18 sierpnia 2013, 06:01

Pierwsze oznaki kończącego się lata

Na ziemi i w powietrzu widoczne są już pierwsze oznaki kończącego się lata. Jednak czy to już ostateczny sygnał, aby szykować się do nadejścia jesieni? Sprawdźmy co i gdzie wieści kres upalnej pory roku.

Ostatnie dwa tygodnie sierpnia to okres, kiedy popularne kurorty wakacyjne zaczynają się wyludniać. Przyczyną jest zbliżająca się szkoła, bo trzeba przygotować wyprawkę.

Za nami jest już najgorętszy okres w całym roku, który przypada między drugą dekadą lipca a połową sierpnia. W tym sezonie odczuliśmy go wyjątkowo dotkliwie, bo przeżyliśmy trzy intensywne fale upałów, po jednej z każdym miesiącu.

Temperatura pobiła rekordy wszech czasów i na tym się skończyło. Nie oznacza to wcale, że tego sierpnia jeszcze nie będzie gorąco.

Właśnie doświadczamy kolejnego gorącego okresu, a w wielu regionach Polski temperatura do wtorku (20.08) będzie przekraczać 30 stopni w cieniu.

Jednak potężnych upałów już nie się spodziewamy, przynajmniej przez następny rok. Średnia temperatura dobowa będzie z biegiem tygodni systematycznie się obniżać i jest to norma dla tej pory roku.

Kolejnym symptomem zbliżającego się końca lata są coraz to chłodniejsze noce i poranki. W tym tygodniu temperatura o świcie potrafiła spadać poniżej 10 stopni, a miejscami na Śląsku poniżej 5 stopni. Na terenach podgórskich pojawiły się przygruntowe przymrozki.

Z biegiem dni wahania temperatury między porankami a popołudniami przy pogodnym niebie będą się zwiększać. Coraz częściej będą się pojawiać poranne mgły i zamglenia, a na roślinności obfita rosa.

Tymczasem dzień skraca się błyskawicznie. Od pierwszego dnia astronomicznego lata, a więc jednocześnie od najdłuższego dnia w roku, skrócił na południu kraju o całe 2 godziny, a na północy aż o 2,5 godziny. O tyle też przybyło nam nocy.

Meteorolodzy obserwują co dzieje się na Atlantyku, a tam właśnie przybiera na aktywności sezon tropikalnych cyklonów. Ocean zaczyna oddawać ciepło, a para wodna jest dla niżów paliwem. Dzięki temu u wybrzeży północno-zachodniej Europy formują się głębokie niże, które są zwiastunem jesieni.

Ich wpływ najpierw odczuwają mieszkańcy Islandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, bo u nich leje, wieje i spada ciśnienie. Tak właśnie jest teraz, bo między wybrzeżami Islandii i Szkocji znajduje się niż w którego centrum ciśnienie spadło do 978 hPa. Wkrótce nad Europę zaczną docierać pozostałości po tropikalnych cyklonach uderzających w Karaiby i Stany Zjednoczone.

Na dalekiej północy mieszkańcy już dawno przygotowali się na kres lata i teraz żegnają je bez strachu o zapasy żywności. Tak jest w górniczych osiedlach położonych w kanadyjskiej Arktyce.

W Alert, który jest najdalej na północ wysuniętym stale zamieszkanym osiedlem na świecie, przybyło prawie 10 cm śniegu, pierwszy raz w tym sezonie chwycił całodobowy mróz, a temperatura spadła do minus 9 stopni. To najniższa wartość odnotowana wczoraj w miejscach zamieszkanych przez człowieka, poza Antarktydą. Od teraz będzie już tylko zimniej, śnieżniej i ciemniej.

W przyrodzie z kolei pierwszą oznaką końca lata jest odlot bocianów do Afryki. Większość z tych, które w tym roku nie dochowały się potomstwa, odleciało już mijającym tygodniu. Reszta wybierze się w długą drogę przez Bałkany i Bliski Wschód do środkowej Afryki najpóźniej w ciągu tygodnia.

W tym roku boćków przyleciało mniej niż w latach poprzednich, miały mniej młodych, a te z kolei były bardzo słabe. Przyczyną zapewne była zima, która przeciągnęła się nie tylko na okres lęgowy, lecz również dokuczała małym ptakom w pierwszych tygodniach ich życia, po prostu je dziesiątkując. Ptaki powinny być przygotowane na takie wybryki pogody, ale w ostatnich latach wiosna nadchodziła na tyle wcześnie, że mogły być zaskoczone, podobnie jak ludzie.

W świecie roślin zmiany też są już zauważalne, zwłaszcza w regionach północnych i wschodnich naszego kraju. To tam najwcześniej liście zaczęły tracić kolor. Na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie pierwsze delikatne żółknięcie liści jest już widoczne w drugiej połowie sierpnia.

