12 sierpnia 2012, 10:07

Prognoza pogody na przyszły tydzień

W nadchodzącym tygodniu oczekujemy bardziej dynamicznej pogody niż dotychczas. Jednocześnie aura będzie niesprawiedliwa, ponieważ w jednych regionach będzie mokro i chłodno, a w innych słonecznie i gorąco.

Najważniejszym zjawiskiem pogodowym nadchodzącego tygodnia będzie układ niskiego ciśnienia, który tworzy się obecnie między Kaukazem a Morzem Czarnym.

Zazwyczaj tego typu niże przemieszczają się na wschód, jednak ten zachowywać się będzie zupełnie inaczej.

W krótkim czasie pogłębi się i będzie się kierować na północny zachód, docierając ostatecznie do naszych wschodnich sąsiadów i wschodniej części Polski.

Jego skutki mieszkańcy części naszego kraju będą odczuwać przez kilka dni i jak na sierpień nie będą to przyjemne chwile.

W poniedziałek

Przegląd prognozy na tydzień zacznijmy od poniedziałku (13.08), który będzie ostatnim dniem szerokiego panowania skandynawskiego wyżu. Jego wpływ da się zauważyć na zachodzie Polski, bo tylko tam nie powinno padać.

W pozostałych regionach możliwe są początkowo przelotne opady, które w województwach wschodnich w drugiej połowie dnia przejdą w opady o charakterze ciągłym. Będą one związane z omawianym wcześniej niżem czarnomorskim. Temperatura na ogół sięgnie 20-23 stopni, tylko na wschodzie będzie nietypowo chłodno, bo 15-16 stopni.

Podczas, gdy wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek (13/14.08) w większości regionów Polski będzie pogodnie i sucho, to w całej wschodniej części kraju spodziewamy się ciągłych i do tego obfitych deszczy. Będą one wędrować od Podlasia i Mazowsza przez Lubelszczyznę po Podkarpacie i Małopolskę. To będzie jedna z najbardziej deszczowych nocy tego lata.

We wtorek

Wtorek (14.08) nadal z pogodą, która będzie dzielić kraj na suchy i dosyć słoneczny zachód oraz mokry i chłodny wschód. Po południu na termometrach na zachodzie 23-25 stopni, zaś na wschodzie ledwie 14-15 stopni. Kontrast termiczny będzie więc spory, rzędu 10 stopni.

W środę

W środę (15.08) w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, niż zacznie słabnąć, a więc opady na wschodzie kraju przejdą z ciągłych na przelotne i słabe. Na zachodzie nadal sucho i słonecznie. Temperatura wyniesie od 20 stopni w strefie opadów, czyli na wschodzie, do 23-26 stopni na zachodzie.

W czwartek

W czwartek (16.08) deszcze na północy i wschodzie. Temperatura zacznie się wyrównywać i jednocześnie podnosić. Na wschodzie na ogół 24-25 stopni, a na zachodzie 26-29 stopni.

W weekend

W piątek (17.08) przelotne opady i niewielkie burze możliwe w większości regionów. Temperatura w cieniu wyniesie od 23 do 24 stopni. W sobotę (18.08) mnóstwo słońca, praktycznie bez opadów i do tego bardzo ciepło, od 23-24 stopni na wschodzie do 25-28 stopni na zachodzie.

Niedziela (19.08) będzie najgorętszym i najsłoneczniejszym dniem nadchodzącego tygodnia. Po południu słupki rtęci pokażą 25-27 stopni na wschodzie i 28-31 stopni na zachodzie. Przed nami więc tydzień pogodowej huśtawki zarówno z bardzo chłodnymi dniami i nocami, jak i upałem na zachodzie kraju.

Trzeba też liczyć się z obfitymi i wielogodzinnymi opadami na wschodzie, gdzie łącznie przez tydzień spaść może nawet 50-70 mm deszczu. Dla porównania na zachodzie padać będzie tyle co kot napłakał, a miejscami nie spadnie nawet kropla deszczu.

