11 czerwca 2012, 07:05

Wraca El Niño, co nam przyniesie?

Po dwóch latach przerwy wraca anomalia El Niño, która zacznie rządzić pogodą już w pełni lata, ale największą aktywność osiągnie jesienią, zimą i wiosną. Co tym razem nam przyniesie?

Z anomalią El Niño nie mieliśmy do czynienia od wczesnej wiosny 2010 roku, kiedy jej miejsce zajęła La Niña utrzymując się wyjątkowo długo, bo przeszło 2 lata.

Wszyscy wiemy co to jest El Niño i jak poważnie niesie skutki w pogodzie w różnych regionach świata.

Kiedy zimny Prąd Peruwiański zostaje odepchnięty, a woda w Pacyfiku jest zdecydowanie cieplejsza niż zwykle, zaczynają się pojawiać anomalia atmosferyczne, które pochłaniają życie setek ludzi i przynoszą straty materialne rzędu miliardów dolarów.

Amerykańscy naukowcy poinformowali, że El Niño będzie wpływać na ziemski klimat począwszy od przyszłego miesiąca, z biegiem tygodni zwiększając swą intensywność.

Najsilniejszy wpływ na pogodę będzie mieć tradycyjnie już zimą, a więc na przełomie 2012 i 2013 roku. Nie będzie to wpływ intensywny, ale to wystarczy, aby na świecie notowane były dramatyczne anomalia pogodowe.

Scenariusz jest już bardzo dobrze znany, gdyż za każdym razem, gdy pojawia się El Niño anomalia są jednakowe.

Od stycznia do marca wyjątkowo wysokie temperatury notowane będą na Alasce, w północno-zachodniej i wschodniej części Kanady, w amerykańskiej Nowej Anglii, na wschodzie Rosji, w obu Koreach, Japonii, na południu Azji, południowym wschodzie Australii oraz na południowym wschodzie Brazylii.

Susza i wyższe niż normalnie temperatury notowane będą z kolei według schematu na południowym wschodzie Afryki i na Madagaskarze oraz na Indonezji i Filipinach. Dramatyczna susza obejmie z kolei północ Australii, Nową Gwineę i małe wyspy Oceanii leżące na północny wschód od Australii oraz północ Brazylii.

W tym samym czasie wyjątkowo gorące powietrze oraz nadmierne ilości deszczu notowane będą na Fidżi, w Polinezji Francuskiej i Ekwadorze. Same opady grubo powyżej normy spadną na stany Kalifornia, Arizona i Newada, a także na pogranicze Brazylii, Urugwaju i Argentyny oraz na afrykańskie Ugandę, Rwandę i Burundi.

Tymczasem w całej południowej części USA leżącej na północnym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej będzie wyjątkowo mokro i zimno. W Europie, w tym także w Polsce, El Niño dość często objawia się zimą temperaturami i opadami powyżej normy. Jednak nie jest tak zawsze, dlatego łagodna zima jeszcze nie jest przesądzona. www.twojapogoda.pl


Anomalia pogodowe zazwyczaj niesione przez El Niño. Dane: TwojaPogoda.pl
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 22:17

W Krtakowie solidnie prysnęło

Podali że było tam 45 mm opadu.To chyba suszy tam już nie ma.

Dominik | 2012-06-11, 23:46

Odp: W Krtakowie solidnie prysnęło

W samym Krakowie w czerwcu spadło już blisko 100mm deszczu

Wszystkowiedźmin | 2012-06-13, 01:16

Odp: W Krtakowie solidnie prysnęło

A możliwe.Ja pisałem co podali na ogimecie-to chyba wtedy było za ostatnią dobę.Nie liczyłem tego.U mnie dosyć sucho jest ale trochę ostatnio pada więc nie jest aż tak fatalnie.ale oczywiście sporo brakuje do optymalnych opadów.