Od tego jak długo utrzymają się wysokie temperatury i czy nie będzie zbyt często padać, zależy czy szybciej zmienią swą barwę i opadną. Do złotej jesieni pozostało nam jednak jeszcze około miesiąca w regionach północnych i 2 miesięcy na południu kraju.

Dodajmy jeszcze, że meteorologiczna jesień oficjalnie rozpocznie się 1 września, a astronomiczna (ta główna) 22 września. A jakie Wy oznaki końca lata zauważyliście? Napiszcie poniżej w komentarzach. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź prognozę pogody na 2 tygodnie
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Bogumiła Piskorska | 2013-08-20, 10:33

Oznaki kończącego się lata

Szpaki grupują się w duże zbiorowiska. Przyjemnie jest ich słuchać, a jednak szkoda lata. Szykują się do odlotu na południe. To z okolic Warszawy. A na początku lipca takie zjawisko miało miejsce w Kołobrzegu. Miejmy nadzieję na b a r d z o powolne odloty.

Madzia B | 2013-08-19, 16:03

Zbliżająca się jesień

Spadające liście, przychmurane górskie pejzaże oraz lodowate noce... Niestety to już koniec upałów i lata, a przed nami piękna jesień... A potem pół roku zimy (jak rok temu:P)

QAZ | 2013-08-19, 14:35

Jest nadzieja !

Skoro meteorologiczna zima trwała do 2 kwietnia zamiast 28 lutego to może meteorologiczne lato będzie trwało do 2 października zamiast 31 sierpnia.

Damian Dąbrowski | 2013-08-19, 17:41

Odp: Jest nadzieja !

Meteorologiczna zima trwa zawsze do końca lutego.

QAZ | 2013-08-19, 20:44

Odp: Jest nadzieja !

Tak. Chodziło mi o to że do 2 kwietnia leżał śnieg, a temperatury były typowo zimowe. Może do października temperatury będą typowo letnie.

Jacek | 2013-08-19, 13:55

jesień?

Oby jesień nadeszła jak najszybciej i była ciepła,słoneczna,pełna kolorowych liści.Te już zmieniają kolor tyle,że pod wpływem suszy.Znaczących symptomów jesieni nie widzę może poza mgłami ale te bywały tez wcześniej latem.no i może ptaków jest mniej,niektóre już odleciały.Na wschodzie Polski gdzie teraz mieszkam jesień przychodzi szybciej i bez łagodnego przejścia tak jak na zachodzie gdzie jest często bardzo miłym przedłużeniem lata z bardzo wysokimi temperaturami.Wieczory faktycznie są też już nieco chłodniejsze choć o zimnie nie ma mowy,wczoraj u mnie do póżna było 20

pyton1990 | 2013-08-19, 12:37

lato wciąż trwa

Żadnych jeszcze oznak jesieni nie dostrzegam, poza tym że noce stały się nieco chłodniejsze. Z reguły początek żółknięcia liści na serio dostrzegam dopiero 8-10 września. Wcześniej można mówić co najwyżej o ledwie zauważalnych oznakach. Mamy jeszcze lato, co widać u mnie po pogodzie za oknem. Przez większość lipca to ja marzyłem o takiej pogodzie... Można mówić jedynie o początku PÓŹNEGO lata.

Bartosz1501 | 2013-08-19, 13:25

Odp: lato wciąż trwa

Przed nami wrzesień, który często jest przyjemniejszy od lipca, chociaż mogłoby co na SE popadać

Michael | 2013-08-19, 17:54

Odp: lato wciąż trwa

Święte słowa. Nie ma sie co spieszyć w końcu przez większość roku mamy gównianą pogodę. Niech lato trwa jak najdłużej.

Nikon | 2013-08-19, 11:07

Lato

Zdecydowanie skracający się dzień i brak śpiewających ptaków już o 2:30 w nocy. Właściwie jako że lubię wszystkie pory roku, bardziej lub mniej to cieszę się, ze lato już się kończy i że jest coraz bliżej do zimy. Puki co przy 30 stopniach w dzień i 18 w nocy i długoterminowych upalnych prognozach daleko mi do myślenia o jesieni.

mazur | 2013-08-19, 09:52

jaki koniec lata?

O ile mi wiadomo lato kończy się 23 września

Damian Dąbrowski | 2013-08-19, 18:13

Odp: jaki koniec lata?

23 września kończy się lato kalendarzowe. Uważasz, że w tym dniu nagle na całej półkuli północnej pogoda zmienia się z letniej na jesienną?