Pogoda nie zawsze bywa sprawiedliwa, jednak nie można zapominać o tym, że tego lata na wschodzie Polski było wyjątkowo gorąco i sucho, dlatego też opady jak najbardziej się przydadzą, choćby wysychającej i żółknącej trawie. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź pogodę na tydzień na swojej okolicy
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gruby Bolek | 2012-08-13, 08:19

lato było zajebiste

było dużo dni upalnych, niestety w wielu miejscach jest bardzo sucho. A teraz to już po mału ku jesieni.

ap | 2012-08-13, 07:48

do dupy z tym niżem (teraz)

no opady na wschodzie się teraz nie przydadzą redzaktorku bowiem trwają żniwa, one były potrzebne ale w czerwcu i na początku lipca teraz to musztarda po obiedzie

Wszystkowiedźmin | 2012-08-14, 10:26

Odp: do dupy z tym niżem (teraz)

ALE NIEKTÓRYM MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ.NIE TYLKO ZBOŻE SIĘ UPRAWIA.

m-stawski | 2012-08-12, 23:05

Kóchareczka podszywa się

No i tylko na to czekałem kiedy nasza chora na megalomanię kóchareczka wraz z bandą nudzących się na wakacjach gimnazjalistów podszyje sie i pod moim nickiem napisze na swoim pożal się Boże blogu.Hie hie a jakoś nie chciało mi sie wierzyć że ona tam sobie pisze ale teraz sprawdzę po IP znam sie na tych sprawach.Sprawdzę dla zabawy oczywiscie bo na pyskówki sądowe z tą bandą megalomanów szkoda czasu.Jeszcze pod moim nickiem używa i wyciera swoją gębę wyzwiskami pod moim nazwiskiem.znaslazłby sie na to paragraf ale szkoda czasu na bitwę z pieniaczami

K-ce 1000-lecie | 2012-08-13, 08:15

Odp: Kóchareczka podszywa się

pode mnie też wiele razy się podszywała, zresztą pod prawie każdego idiotka

Znawca | 2012-08-13, 08:47

Odp: Kóchareczka podszywa się

kóharka (celowo przez "ó" i "h") znowu się wścieka i to jest piękne :))) Każdy wie, że rabczewska jest z zawodu kóharką, bo sama o tym kiedyś pisała na pewnym portalu, którego nazwę az wstyd tu przytoczyć ;) Niestety wywalili ją ze szkolnej kuchni i teraz siedzi bezrobotna cały dzień przy kompie

KOKO | 2012-08-13, 09:36

Odp: Kóchareczka podszywa się

A to co, nie pamiętacie jak się podszywała pod wszystkich tutaj na forum? Teraz nie dość, że się podszywa to i jeszcze edytuje czyjeś komentarze, dopisuje sobie do kogoś komentarzy własne bzdury, teraz to nawet zmienia nicki do prawdziwych komentarzy.

m-stawski | 2012-08-12, 19:53

Ciągle tylko zmienijące się prognozy

Jescze wczoraj była mowa op poprawie pogody od połowy tygonia.Dziś już o całym deszczowym tygodniu.Osobiście nie wierze że niż zachowa żywotnośc przez cały tydzień.W Waerszawie raczej ciągłych opadów deszczu i temperatury 15 w ciągu dnia na szczęscie nie będzie.Przestańcie w końcu zmieniać wersji pogodowych co kilka godzin bo pachnie to niekompetencją.

Lukasz160391 | 2012-08-12, 18:54

Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

Już od czwartku zacznie się robić gorąco, będą też chwilami pojedyncze upalne dni (20 sierpnia w poniedziałek może być 31 stopni). A jeśli wystąpią ochłodzenia to słabe (do 23 stopni) i krótkotrwałe :) A TVN Meteo na swojej stronie straszy już końcem lata, hahaha...

Lukasz160391 | 2012-08-12, 18:55

Odp: Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

No i nie muszę dodawać, że dzięki potężnym wyżom będzie też mnóstwo Słońca.

Konard | 2012-08-12, 19:07

Odp: Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

Oni są śmieszni, widocznie 23 stopnie to dla nich koniec lata :D

juhas | 2012-08-12, 19:20

Odp: Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

w niektorych regionach bedzie raczej koniec lata, gdansk w najblizszych 2 tygodnicah ma zanotowac max 26 st w niedz, a reszta to ok. 20 st. zreszta GFS jest chyba najbardziej zmiennym modelem i pamietam, ze jeszcze w styczniu nie widzial mrozow lutowych

m-stawski | 2012-08-12, 20:33

Odp: Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

A mnie śmieszą ci co już myślą że obecny incydent chłodu ma charakter wczesnej jesieni.Zimoluby na czele z kócharą Rabczewską co to już od jakiegoś czasu wiesczy potężne ochłodzenie i wczesną zimną jesień już od 3 dekady sierpnia.Co za niedouczona i.....a.Od kiedy jesień w sierpniu przychodzi.Wszyscy oni sobie nagrabią bo straszenie w sierpniu jesienią to to samo co w lutym wiosną choć ta przychodzi dopiero w marcu.Czeka nas sporo gorących dni także w 3 dekadzie miesiąca

m-stawski | 2012-08-12, 20:39

Odp: Najnowsze prognozy GFS napawają optymizmem

Dodam tez że prognozy długoterminowe TVN METEO nadają sie do podtarcia sobie nimi 4 liter.TYdzień temu wieszczyli 34 stopnowe upały juz od tego tygodnia.Ich portal to kopia kóchareczki nawzajem się uzupełniją treściwa głupotą.Ostre słowa ale prawda boli.