Krzysiek | 2012-06-11, 13:58

Mam nadzieję

że zima będzie łagodna! A jak dla mnie, mogłoby jej w ogóle nie być ;) Albo żeby chociaż utrzymywało się te -3 stopnie cały czas a nie ciągłe roztopy zamarzanie i topnienie... Bo jeszcze bardziej nam drogi poniszczy taka huśtawka.

SzK | 2012-06-11, 13:55

Do Micka

"W Europie, w tym także w Polsce, El Niño dość często objawia się zimą temperaturami i opadami powyżej normy. Jednak nie jest tak zawsze, dlatego łagodna zima jeszcze nie jest przesądzona."

karol greń | 2012-06-11, 13:27

w środe miało lać na zachodzie , będzie jak zawsze na wschodzie

kolejna ciekawostka pogodowa, od kilku dni , do wczorajszego wieczora gfs pokazywał intensywny deszcz na zachodzie na środe , a dzisiaj się okazało że się zmieniła prognoza na intensywny deszcz na wschodzie Polski !! to już jest norma, w ciągu ostatniego tygodnia gfs pare dni przed danym dniem tj. zeszły piątek, dzisiejszy poniedziałek i najbliższa środa zapowiadał ulewy na zachodzie i taka ciekawostka : ulewy te wystąpiły na wschodzie i południu polski, zamiast na zachodzie, i niech mi nikt nie mówi że to przypadek,bo to nie jest przypadek, coś w tym musi być , że najczęściej pada na wschodzie i południu a bardzo mało na zachodzie,

ela | 2012-06-11, 13:17

zima 2009/2010

w zimie 2009/2010 bylo el nino i mielismy bardzo duzo sniegu i silne mrozy,moze nie az takie jak w ttym roku w lutym ale zima byla ostra wiec el nino nie zqwsze w europie srodkowej przynosi cieple zimy

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 11:09

Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

...w lato??W czasie la nina w ciągu ostatnich 2 lipców(i nie tylko) były wyjątkowo wysokie a czasami rekordowo wysokie temperatury.Czy el nino spowoduje że te temperatury będą jeszcze wyższa.Jak dotychczas w tym roku na znacznej części Europy wschodniej i zachodniej Syberii są spore temperatury.W niektórych miejscowościach były tam na wiosnę rekordy.

lekki | 2012-06-11, 13:25

Odp: Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

La Nina czy El Nino nie ma bezpośredniego wpływu na klimat w Polsce.A jeśli już to wydaje się z El Nino przynosi więcej wilgoci i tym samym chmur, czyli tym samym prawdopodobieństwo na bicie wysokich temperaturowych rekordów zwłaszcza latem i wiosną jest mniejsze. Choć ogólnie sądzę że reguły nie ma. Rekordy zarówno niskich jak i wysokich mogą być bite zarówno podczas El jak i La. I na koniec uważam że rekord kwietniowy nie zostanie już pobity o ile się oczywiście klimat nie zmienia

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 22:16

Odp: Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

Ale jak temperatura powierzchni oceanów jest wyższa to można też spodziewać się wyższych temperatur.Oczywiście w Polsce efekt jest mniejszy bo daleko .W Moskwie tym bardziej.

Mick | 2012-06-11, 09:31

Wpływ El Nino na Polskę

A jaki będzie wpływ El nino na Polskę?

Nick | 2012-06-11, 11:07

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

deszcze latem, zimą, wiosną i jesienią

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 11:22

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Jak na razie za bardzo tego deszczu nie widzę a by się przydał.Przynajmniej jakiś konkretny opad-chociaż z 3 centymetry przez noc.

KlimatologKacper | 2012-06-11, 12:08

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Gdzie nie ma tam nie ma. W wielu miejscach pierwsza dekada czerwca była deszczowa. Nie było ani dnia bez deszczu.

Wszystkowiedźmin | 2012-06-13, 01:17

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Podejrzewam ze jak zwykle najwięcej deszczu było tam gdzie jest najmniej potrzebny.