1 lipca 2013, 10:15

Co przyniesie nam pogoda w lipcu?

Rozpoczyna się pierwszy wakacyjno-urlopowy miesiąc. Miliony Polaków będą wypoczywać nad morzem, w górach, nad jeziorami czy też w swojej okolicy. Łączy ich jedno... pogoda. Czy będzie ona łaskawa?

Lipiec to zwykle najbardziej mokry miesiąc w całym roku, ponieważ spada wtedy zdecydowanie najwięcej deszczu, głównie podczas krótkotrwałych, lecz gwałtownych burz.

Jednak jest to również najcieplejszy miesiąc. Większość Polaków decyduje się na urlop w drugiej połowie miesiąca, bo liczą, że to właśnie wtedy szansa na najlepszą pogodę jest największa.

W rzeczywistości trafienie w ładną pogodę (cokolwiek to znaczy) przypomina ruletkę. Sprawdźmy więc prognozy, a okaże się czy w tym roku udało się nam szczęśliwie zaplanować datę naszego urlopu.

Pierwszy tydzień lipca zapowiada się deszczowo nad morzem i nad jeziorami w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze po Warmię, Mazury i Suwalszczyznę. Więcej słońca dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Zdecydowanie lepsza pogoda czeka nas w górach, ponieważ nad południową częścią kraju prognozujemy najwięcej słońca i prawie w ogóle deszczu.

W ubiegłym miesiącu było tam szczególnie deszczowo, miejscami tak mokrego czerwca nie notowano w dziejach polskiej meteorologii. Jest to więc swoisty prezent dla mieszkańców regionu i wszystkich, którzy swój wypoczynek na południu Polski zaplanowali właśnie na pierwszy tydzień lipca.

Co dalej? W drugim tygodniu lipca bez większych zmian w pogodzie. Nadal najwięcej opadów w województwach północnych, a więc nad morzem i jeziorami mazurskimi, zaś najmniej na południu, w tym również w górach.

Choć padać może często, to jednak spadnie znacznie mniej deszczu niż miało to wielokrotnie miejsce w czerwcu. Niewykluczone, że tegoroczny lipiec będzie suchszy od czerwca, co byłoby ewenementem.

Temperatura do połowy lipca bez większych wahań, przeważnie ustatkowana, nocami i o porankach na poziomie 10-15 stopni, zaś popołudniami między 20 a 25 stopni. Nie będzie tym samym męczących upałów, które nie są wskazane tym, którzy zamierzają skorzystać z kąpieli słonecznych.

Druga połowa lipca będzie gorętsza, słoneczniejsza i suchsza. To właśnie wtedy możemy oczekiwać większej fali upałów, najprawdopodobniej zbliżonej intensywnością do tej z czerwca, ale o kilka dni dłuższej.

Jednakże tegoroczny lipiec zapowiada się spokojnie, bez większych incydentów pogodowych. Zarówno średnie temperatury, jak i sumy opadów nie powinni odbiegać od normy wieloletniej i tego właśnie wszystkim życzymy, aby pogoda nie pokrzyżowała nikomu planów na tak wyczekiwany urlop. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź prognozę na następne 2 tygodnie
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

m-stawski | 2013-07-01, 22:35

Mnie intryguje inny kwiatek GFSa

A mianowicie taki, że od kilku dni z uporem maniaka pokazuje jakieś opady w czwartek, piątek i sobotę i to pomimo wysokich wartości ciśnienia i krzywych antycyklonicznych(frontów żadnych nie widać) Pozdrawiam. Marek.

Albert-Wwa | 2013-07-01, 15:31

Czerwiec 2013 był ciepły w Warszawie

W Stolicy, średnia temperatura czerwca wyniosła 18,8 st. C. Czyli o 2 stopnie powyżej normy dla okresu referencyjnego (1981-2010). Czyli, w klasyfikacji H. Lorenc czerwiec ten był bardzo ciepły. W moje klasyfikacji, był lekko ciepły. Tak czy inaczej, cieplejszy od normalnego (mylą się ci, co już zdążyli orzec, że był "chłodny").

Lukasz160391 | 2013-07-01, 18:59

Odp: Czerwiec 2013 był ciepły w Warszawie

Według moich danych czerwiec w Gliwicach był ciepły z odchyleniem +1,6 stopnia. Średnia dobowa wyniosła 18,2 stopnia. Jednak fakt, w Warszawie było ciut cieplej, także w maju.

