21 kwietnia 2013, 10:10

Prognoza na nowy tydzień i majówkę

Wiosenne ciepło, słońce i błękitne niebo bardzo nas cieszą. Sprawdźmy jednak co stanie się z pogodą w nadchodzącym tygodniu, a także podczas wyczekiwanej przez wielu z nas majówki.

W nadchodzącym tygodniu pogoda będzie bardzo kapryśna, jak przystało na kwiecień. Spodziewamy się zarówno gorących i słonecznych dni, jak i deszczowych, burzowych i chłodnych.

Kiedy aura bywa zmienna, to zawsze każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Nie wszyscy przecież lubimy słońce i ciepło, przyrodzie potrzebne są również deszcze. Gwarantujemy, że w nadchodzącym tygodniu pogoda będzie bogata w zjawiska.

W poniedziałek (22.04) o poranku niewielkie przymrozki, głównie przy gruncie, pojawią się miejscami w regionach północnych, wschodnich i centralnych.

Może się okazać, że będziemy musieli skrobać szyby w samochodzie. W ciągu dnia ociepli się i zrobi się całkiem przyjemnie. Na termometrach po południu zobaczymy w cieniu od 14-15 stopni na północy, wschodzie i w centrum do 19-22 stopni na południu i zachodzie.

W całym kraju mnóstwo słońca, miejscami niebo zupełnie wolne od chmur i błękitne. Tylko miejscami na Śląsku przed wieczorem może się zachmurzyć i przelotnie popadać.

We wtorek (23.04) chmur będzie więcej, ale deszcz spadnie tylko na wschodzie, tam też może lokalnie niegroźnie zagrzmieć. Nad morzem od 11 do 13 stopni, poza tym od 16 do 19 stopni, a na południu 20-22 stopnie. Biomet przejdzie w korzystny, a więc powinniśmy się czuć dobrze.

W środę (24.04) mniej chmur i więcej słońca, zwłaszcza na zachodzie i północy kraju. Na północy od 13 do 15 stopni, na przeważającym obszarze od 16 do 19 stopni, a na południowym zachodzie do 20 stopni. Wiatr słaby z zachodu.

W czwartek (25.04) pogorszenie pogody, ponieważ prawie w całej Polsce wystąpią przelotne opady deszczu, ale będzie ich niewiele. Temperatura pójdzie w górę i odnotujemy od 12-15 stopni na północy przez 16-19 stopni w centrum do 20-24 stopni na zachodzie i południu.

W piątek (26.04) nadal wilgotno, ale deszcze nie powinny być intensywne. Bez opadów tylko na południowym wschodzie i tam bardzo słonecznie. Poza Pomorzem i Suwalszczyzną wszędzie powyżej 20 stopni, przeważnie od 24 do 26 stopni, a w Małopolsce nawet 27 kresek i tam gorąco.

W sobotę (27.04) spore załamanie pogody, które oznacza intensywne opady, burze i znaczne zróżnicowanie temperatury. Front atmosferyczny napływający od południa rozdzieli od siebie bardzo ciepłe zwrotnikowe masy powietrza od chłodnych, atlantyckich. Prawie w całym kraju opady deszczu, najbardziej obfite w województwach zachodnich i północnych.

Tam może spaść od 15 do 20 mm deszczu, a miejscami nawet do 30 mm. Temperatura będzie niska, bo sięgnie od 9 do 12 stopni. W centrum, na południu i wschodzie opady przelotne, ale z burzami, gradem i porywistym wiatrem. Tam też dużo cieplej, bo od 20 do 25 stopni, najcieplej na południowym wschodzie.

W niedzielę (28.04) chłodniejsze powietrze znad Oceanu Atlantyckiego opanuje już cały kraj. Wszędzie spodziewamy się przelotnych, ale chwilami mocniejszych opadów deszczu, będzie też spore zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 do 11 stopni.