Lukasz160391 | 2012-08-12, 18:47

Dzisiejsza pogoda w Gliwicach

Dziś u mnie po południu zaczęło padać, chwilami dość ulewnie, a nawet była słaba burza. Pada już kilka godzin. Natomiast na Wunderground w historii pogody nie zostały zanotowane żadne opady, po prostu żenada! - oto link - http://www.wunderground.com/history/airport/EPKT/2012/8/12/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

mottus | 2012-08-12, 18:45

Białystok - fenomen zimnych nocy

Tmin ostatniej nocy: Białystok 5.7st Suwałki 10.6 st. Ostrołęka 8.3st Grodno 8 st Brześć 10.2 st Wilno 10.2 st. Siedlce 9 st. Na stacjach otaczających Białystok ze wszystkich stron odnotowano wyższą temperaturę minimalną. To nie było spowodowane lokalnymi rozpogodzeniami w Białymstoku. Taka sytuacja się powtarza dosyć często bez względu na porę roku. Są 2 wytłumaczenia: albo stacja źle mierzy temperaturę, albo takiemu spadkowi temperatur sprzyja ukształtowanie terenu.

Bianka | 2012-08-13, 01:44

Odp: Białystok - fenomen zimnych nocy

To jakie jest to ukształtowanie, że tak spada ta temp.? To Białystok leży w jakiejś kotlinie?

mottus | 2012-08-13, 21:35

Odp: Białystok - fenomen zimnych nocy

Właśnie nie leży, stąd te spadki temperatur są mniej wytłumaczalne.

mottus | 2012-08-12, 18:22

Nie wszędzie na wschodzie występuje deficyt wody.

Mieszkam na wschodzie i od wiosny co miesiąc mam przekroczoną normę opadów. Dzisiaj po sześciu dniach w końcu przestało padać i pojawiło się słońce. Od początku sierpnia napadało już ponad 65 l/m2, a w nocy z poniedziałku na wtorek może napadać kolejnych 15-20l/m2. W tym roku lato mam naprawdę mokre.

maciek | 2012-08-12, 20:25

Odp: Nie wszędzie na wschodzie występuje deficyt wody.

Co za bzdury wypisujesz !!! gdzie na wschodzie masz mokro,skoro rzeki centralnej i wschodniej Polski maja rekordowe minima chyba ze mieszkasz na wschodzie Filipin to sorki przepraszam

mottus | 2012-08-13, 21:48

Odp: Nie wszędzie na wschodzie występuje deficyt wody.

Nie wszędzie, Górna Narew ma średni stan wód. Poza tym u mnie nie ma wcale suszy, bo w lasach stoi woda, a wszystko jest zielone. A mieszkam na południu Podlasia, czyli na wschodzie.

Rynio | 2012-08-12, 16:52

Jak to czesto w przyrodzie bywa bilans musi wyjść mniej więcej na zero

W lipcu spadło u mnie tylko około 50 l/m2, a do tej pory sierpnia już 45 l/m2, jak do tego dolicze ze 30 l/m2 z tego niżu to już bedzie przekroczona norma, mimo dopiero połowy miesiaca. Także sierpien wyrówna bilans wodny skąpego pod tym względem lipca, przynajmniej jeśli chodzi o mój region S Mazowsza.

Rynio | 2012-08-12, 16:46

Troszke nie na temat: Ostatnio głośno było o upałach w Hiszpani.

Dzis z kolei doszło do intersujacej sytuacji na rosyjskim Zakaukaziu. W mieście Divanoe słynącym z wysokich temp. w okresie letnim, temp. w ciągu 3 godzin wzrosła z 28C do 44C, a wynik max. dla dnia może być jeszcze większy. Nie wiem czy to nie będzie czasem nowy rekord temp. max. dla Rosji.

Wszystkowiedźmin | 2012-08-12, 22:24

Odp: Troszke nie na temat: Ostatnio głośno było o upałach w Hiszpani.

Jest z tym rekordem Rosji problem bo dla poprzedniego roku podali też 44.2 stopnia w pobliskiej miejscowości.Ale widać wyraźnie że już 3 raz temperatura maksymalna w Rosji osiąga przynajmniej 44 stopnie od 2010 roku.