Albert-Wwa | 2013-07-02, 07:44

Odp: Czerwiec 2013 był ciepły w Warszawie

Bo ja wiem, czy tylko ciut. Przewaga 0,6 stopnia jest istotna.

Pinkertonion | 2013-07-01, 15:00

Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Z artykułu wynika, że na prawdziwe lato nad Bałtykiem już nie ma co liczyć i trzeba będzie zacząć regularnie jeździć w lipcu do Egiptu, żeby się wygrzać. Na szczęście prognozy powyżej tygodnia z reguły się nie sprawdzają i mam nadzieję, że tak też będzie i tym razem. Tym bardziej, że różne modele pogodowe wskazują na słoneczną i ciepłą pogodę już od piątku, również na Pomorzu (i do tego) Zachodnim. :)

Albert-Wwa | 2013-07-01, 15:33

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Co to jest "sprawiedliwa" pogoda?

Pinkertonion | 2013-07-01, 15:51

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

@Albert-Wwa, Sprawiedliwa pogoda latem jest wtedy, gdy w każdej części Polski mamy podobną ilość dni słonecznych i pochmurnych, podobnie z opadami. Sprawiedliwe byłoby również, gdyby w tym roku to południowo-wschodnia część Polski była bardziej deszczowa i pochmurna od części północno-zachodniej, ponieważ w dwóch ostatnich latach było odwrotnie. To właśnie rozumiem pod określeniem "sprawiedliwa pogoda".

Albert-Wwa | 2013-07-01, 16:15

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Aha, chyba kapuję. Ale jest jeden problem, a mianowicie, klimat w Polsce jest w takim razie z samej zasady, tzn. normy, "niesprawiedliwy"; gdyż ani normalne (tj. średnie wieloletnie) usłonecznienie, ani sumy opadów - o ile mi wiadomo - bynajmniej nie są na terenie całej Polski identyczne czy nawet prawie identyczne. Innymi słowy, wychodzi na to, że pragnienie aby mimo to były identyczne, oznacza, że z realnie istniejącej niesprawiedliwości, ma wyrosnąć sprawiedliwość. Trochę to przypomina owo odwieczne ludzkie pragnienie transmutacji ołowiu w złoto (tzw. alchemię).

Pinkertonion | 2013-07-01, 17:36

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Czasem cuda się zdarzają. Może w tym roku to nastąpi.

Wszystkowiedźmin | 2013-07-01, 23:21

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Ja wątpię aby było na północnym zachodzie cieplej niż na południowym wschodzie ale możliwe że temperatura średnia w Szczecinie przekroczy 20 stopni.

pyton1990 | 2013-07-01, 23:44

Odp: Myślę, że w tym roku pogoda będzie sprawiedliwa

Sprawiedliwie to to było, gdyby wschodnia Polska była wyjątkowo goraca tego lata, a zachód Polski zimny. W końcu zimą mamy odwrotną sytuację...

Patryk | 2013-07-01, 12:40

śmieszne

Dziwne i śmieszne dzisiaj w nocy w Polsce było ok 7 -8 stopni a w tym samym czasie na N Finlandii 16- 17.Nawet za kołem polarnym było cieplej niż u nas wczoraj w dzień.

freesystemtheory | 2013-07-01, 14:16

Odp: śmieszne

A w Norwegii 29 sypał śnieg:)

Robert B | 2013-07-01, 14:26

Odp: śmieszne

U mnie w Kielcach naprawdę chłodno jak na lipiec. Przed 5.00 miałem 5,5 stopnia, na oficjalnej stacji Kielce-Suków 4,5 minimalnie, choć noc nie była z idealnie bezchmurnym niebem. Za kołem polarnym jeszcze przeważnie dzień polarny, co nie dużym spadkom temperatury.

Robert B | 2013-07-01, 14:52

Odp: śmieszne

Nie sprzyja spadkom w ostatnim zdaniu.

arukorigu | 2013-07-01, 10:45

Dość ciepły czerwiec - Warszawa

A jeżeli chodzi o miniony czerwiec, to w czasie jego trwania na stacji Warszawa - Okęcie ani razu ni zanotowano temperatury poniżej 10 st. (najchłodniej pewnie było w ostatnich minutach, gdyby nie zmiana czasu, może byłoby nieco poniżej 10 st. C ok. 01:00 w poniedziałek). Średnia miesiąca powinna być ok. 18 st. C, więc ponad normę.