Początek majówki niestety zapowiada się kiepsko pod względem pogody, ale prognozy są obiecujące i na kolejne dni przełomu kwietnia i maja wieszą ocieplenie i dużo słońca. Na wschodzie temperatura może dochodzić do nawet 30 stopni. Wypoczynek powinien tym samym być udany. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdźcie szczegółowe prognozy dla swojej okolicy
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Lucas wawa | 2013-04-22, 14:04

Silne kontrasty termiczne i typów pogody nad Polską po 25.04

Z kolejnych odsłon różnych modeli wyłania się obraz z coraz to większymi skrajnościami pogodowymi nad Polską – tak w sensie czasowym, jak i przestrzennym – już w II połowie bieżącego tygodnia oraz w przyszłym tygodniu (obejmującym także majówkę). Bieżąca ocena trendu prognostycznego coraz bardziej wskazuje na to, iż czeka nas „przeplatanka” 2-3 dniowych okresów z naprzemiennym spływem chłodnych mas powietrza z N i W oraz ciepłych (właściwie już gorących) z S i E. I tak, po obecnej stabilizacji, od czwartku 25.04 do soboty 27.04 ocieplenie (przy czym najgoręcej w skali całej Polski ma być chyba w piątek 26.04); potem ok. 2-dniowe ochłodzenie, przed majówką kolejne ocieplenie, a w trakcie długiego weekendu znowu ochłodzenie. Skala tego ostatniego będzie zależała od rozległości i trwałości ewentualnego wyżu na NW Europy, powstałego w miejscu gdzie obecnie stacjonują niże (póki co jest to perspektywa ok. 10-12 dni…). Okresowo fronty będą miały charakter quasi-stacjonarny co sprawi, że kontrast termiczny nad Polską (między gorącym SE, a znacznie chłodnym NW) może sięgać 15-20 st..!A w takim przypadku końcówka kwietnia i początek maja mogą przynieś nam bardzo dynamiczną i burzliwą aurę. Na razie w Warszawie piękny wiosenny dzień – po rześkim poranku obecnie coraz silniej operujące Słońce podniosło temperaturę do komfortowego (jak dla mnie o tej porze roku) poziomu 15 st. Przy okazji zwracam uwagę na fakt, iż przejściowo napłynęło jednak nad Polskę powietrze zaklasyfikowane jako PA (a konkretnie PAs). PPm ponownie zacznie powracać za frontem jaki obecnie widać nad Niemcami. Najpierw będzie to umiarkowane PPm, później ciepłe PPmc, a przed sobotnim załamaniem pogody prawdopodobnie nawet PZ (zwłaszcza na S, E i w C Polski). Ciekawi mnie bardzo bilans termiczny tegorocznego kwietnia – coś mi się zdaje, że będą spore dysproporcję pomiędzy różnymi rejonami kraju…

Mariusz | 2013-04-22, 08:10

będzie zimno

Wiem, że to jeszcze daleko, ale coś mi się jednak wydaje, że ochłodzenie jest nieuniknione. Rozbudowa wyżu z centrum nad M. Norweskim powtarza się już od kilku dni. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to od około przyszłego czwartku 2.05 nastąpi po jego wschodnich obrzeżach spływ bardzo zimnego powietrza wprost z N i NE. Gęsto umieszczone izobary wskazują, iż można spodziewać się sporego wiatru. Zobaczymy ile się taka blokada utrzyma.

m-stawski | 2013-04-22, 08:46

Odp: będzie zimno

To są dość mało prawdopodobne scenariusze. Raczej nie będzie takiej blokady. Nie przy dodatnim NAO i AO. Poza tym nawet jeśli to będzie to raczej 2-3 dni a nie cały tydzień. Poza tym co aktualizacja to zmiana o 180 stopni. Więc darujmy sobie straszenie. Szansę na podobną majówkę co 2 lata temu są ale bardzo małe. Tak to można sobie ze szklanej kuli powróżyć

Mariusz | 2013-04-22, 09:52

do m-stawski

Nie jest w mojej intencji straszenie, tylko wskazanie na jeden z możliwych scenariuszy. Jeśli chodzi o aktualizacje to tendencja, którą przedstawiłem jest niezmienna od 5 dni, co najwyżej przesuwa się lekko w czasie do przodu lub do tyłu.

m-stawski | 2013-04-22, 11:02

Odp: będzie zimno

No nie wiem. Ja tą tendencję widzę dopiero od 2 odsłon. Tymczasem inne modele w ogóle tego nie widzą a GFS ensemble też tego nie pokazuje. Źródło weatheronline.

