13 marca 2012, 07:05

Czy w marcu wróci jeszcze zima?

W marcu, jak w garncu - wieści ludowe przysłowie. Czasem może być bardzo ciepło, a czasem spaść śnieg. W nadchodzący weekend temperatura sięgnie 20 stopni. Czy później czeka nas ochłodzenie i powrót łagodnej zimy czy wiosna już z nami pozostanie?

Nie ma nic gorszego, gdy po naprawdę ciepłych dniach powracają chłody, a miejscami sypie śnieg i krajobrazy się zabielają.

Tak było w ubiegłych latach, ale czy podobnie będzie i w tym roku? Na przeważającym obszarze kraju białe krajobrazy po raz ostatni panowały pod koniec lutego.

Kilka dni temu zdarzyło się, że sypnęło białym puchem, ale przeważnie nie zdołał się on utrzymać, za wyjątkiem obszarów górzystych i krańców północno-wschodnich.

Przed nami błyskawiczne przejście z przedwiośnia do termicznej wiosny. Od drugiej połowy tygodnia temperatura przez całą dobę będzie dodatnia, a w weekend (17-18.03) będzie przekraczać popołudniami 15 stopni, sięgając na południu i zachodzie 20 stopni lub nawet nieco więcej.

W marcu pogoda bywa zmienna, a więc po przyjemnie ciepłych i słonecznych chwilach powinno nadejść większe ochłodzenie. Jednak tym razem tak się nie stanie. Również przyszły tydzień nie przyniesie ciepłe masy powietrza.

W pełni dnia będzie na ogół od 10 do 15 stopni, tylko miejscami może być nieco poniżej 10 stopni. Nocami i o porankach bez mrozu, ponieważ termometry pokazywać będą przeważnie od 2 do 4 stopni. Nadal będziemy mogli liczyć na mnóstwo pogodnego nieba i słońca, a opadów będzie tyle, co kot napłakał.

Do końca miesiąca temperatura będzie przeważnie sięgać 10-15 stopni, a nawet w najchłodniejszych dniach nie powinna spadać poniżej 5 stopni. Nocami, jak zwykle w marcu, spodziewane są przymrozki.

Im więcej będzie pogodnego nieba, tym częściej mogą się one pojawiać, ale będą niewielkie. Kierowcy, którzy już zaczęli myśleć o zmianie opon na letnie, powinni się jeszcze wstrzymać.

Mimo iż zima już nie wróci, to jednak temperatura powietrza w najchłodniejszej części doby wciąż będzie spadać poniżej granicy korzystnej dla opon letnich, która wynosi 7 stopni. Wstrzymajmy się więc przynajmniej do końca marca, kiedy średnia dobowa będzie wystarczająco wysoka. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź, kiedy będzie u Ciebie najcieplej

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

MarcinKr | 2012-03-14, 22:12

Trwała wiosna faktem

Zimie możemy już podziękować do końca listopada, to już fakt, możemy ogłosić już z całą pewnością koniec sezonu zimowego 2011/2012. Od piątku 16.03 czeka nas potężna eksplozja wiosny, która już nie odpuści. O jakiejkolwiek zimie, możemy zapomnieć, nie będzie już żadnego powrotu zimy. Nawet jeśli zdarzy się jakieś ochłodzenie, to zimniej niż +5 stopni w dzień nie będzie, wszystkie prognozy o tym mówią do końca marca. Owszem, ma się ochłodzić po 21.03 ale nie na tyle żeby było zimowo, poza tym nie ma szans na żadne opady. Będzie w dzień w granicach +5, +7. Ochłodzenie będzie na pewno ale bez żadnych opadów, więc zapomnijmy o śniegu i zimie. A w kwietniu szanse na powrót pseudozimy oceniam na mniej niż 5%. Ostatni raz w Krakowie śnieg w kwietniu był widziany w 2006 roku, więc gadanie o tym że śnieg w kwietniu to norma i coroczna konieczność to bzdura. Przynajmniej na południu Polski, bo w Białymstoku to może i norma, na pewno nie w ciepłym Krakowie

Wszystkowiedźmin | 2012-03-15, 20:53

Odp: Trwała wiosna faktem

Ale w maju w poprzednim roku padał śnieg i był spory mróz.Podobno w niektórych miejscach rekordowy.