Wszystkowiedźmin | 2013-07-01, 10:15

Mam inne zdanie

"Jednakże tegoroczny lipiec zapowiada się spokojnie, bez większych incydentów pogodowych." Osobiście uważam że przynajmniej raz pojawia się solidne burze i narozrabiają.Na spokojny lipiec typowy dla PRL nie ma co liczyć. "Zarówno średnie temperatury, jak i sumy opadów nie powinni odbiegać od normy wieloletniej i tego właśnie wszystkim życzymy, aby pogoda nie pokrzyżowała nikomu planów na tak wyczekiwany urlop." Co do tego też mam spore wątpliwości.Zwłaszcza co do wschodniej części Polski.

pyton1990 | 2013-07-01, 11:06

Odp: Mam inne zdanie

lato w granicach średniej wieloletniej oznacza marne lato a la PRL - deszczowe i niezbyt ciepłe...

Wszystkowiedźmin | 2013-07-01, 23:17

Odp: Mam inne zdanie

Z tym"deszczowe"przesadziłeś.Zimno może być w wersji suchej przy napływie powietrza arktycznego.Chociaż w lipcu najzimniejsza wersja jest na mokro.

pyton1990 | 2013-07-01, 10:03

lato?

Eee yo marnie się ten lipiec zapowiada. 20 stopni w dzień to żadne lato

Rafał z Konina | 2013-07-01, 10:00

Rozkład temperatur staje na głowie.

Warto zwrócić uwagę że upały o ile takie wystąpią będą dotyczyć głównie północno-wschodniej części kraju.Jest to ciekawe ,bo dotyczy naszego "bieguna zimna". Rozkład temperatur w Europie to chłodny zachód i gorący wschód.Coś jest nie tak.

Wszystkowiedźmin | 2013-07-01, 10:19

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

Nie "nbie tak" ale siak.To jest dokładnie tak jak przewidywałem-ocieplenie klimatu spowoduje większe ocieplenie na wschodzie a mniejsze na zachodzie.Odchyły na wschodzie Europy są sporo większe niż na zachodzie w lato w ostatnich latach.I jest marna szansa na powtórkę z 2003 roku przynajmniej w sensie tym że w tamtym regionie będą najwyższe temperatury w Europie.Z tym że chodzi o równoleżnik 50 bo na około 40 w poprzednim roku to rekord był w Hiszpanii ale sporo na południe.Ale z tym też można się spodziewać zmian.

Jacek | 2013-07-01, 10:23

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

Latem Suwalszczyzna nie jest właśnie biegunem zimna-to jest podstawowy błąd,który do znudzenia powtarzają pogodynki.Zimą owszem ale nie latem,panuje tam klimat bardziej kontynentalny niż np na zachodzie-z mrożnymi i śnieznymi zimami i bardzo ciepłą pora letnią

jk | 2013-07-01, 11:59

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

Latem to chyba normalne, im bliżej oceanu, tym łagodniejszy klimat, mniejsze wahania temperatur, stąd na zachodzie Europy ma prawo być chłodniej niż na wschodzie. Zimą jest na odwrót, im bardziej w głąb kontynentu, tym niższa temperatura. Taka sytuacja, jaka panuje obecnie, nietypowo wyglądałaby w styczniu.

marcin | 2013-07-01, 12:26

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

To efekt zmian klimatycznych kolego. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją gdy Europa zachodnia jest wyraźnie chłodniejsza od europy wschodniej. Przyczyną zapewne są zmiany cyrkulacji, blokada Atlantyku, można by na ten temat napisać wyczerpujący artykuł.

Wszystkowiedźmin | 2013-07-01, 23:15

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

"Przyczyną zapewne są zmiany cyrkulacji, blokada Atlantyku, można by na ten temat napisać wyczerpujący artykuł." Na pewno ważniejsze jest to że woda się ociepla później.

Damian Dąbrowski | 2013-07-01, 23:52

Odp: Rozkład temperatur staje na głowie.

Rafał, latem im dalej na wschód Europy, tym cieplej. Nie wiedziałeś o tym? Oczywiście mówię o pewnej średniej np. dla równoleżnika 50 stopni.