserwator | 2013-11-30, 13:17

W Gdańsku...

jakoś na zimę nie narzekamy:) był już w tym roku śnieg i mróz,, fakt Bałtyk robi swoje.. ale jak się ochłodzi to już aż takich różnic w temp. nie będzie.

pyton1990 | 2013-11-30, 11:54

optymalne warunki w Polsce

Hmm wolałbym wybrzeże od terenów na wschód od Wisły i na północ od Rzeszowa, ale generalnie przeszkadzają mi chłodne lata które tam panują. Jeśli miałbym wybierać, to zdecydowanie najbardziej z miast Pomorza chciałbym mieszkać w Szczecinie. Poza tym najlepszy klimat w Polsce ma Dolny Śląsk i Ziemia Lubuska.

zimak | 2013-11-30, 12:19

Odp: optymalne warunki w Polsce

Ooo tak, a szczególnie latem , burze! dużo burz !!! to jest to czego na zachodnimpomorzu brakuje mi najbardziej, a i również zimy śnieżnej tutaj brakuje :( no cóż , pozostaje mi jedynie przeprowadzka

pyton1990 | 2013-11-30, 15:53

Odp: optymalne warunki w Polsce

Przeciwko burzom nic nie mam, ale i tak bym się z Tobą chętnie zamienił, gdyby nie było rzeczy które mnie tutaj trzymają:) Lublin na Szczecin.