Yeti | 2012-03-13, 21:27

Dziwne pragnienia

Takich marzeń już o zimie nie mam, bo jeszcze teraz na Roztoczu (13 marzec) ziemia jest zamarznięta na kamień, są płaty śniegu w lasach lub tam gdzie było go grubo, więc wystarczy tego szaleństwa.

sam | 2012-03-13, 20:49

zima

zima przyjdzie w grudniu

Damian Dąbrowski | 2012-03-13, 16:46

Na G. Śląsku też było kilka dni temu biało

Nie tylko na NE i w górach. Hiszpania i prawie cała Francja już w pięknym słońcu. Na Beneluxem, Niemcami i większością Polski nadal zalegają stratusy. Zabawne było, jak niektóre prognozy m.in. żenującego Sawickiego mówiły o słońcu od dzisiaj. UM zapowiadał dla Śląska i na dziś i na jutro syfiaste stratusy i tak też jest i będzie. Jestem w szoku jak precyzyjnie model ten zapowiedział na dzisiaj rozkład zachmurzenia nad Polską. Jak patrzę na zdjęcie satelitarne sat24.com/pl to idealnie się to zgadza z prognozą. Przejaśnienia, a nawet długie rozpogodzenia miały być m.in. na lubelszczyźnie i Mazurach oraz częściowo Mazowszu. Wszystko się zgadza.

jacek | 2012-03-13, 19:53

Odp: Na G. Śląsku też było kilka dni temu biało

Snieg ktory jeszcze lezal rano juz caly stopnial a dzisiaj bylo 6 stopni a teraz jest 2 stopnie.

alewis21 | 2012-03-13, 22:49

Odp: Na G. Śląsku też było kilka dni temu biało

Na Osiedlu Tysiąclecia staw wciąż jest w 80% pokryty lodem, mimo że mrozów całodobowych nie ma już właściwie od miesiąca, a jak były to bardzo słabe.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 23:31

Odp: Na G. Śląsku też było kilka dni temu biało

W Hiszpanii podali że dziś było ponad 28 stopni.

Rasti | 2012-03-13, 14:25

Kaszuby

nie wiem gdzie to ocieplenie od polowy tygodnia :/ patrząc na model UM nie widze tych temperatur, do czwartku beda to wartości niewiele wzrastające powyzej 5 st.(kaszuby), dopiero cos chyba w piatek u mnie ruszy ta temperatura :D ale zauwazylem ze ostatnio model sie myli co do temperatur w moim regionie, zaniza o jakies 2 st. poczym wprowadza korekty na biezaco :)

Jan Twardowski | 2012-03-13, 15:17

Odp: Kaszuby

Rasti z jakiej gminy jesteś.

wiatr | 2012-03-13, 15:54

Odp: Kaszuby

ciekawe, dla Gdanska też dziwne prognozy, dzisiaj miało być 10*C(było o 11) teraz temperatura wynosi 6*C i wieje. Jutro ma być mniej niż 5*C a w nocy mróz. GFS o wiele bardziej optymistyczny.

gabi | 2012-03-13, 16:04

Odp: Kaszuby

przecież napisali że cieplej dopiero w weekend więc UM dobrze pokazuje.

Rasti | 2012-03-13, 16:39

Odp: Kaszuby

gmina Stężyca, mieszkam koło Gołubia

Lucas wawa | 2012-03-13, 13:55

Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

W II połowie marca rzadko się zdarza, aby wracała regularna zima – jednak kilkudniowe incydenty z temperaturami „przez zero” zdarzają się dość często. Czy w tym roku tak się stanie? Wystarczy, że któryś z kolejnych wyżów stacjonujących na W od Polski (mam tu na myśli już III dekadę marca) zacznie rozbudowywać się klinem ku N, a ochłodzenie jest niemalże przesądzone. Powiem więcej, dla przyrody lepiej by było, gdyby teraz, na zmianę z okresami ciepłymi, zdarzały się ochłodzenia, aniżeli jeżeli ciepło utrzymałoby się przez miesiąc lub dłużej, a później by się ochłodziło do tego stopnia, że pojawiłyby się nocne spadki temperatury poniżej 0 st. Dodam, iż chyba zbyt często sugerujemy się danymi z jednego modelu (czytaj: GFS) z danego dnia – przykładowo wczorajszy GFS dawał wyraźne ochłodzenie w III dekadzie marca. A zatem z definitywną oceną, że „zimowe” ochłodzenie już faktycznie się nie pojawi poczekałby co najmniej do najbliższego weekendu – bliżsi będziemy wówczas wiedzy na ile ciepło płynące z SW kontynentu zdoła rozprzestrzenić się na NE oraz czy trwałość układu: wyże nad środkową i S Europą, niże – nad N Europą pozostanie nienaruszona. Dodam, iż niektóre modele wieszczą utworzenie się w III dekadzie marca znanego nam dobrze z ostatniej jesieni układu omega – wówczas, jeżeli bylibyśmy blisko centrum wyżu, czekają nas temperatury rzędu +10 st. w ciągu dnia oraz nocne przymrozki. %%%% I na koniec powrócę jeszcze do kwestii zawyżania temperatur: dzisiaj zapowiadane było dla Warszawy +10 st., a notujemy ok. +7,5 st. Tego typu uchyby zdarzają się teraz niemalże każdego dnia (przed zimą widoczna była z kolei tendencja do zaniżania prognozowanych wartości temperatur, nawet na następny dzień).