Bianka | 2013-04-23, 00:45

Odp: będzie zimno

Poprzedni rok obfitował w adwekcje PZ , zaczynając od końca kwietnia i trwało to z krótkimi przerwami do końca września. Małe są szanse , aby to się powtórzyło.

GrzegorzNT | 2013-04-21, 21:28

um

A UM i jeszcze ktoś widzi jutro na zachodzie burze... Buahahahaha

Lisi | 2013-04-21, 20:18

Wegetacja roślin - 2012 vs 2013

Rok temu zrobiłem zdjęcie pewnego miejsca we Wrocławiu. Dzisiaj wykonałem zdjęcie porównawcze z prawie tego samego miejsca - choć nieco później i przy innym oświetleniu. Można dzięki temu zobaczyć jak mniej-więcej przyroda jest opóźniona w stosunku do minionego roku. Nie są to duże różnice - mylące może być słoneczne oświetlenie na fotce z 2012 roku. Tu jest porównanie: http://fotopolska.eu/inc/por.php?f=403318&p=301386 - zdjęcia się przenikają przy ruszaniu kursorem myszy. Osobne fotki: http://fotopolska.eu/301386,foto.html - 2012 http://fotopolska.eu/403318,foto.html - 2013 Myślę, że po tym nadchodzącym ciepłym tygodniu różnice sięgną już maksymalnie kilku dni - o ile w ogóle będą.

Patryk | 2013-04-21, 23:33

Odp: Wegetacja roślin - 2012 vs 2013

Super ciekawe porównanie To pokazuje jak tegoroczna wiosna jest opuźniona Ale i tak nadrobi te straty za miesiąc

RadomirW | 2013-04-22, 10:25

Odp: Wegetacja roślin - 2012 vs 2013

W warszawie jest obecnie około 2 tygodni opóźnienia, tzn mam wrażenie że teraz jest tak jak zwykle w pierwszej dekadzie kwietnia. To i tak już mniej bo w poprzednią niedzielę 14 kwietnia opóźnienie było prawie miesięczne tzn. było tak łyso jak w połowie marca. Przez ten tydzień myślę że przyroda nadrobi kolejny tydzień a na majówkę powinno być już tak jak zwykle jest tzn zielono z liśćmi, ale jeszcze bez gęstwiny. Mamy szczęście że trafiła nam się przez te dwa tygodnie pogoda słoneczna, z opadami od czasu do czasu i w większości powyżej normy termicznej, bo gdyby sprawdziły się te koszmarne prognozy z początku miesiąca o utrzymującym się zimnie do połowy kwietnia to przyroda by raczej nie odrobiła zapóźnienia w wegetacji.

Rico | 2013-04-21, 20:12

Wróżby

Cieszy mnie to "wróżenie z fusów" na weekend majowy, bo na 3-4 dni do przodu większość meteorologów nie jest w stanie ustalić przebiegu zjawisk pogodowych! Miłego wypoczynku!

Meteo-Project24 | 2013-04-21, 18:56

Weekend 26.04-28.04.2013

A więc zaczyna się coś dziać i to już w przyszły weekend. Sporo opadów deszczu i nawet burz miejscami. Może być ciekawie! To będzie pierwsze takie wiosenne załamanie pogody. Aparat mam już w pogotowiu, a zdjęcia będą dostępne na facebook-u " Meteo-Project24. Mam tylko nadzieje, że inne obowiązki mi nie przekreślą planów uwieczniania przyrody :-) Pozdro sebastian śląsk

m-stawski | 2013-04-21, 22:58

Odp: Weekend 26.04-28.04.2013

Sebastian. Nie wiadomo jeszcze jak będzie bo modele strasznie lawirują. Czyżby kreowała się sytuacja jak w roku 1996 kiedy to na zachodzie Polski było tylko 11-14 stopni a na wschodzie prawie 30. Tak było wtedy w maju a rok był pogodowo paskudny

