3 sierpnia 2017, 13:52

Najlepsze miejsca w Polsce do wędkowania

Wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w naszym kraju. Wielu wędkarzy planując urlop szuka miejsc, które poza odpoczynkiem zapewnią niezapomniane doznania w czasie łowienia ryb. Oto kilka miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z wędką.

Zestawienie powstało z myślą o osobach, które w wędkowaniu cenią nie tylko efekt końcowy czyli ilość złowionych ryb, ale także potrafią docenić pozostałe walory akwenów wodnych jak i okalających je terenów.

Jezioro Śniardwy

Jezioro, którego nie mogło zabraknąć w żadnym porządnym przewodniku wędkarskim. Śniardwy, podobnie jak cały kompleks Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce, które można z czystym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi wędkowania.

Ze względu na swe rozmiary (największe jezioro w Polsce) Śniardwy obfitują  w wiele zatoczek, a kamieniste, urozmaicone dno stwarza doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków ryb.

Śniardwy cieszą się dużą popularnością zwłaszcza u miłośników polowania na ryby drapieżne, w tym szczupaki,  których rozmiary mogą zaskoczyć nawet doświadczonych wędkarzy.

>>> Sprawdź prognozę dla wędkarzy nad Śniardwami

Jezioro Hańcza

Pozostajemy w temacie „naj”. Po największym jeziorze w Polsce czas na najgłębszy zbiornik śródlądowy w Polsce mierzący 108,5 m. Jezioro Hańcza położone w północno-wschodniej Polsce, w pięknej części Suwalszczyzny warto odwiedzić nie tylko dla jej walorów turystycznych, ale także, by poznać całe dobrodziejstwo wodnej fauny.

Co roku Hańcza przyciąga wielu chętnych na złowienie tak cenionych gatunków jak choćby troć jeziorowa czy dorodnych szczupaków. Zarzucając wędkę warto uważać na bardzo licznych płetwonurków, którzy ze względu na głębokość szczególnie upodobali sobie Hańczę.

Po zakończeniu łowienia warto skorzystać z uroków otaczającego jezioro, malowniczego Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

>>> Sprawdź prognozę dla wędkarzy nad Hańczą

Jezioro Wigry

Zwiedzając północno-wschodnią Polskę warto odwiedzić również inne bardzo znane jezior czyli Wigry. Można spotkać w nim wiele bardzo ciekawych gatunków ryb. Poza licznymi drapieżnikami w zbiorniku tym bardzo cenione są sieje i sielawy, które stanowią podstawę wielu potraw kuchni regionalnej.

Głębokie i rozległe jezioro stwarza także doskonałe warunki do żeglowania, nurkowania i innych sportów wodnych, które można uprawiać w przerwach między wędkowaniem. Okolice Wigier to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Suwalszczyzny.

>>> Sprawdź prognozę dla wędkarzy nad Wigrami

Jezioro Czorsztyńskie

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na dogodne warunki do wędkowania, ale również z powodu walorów turystycznych. Jezioro Czorsztyńskie, to w rzeczywistości zbiornik zaporowy na Dunajcu.

Wędkarzy przyciągają na nie bardzo ciekawe łowiska, w których nie brakuje zatok, a także konarów starych drzew , które stanowią idealne schronienie dla różnych gatunków ryb.

Można tam spotkać szczupaki, okonie, klenie i miętusy, a w ostatnim czasie znacząco wzrosła populacja leszcza. Okolice jeziora Czorsztyńskiego, a zwłaszcza Pieniny i Gorce to także doskonałe miejsce dla turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku dla całych rodzin.

>>> Sprawdź prognozę dla wędkarzy nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jezioro Zegrzyńskie

Wśród wędkarzy, jednym z popularniejszych zbiorników wodnych w centralnej Polsce jest Jezioro Zegrzyńskie. Sztuczny zbiornik na Narwi powstał w roku 1963 i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników łowienia ryb, ale także turystyki wodnej.

W jeziorze tym występuje wiele gatunków ryb, z których najbardziej cenione są sumy. Największy okaz złowiony w Jeziorze Zegrzyńskim ważył blisko 75 kg. Poza tym dość powszechnie można spotkać szczupaki,  okonie, miętusy, tołpygi, węgorze, a także rzadkie w naszym kraju Sapy.

>>> Sprawdź prognozę dla wędkarzy nad Jeziorem Zegrzyńskim

Rzeka Bug

Jedną z najbardziej cenionych rzek wśród Polskich wędkarzy jest Bug. Liczne meandry, starorzecza, skarpy i nieregularne brzegi stwarzają doskonałe warunki do występowania sandaczy, boleni, okazałych kleni, a także sumów i szczupaków.