Damian Dąbrowski | 2012-03-13, 16:08

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

Lucas, błagam, jeśłi już, to epizodu, a nie "incydentu" :) Incydent to może być z pobiciem, z podpaleniem itp., ale nie incydent zimowy, wiosenny, letni itd. To jest jakiś absurd. Bezsensowne określenie, które ludzie bezmyślnie powtarzają. Incydent to jakieś przykre i nieprzyjemne wydarzenie, a nie śnieg czy mróz zimą, albo ciepło i słońce wiosną ;)

Lucas wawa | 2012-03-13, 19:41

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

@Damian: Słowo „incydent” faktycznie może mieć różne konotacje, gdyż używane jest zarówno w odniesieniu do nieprzyjemnego (1), jak i mało istotnego (2) zdarzenia – w odniesieniu do pogody wiadomo, że chodzi raczej o to drugie. Jak dla mnie oba słowa (epizod i incydent) są równoważne. Wydaje mi się, że większa powszechność słowa „incydent” wynika z tego, że często używamy także przymiotnika „incydentalny” oraz przysłówka „incydentalnie”. Nie zmienia to faktu, że nie mam oporów przed używaniem słowa „epizod”:) [innego słowa bliskoznacznego na takie krótkotrwałe zjawiska/zdarzenia pogodowe już chyba nie ma…]. PS: Dla mnie powszechnie używanym słowem-wytrychem jest określenie „dokładnie” w znaczeniu: „właśnie” lub „właśnie tak”.

Damian Dąbrowski | 2012-03-13, 20:29

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

To określenie "incydent zimowy" wprowadził red. Zalewski. Nigdy wcześniej nikt czegoś takiego nie stosował. Z całym szacunkiem dla jego osoby, ale było to raczej niefortunne. Słownik PWN - cholernie gruby - który posiadam: INCYDENT: przykre wydarzenie, wypadek, zajście; spór: Pożałowania godny, przykry, nieprzyjemny incydent. powodować, wywołać incydent. Na szczęście obyło się bez incydentów. Gdzieś dochodzi do krwawych, zbrojnych incydentów. Podczas meczu doszło do incydentu. Dopuścili do wielu gorszących incydentów itd. itd. Tak więc incydent to raczej krótkotrwałe nieprzyjemne zdarzenie. Być może siła przebicia Andrzeja Zalewskiego była na tyle silna, że wprowadził w ten sposób nowe określenie "incydent zimowy". Do mnie to nie przemawia, ale oczywiście każdy może mówić, jak chce ;) W końcu żyjemy w demokratycznym kraju, prawda? ;) Pozdrawiam Cię i mam nadzieję, że się nie gniewasz? ;)

radek | 2012-03-13, 20:51

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

lucas epizod i incydent nie sa równoznaczne, bo epizod to może być np. praca gdzies tam była dla mnie tylko epizodem, a incydent, że coś się stało , a jak ktoś pisze tygodniowy incydent zimowy to to jest bez sensu jak może incydent trwać tydzień :)))

Lucas wawa | 2012-03-13, 22:27

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

@Damian: Zauważ, że dość powszechnie używa się także określeń takich jak: „atak zimy” lub „eksplozja wiosny”, choć tak naprawdę nie ma to nic wspólnego ze złowieszczym atakiem czy niebezpieczną eksplozją. Wszystko jest zatem kwestią umowną… A poza tym, jest jeszcze sprawa słownictwa w języku polskim, który trzeba zaznaczyć, że ma mało elastyczną strukturę. Lansowane przez red. Zalewskiego słowo „zapiątek” (zamiast „weekend”) w ogóle się nie przyjęło. Z kolei w rodzinie i pośród znajomych mam osoby, które nie lubią jak słowo „program” zastępuje się „aplikacją” (w znaczeniu programu komputerowego, a nie jakiegoś uruchamianego systemu). A takich przykładów jest dużo więcej. Ale w porządku, postaram się zmodyfikować swoją nomenklaturę odnośnie krótkotrwałych zdarzeń pogodowych, bo faktycznie w tym względzie chyba uległem manipulacji:)