Rynio | 2013-04-21, 15:05

Czy jest ktoś na forum z Suwalszczyzny

kto mógłby potwierdzić, że na tamtejszych jeziorach zalega jeszcze pokrywa lodowa gruba na 20-30 cm? Taką informację wyczytalem dziś na telegazecie. A śniegu to już tam chyba nie ma nawet w lasach?

LakeMen | 2013-04-21, 16:11

Odp: Czy jest ktoś na forum z Suwalszczyzny

Kompletna bzdura, większość mniejszych jezior w ciągu ostatnich 2-3 dni stała się wolna od lodu, dzisiaj w blasku słońca są niesamowicie błękitne. Na większych jeziorach lód jeszcze unosi w postaci kry, ale za kilka dni nie będzie po nim śladu. Nie wiem dlatego sezon miałby się nie zacząć 1 maja tylko 15 maja.

abc | 2013-04-21, 17:16

Odp: Czy jest ktoś na forum z Suwalszczyzny

Zależy do jeziora, ale większość już bez lodu. Komunkat lodowy ze strony forum mazury.info.pl: sobota: - Na jeziorze Niegocin ktoś połamał lód i wykonał "ścieżkę" przez środek jeziora. Wiatr sukcesywnie powiększa obszar wolny od lodu. - Na jeziorze Tajty lodu już nie ma (przynajmniej "pomiędzy kanałami") - Kanały wolne od lodu. - Na jeziorze Kisajno można chodzić po lodzie. niedziela: - Niegocin - jacht żaglowy przepłynął z Wilkas do Giżycka "lodowym korytarzem" utworzonym dzień wcześniej. - W Giżyckim porcie LOK rozpoczęto wodowanie jachtów "do lodu" - W Strandzie pierwsze jachty już zwodowane - Jezioro Kisajno wciąż "stoi".

Katka | 2013-04-21, 18:40

Odp: Czy jest ktoś na forum z Suwalszczyzny

Witam, tu Ełk. Pokrywa na jeziorze ełckim ma kilka cm grubości, gdzieniegdzie już sie roztopiła. W okolicznych lasach sa miejsca, gdzie śnieg jeszcze zalega, nawet w przydrożnych rowach widziałam dzisiaj jego połacie.

gabi | 2013-04-21, 13:18

co to jest centrum Polski

Warszawa jest w centrum?w/g pogodynek zamieast na wschodzie no i Wieluń

Lucas wawa | 2013-04-21, 13:08

Na razie piękna wiosna; termiczne lato jedynie okresowo i miejscami – czyli jak w II połowie kwietnia być powinno:-)

Upały na majówkę na SE Polski...??? Na razie jest to na tyle odległy okres, a równocześnie prognozy (na okres powyżej 5-7 dni) są na tyle zmienne, że trudno o jednoznaczność w tej mierze. Nie wiadomo nawet jak dokładnie ułoży się w przyszły weekend front nad Polską. A jest to bardzo ważne, gdyż kontrasty termiczne na nim występujące mogą sięgać 15 st.! Ale na razie cieszę się w pięknej niedzieli:-) Temperatura typowa jak na kwiecień – pomimo, że jest ok. 10 st. chłodniej aniżeli 3 dni temu, w słońcu jest bardzo przyjemnie:-) Jak dla mnie ideał wiosny – okresowo opady deszczu i/lub cieplej (gorąco), ale w ogólności słońce i przyjemnie ciepło – bez „przegięć” w żadną stronę:-)

Artilo Opole | 2013-04-21, 12:58

GFS zaszalał

Widzi mocne opady śniegu (!) na Dolnym Śląsku nocą 28/29 kwietnia

m-stawski | 2013-04-21, 23:00

Odp: GFS zaszalał

No tak czyli widzi bzdety na resorach.