Beata | 2013-08-19, 09:04

Wspomnień czar

A ja pamiętam jesień 1988 roku, kiedy z moją dwuletnią córcią wybrałam się na 10 dni w góry, zabierając prawie same ciepłe ciuchy. A tu temperatura powyżej 25 stopni, piękne słońce.... Nie miałyśmy w czym chodzić i codziennie wieczorem musiałam robić pranko ciuszków małej ;). A przypominam, że to nie te czasy, kiedy można zakupić wszystko na miejscu, byle tylko kasa była. Wtedy nie było nic, i za ubrankami dla dzieci też stało się w kilometrowych kolejkach, nie wiedząc, co nam się "dostanie"

Wszystkowiedźmin | 2013-08-19, 09:53

Odp: Wspomnień czar

"A przypominam, że to nie te czasy, kiedy można zakupić wszystko na miejscu, byle tylko kasa była" Teraz też trudno kupić co się chce.Np. nowe urządzenia elektroniczne w 100% polskiej produkcji.Nie wspominając o tak profesjonalnych towarach jak np. siedmiomilowe buty.

Albert-Wwa | 2013-08-19, 10:59

Odp: Wspomnień czar

Mnóstwo młodych mam przy ubieraniu dzieci kieruje się nie pogodą za oknem, tylko kalendarzem (w okresie wrzesień-maj). Np. tu w Warszawie w październiku, a nawet we wrześniu widoki prowadzonych przez mamusie maluchów w ciepłych kurtkach i wełnianych czapeczkach i rękawicach gwarantowany, nawet, gdy temperatura przekroczy 20 stopni w cieniu. Nie wiadomo tylko, dlaczego w takie dni te troskliwe mamusie same paradują lekko ubrane, i jakoś nie zakładają wełnianych czapek na własne głowy.

Beata Z | 2013-08-19, 08:58

Błaganie

Trwaj lato, trwaj !!!! Bez ciebie moje życie traci sens, jest smutne, nijakie, beznadziejne. To Ty nadajesz mu sens i radość. Kocham Cię Lato!!! Kochałam i Kochać będę aż po życia mego kres !!! I błagam - nie odchodź !!!!

Albert-Wwa | 2013-08-19, 11:02

Odp: Błaganie

Nie załamuj się przedwcześnie. Kto wie, a może będzie w tym roku prawdziwe babie lato? Na początku października Tmax mogą w Polsce dochodzić do 26-28 stopni. Nieraz się to w przeszłości zdarzało. A pamiętajmy, że nasz klimat ociepla się.

pyton1990 | 2013-08-19, 12:38

Odp: Błaganie

Po naszych zimach w ogóle tego nie widać. Jesień też należy do pór roku, które się wolno ocieplają, choć mam nadzieję że będę mile zaskoczony tegoroczną jesienią:)

Albert-Wwa | 2013-08-19, 12:52

Odp: Błaganie

A ja uważam, że po naszych zimach też to widać. Trzeba tylko uważnie analizować ich przebieg i ogólne parametry zarówno zimy meteorologicznej, jak i całego sezonu chłodnego. Moim zdaniem - to paradoksalne - także ostatnia zima, na pierwszy rzut oka tak ostra i długa, w rzeczywistości w różnych swoich parametrach potwierdziła, że nasz klimat ociepla się.

Uthopia | 2013-08-20, 02:16

Odp: Błaganie

przyłączam się :)

Pinkertonion | 2013-08-19, 08:37

lato kończy się w czerwcu

Artykuł jest trochę naciągany. 1 września zaczyna się klimatyczna jesień, więc już w drugiej połowie sierpnia trzeba napisać coś o tym, że lato się kończy i teraz na siłę trzeba doszukiwać się pierwszych oznak jesieni. Owszem, są już grzyby w lasach, ptaki nie śpiewają, bociany odlatują (mają bardzo daleką drogę do Afryki), kwitną astry, dzień szybko się skraca. Gdyby jednak tak się uprzeć, to pierwszych oznak kończącego się lata można by dopatrzeć się już pod koniec czerwca, kiedy to dzień zaczyna się skracać. Poza tym również w czerwcu w całej Europie zaczynają żółknąć kasztanowce w związku z plagą szrotówka. Liście lipy w środowisku miejskim (przynajmniej w Szczecinie) zaczynają się przebarwiać natomiast w lipcu. To jest podobnie jak ze starością - to, że zaczyna się ona po 60 jest kwestią jedynie umowną i równie dobrze można uznać, że początek starości to wiek 20 lat, bo przecież człowiek starzeje się przez całe życie. Natomiast jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to w ostatnich latach na Pomorzu zauważyłem, że wbrew polskiemu porzekadle od św. Hanki (26 lipca) mamy CIEPŁE wieczory i ranki. Zwykle przez cały lipiec śpię pod grubą kołdrą, zaś w sierpniu wystarcza mi tylko koc przy otwartym oknie. Myślę, że jeszcze za wcześnie na takie artykuły i warto cieszyć się naszym pięknym późnym latem a nie zamartwiać jego schyłkiem.