Wiele osób odwiedza łowiska Bugu nie tylko dla łowienia, ale również dla odpoczynku na terenach, które okala dzika i nieskażona przyroda. Nie brakuje także miejsc bogatych w historie, które ze względu na bliskość granicy i wyludnione ostępy  są zapomniane. Na odcinku granicznym warto również pamiętać o tym, by nie próbować przedostawać się na wschodni brzeg rzeki.

Rzeka Odra

Ze wschodniego skraju Polski warto przenieść się również na najdalej wysunięte na zachód tereny Polski czyli nad Odrę.  Rzeka ta cieszy się wielkim powodzeniem wśród wędkarzy nie tylko z terenów leżących w bezpośrednim jej sąsiedztwie, ale także ze znacznej części naszego kraju.

Praktycznie w każdym odcinku biegu, na Odrze spotkać można pokaźnych rozmiarów bolenie i klenie, a także szczupaki, sandacze i okonie. Rzeka ze względu na swą charakterystykę pozwala także na testowanie różnych technik wędkowania.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz

Marek | 2016-07-14, 17:38

Mazury wędkowanie

Ja tam od zeszłego roku z polecenia jeżdże na jezioro i stawy na Miłą Dolinę koło Morąga, Fakt , że tylko z noclegiem i min 2 doby, ale dobra cena jak się zabierze rodzine i znajomych na domek. Fajni gospodarze, super miejsce i nie ma tłumów i konkurencji wędkarskiej, pomost do własnej dyspozycji, i chyba mają ok 5 ha stawów, łódki. Na wrzesień na szczupaka jedziemy na któryś weekend, bo mają mało już wolnego, żona rezerwowała- najlepszy prezent na urodziny

Rex | 2016-07-06, 08:45

Łowisko

Niestety ten przewodnik to tak jakby napisać, że cała Polska to ciekawe łowisko. Tak naprawdę to o tych naprawdę fajnych się nie pisze. A w Zegrzu jest mniej ryb , bo kilka lat temu Bug przyniósł zatrutą wodę i mnóstwo ryb padło. Teraz pogłowie się po trochu odnawia.

artur b | 2015-11-06, 09:11

J Zegrzynskie

wędkuje na tym jeziorze 20 lat i ryby prawie już nie ma więc nie polecam

Marian Kurcewicz | 2015-09-21, 08:54

Wędkarstwo

Jezioro Serwy. Wspaniały odpoczynek dla całej rodziny, a płoć z jeziora smakuje najbardziej z grilla.

Renard Suplewski | 2015-07-02, 16:52

jez.Pluszne

Jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce z I kl. czystości wody,całkowicie wyjałowione z ryb.Opłaty za 2015 rok podwyższone o 50zł a ryb nie ma.Na tak dużym akwenie bardzo rzadko można zobaczyć wędkarza na łódce.Nie ma ryb i nie ma kormoranów, bo by z głodu zdechły , za to stoi mnóstwo nieoznakowanych sieci rybackich.

bogdanjurak | 2015-05-15, 07:05

wedkarwstwopolskie

nigdzie wEuropie nie ma takiego baizlu jak w naszym ukochanym kraju.Nagle natworzyło się grande byznesmenów. którzy bezmyślnie starają się zrobić na wędkarzach interes,Utworzyli łowiska specialne w których nie można złapać ryby. jak tak dalej pójdzie to będziemy łapać w kałóżach!!!!

Jan Pilich | 2015-02-05, 16:28

Wedkowani

oplaty coraz wyzsze,dostep do lowisk coraz mniejszy, a ryb jak na lekarstwo, Jak dalej tak bedzie, to zostana nam lowiska specjalne.

Amil Zych | 2014-07-21, 17:24

Wędkarstwo

W tej RP wędkarstwo jest tak drogie jakby łowiło się złote ryby. W jeziorach to ryb nie ma bo właściciele wyłowili ale ołaty po 20 zł dziennie.Czyli więcej niż kilo ryb. Do tego doliczyć opłatę za łódkę i sprzed wędkarski oraz zanęty to płotka złowiona jak się uda kosztuje kilkadziesiąt zł. Dojazd do jeziora to też koszty.

wiesłąw | 2014-06-06, 18:45

wędkarstwo

Najlepsze akweny to stawy hodowlane niezawodne efekty łowienia

MS | 2013-08-12, 13:05

Warta

Od siebie dodałbym rzekę Wartę do tego zestawienia. Naprawdę warto w niej zamoczyć kija. Pozdrawiam