Grek | 2013-08-19, 09:09

Odp: lato kończy się w czerwcu

Następny, który na siłę próbuje zaklinać rzeczywistość. Mamy 19 sierpnia, zanim większość się zorientuje, to zacznie się robić jesiennie. Niektórzy mają po 50 lat i nadal nie mogą się przyzwyczaić, że z latem trzeba się rozstać i nie pomogą lamenty. Trzeba znaleźć piękno każdej pory roku, a nie tylko lata. Wówczas żyje się lepiej, radośniej, bo oczekuje się każdego sezonu, nawet jesiennego.

B | 2013-08-19, 09:10

Odp: lato kończy się w czerwcu

Hmmmm....Ja przez cały lipiec spałam pod prześcieradełkiem, ale jakieś 3-4 noce temu przeprosiłam się z lekką kołderką.... Dziwny ten Szczecin....

Wszystkowiedźmin | 2013-08-19, 09:50

Odp: lato kończy się w czerwcu

"Artykuł jest trochę naciągany. 1 września zaczyna się klimatyczna jesień, więc już w drugiej połowie sierpnia trzeba napisać coś o tym, że lato się kończy i teraz na siłę trzeba doszukiwać się pierwszych oznak jesieni." Ciekawe gdzie?Klimatyczna jesień u mnie rozpoczyna się po 10 września!1 to najwyżej meteorologiczna! "Natomiast jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to w ostatnich latach na Pomorzu zauważyłem, że wbrew polskiemu porzekadle od św. Hanki (26 lipca) mamy CIEPŁE wieczory i ranki. " Jeżeli najcieplej jest na początku sierpnia to nie jest dziwne.

Albert-Wwa | 2013-08-19, 10:51

Odp: lato kończy się w czerwcu

Przez większość meteorologicznego lata ja śpię bez jakiegokolwiek przykrycia. Przy otwartym oknie.

Pinkertonion | 2013-08-19, 11:03

Odp: lato kończy się w czerwcu?

@Grek, jesień to moja ulubiona pora roku, jednak z uroków jesieni cieszę się tak naprawdę dopiero w październiku podczas jej złotej polskiej odmiany. Przynajmniej do końca września zwykle dominuje u nas zieleń i pogoda bardziej letnia niż jesienna. Piękne jest to, że letnia pogoda w polskim klimacie bardzo długo się z nami rozstaje, warto to docenić. Po co więc na siłę doszukiwać się symptomów jesieni latem, zamiast cieszyć się tym, co jest jeszcze typowe dla lata i dla sierpnia, a więc ciepłem, słońcem, zielenią i wciąż długim dniem. Wszystko w swoim czasie.

Daniel | 2013-08-19, 12:22

Odp: lato kończy się w czerwcu

Podobnie było z teorią o groźbie posuchy wydaną 1,5 roku temu na okres wiosenny, kiedy to portal próbował potem jej bronić doszukując się jej skutków i twierdząc, że jest ona na terenie całej Polski, a tak na prawdę przynajmniej 3/4 kraju miała sytuację zupełnie odwrotną. Dla mnie to było zrobienie taniej sensacji zupełnie nie trafionej, jakby ta posucha miała być jakąś anomalią albo katastrofą. Nie wiem jak można o czymś pisać, co nie jest prawdą. Już wtedy ten portal zaczął tracić na swojej wiarygodności, przejmując się tylko ilością wejść. Widzę, że usuwanie komentarzy też już jest na porządku dziennym.

Pinkertonion | 2013-08-19, 12:42

Odp: lato kończy się w czerwcu

@Wszystkowiedźmin, faktycznie masz rację, chodziło mi o jesień meteorologiczną, która zaczyna się u nas 1 września. Co do koca, to śpię pod nim od św. Hanki aż do dzisiaj.

pyton1990 | 2013-08-19, 12:42

Odp: lato kończy się w czerwcu

"Trzeba znaleźć piękno każdej pory roku, a nie tylko lata." - kto może ten jakoś znajdzie. Ja mogę lubić każdy okres w roku, pod warunkiem że temperatura będzie powyżej normy:) "Piękne jest to, że letnia pogoda w polskim klimacie bardzo długo się z nami rozstaje, warto to docenić. " - a to już bym nazwał zaklinaniem rzeczywistości. Potrafi być ciepło i ładnie we wrześniu, ale sama średnia miesięczna 13-15 stopni już lata prawie nie przypomina. Przynajmniej na chwilę obecną nie mam powodów do narzekania

Wszystkowiedźmin | 2013-08-19, 23:15

Odp: lato kończy się w czerwcu

" Ja mogę lubić każdy okres w roku, pod warunkiem że temperatura będzie powyżej normy:)" Z tego co piszesz wnioskuję że chodzi wyłącznie o "dużo powyżej normy".