Damian Dąbrowski | 2012-03-14, 22:41

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

Oj, eksplozja wiosny to wspaniała rzecz ;) Pozdrawiam Cię :)

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 23:03

Odp: Pierwsza „eksplozja” wiosny za kilka dni stanie się faktem; o możliwości pojawienia się jeszcze incydentu zimowego lub jej braku za wcześnie dzisiaj przesądzać…

Ciekawiej wygląda nazwa inwazja lata.

KlimatologKacper | 2012-03-13, 12:12

W marcu lepiej niech nie wraca

Mam nadzieję, że wróci w kwietniu na Wielkanoc. Bo co to za Święta bez śniegu...

Mcs | 2012-03-13, 15:22

Odp: W marcu lepiej niech nie wraca

W rejonie Nowej Ziemi czy Kamczatki istnieje taka mozliwosc :)

artur t | 2012-03-13, 18:44

Odp: W marcu lepiej niech nie wraca

Większej głupoty nie mogłeś wymyslić

chochlik | 2012-03-13, 21:47

Odp: W marcu lepiej niech nie wraca

I nikt nie wyczuł sarkazmu ? o_O

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 23:28

Odp: W marcu lepiej niech nie wraca

?Na święta zapowiadam wysokie temperatury w Szczecinie i okolicach.Przypuszczalnie będzie też ciepło gdzie indziej.Najprawdopodobniej temperatura maksymalna w tą niedzielę i i poniedziałek przekroczy 20 stopni a może nawet 25 stopni w Szczecinie.Gdzie indziej może być w ?Polsce jeszcze cieplej.A dziś było w Hiszpanii ponad 28 stopni.Zima tam się nie skończyła i już solidnie grzeje.

papaj | 2012-03-13, 12:08

zima

Nadal w kalendarzu do 21 marca trwa zima więc w pogodzie wszystko jest jeszcze możliwe kiedyś pokrywa śnieżna zalegała prawie do początku kwietnia teraz to już drugi marzec z kolei kiedy już praktycznie nie ma śniegu i mrozu w tym miesiącu.

Damian Dąbrowski | 2012-03-13, 16:13

Odp: zima

Ale beznadziejny argument. A cóż takiego wydarzy się 21 marca, że właśnie akurat do tego dnia wszystko w pogodzie może się zdarzyć? Słońce w zenicie znajdzie się nad równikiem i tyle. To umowna data. Po 21 marca śnieg też może , ale nie musi padać, a w północnej Europie spokojnie jeszcze będzie biało.

Mcs | 2012-03-13, 11:01

lepiej nie

Lepiej żeby nie wracała w marcu ani kwietniu czy co jeszcze gorsze w maju.Zblizamy się do wiosny coraz szybciej za niedługo zmiana czasu na letni a zatem skojarzenia mamy raczej z ciepłem słoncem i budzeniem się do zycia przyrody.Powrot zimy nikogo juz nie ucieszy był jej czas i choc dla wielu ta zima była "słaba" to jednak pokazała swoje grozne oblicze na przełomie stycznia i lutego.Teraz pora już na wiosenne klimaty a zimie dziękujemy do grudnia a jeżeli o mnie chodzi to jej moze wcale nie być.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 10:51

Ale teoretycznie może też sie bardziej ocieplić

Przedwczoraj koło tamy asuańskiej było 41 stopni i być może to jest rekord.Gdyby powietrze zaczęło nadciągać ze strony Sudanu to by mogło się sporo ocieplić.

Wojtas | 2012-03-13, 11:06

Odp: Ale teoretycznie może też sie bardziej ocieplić

Teoretycznie może być możliwa również sytuacja z filmu 'Pojutrze' ? :)

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 23:24

Odp: Ale teoretycznie może też sie bardziej ocieplić

Pisze o tym bo na początku marca nie zauważałem żadnych istotnych odchyłów dodatnich w Afryce.Wygląda na to że sytuacja zaczyna ulegać zmianie.Przypuszczalnie w kwietniu solidnie przygrzeje.A w Hiszpanii było dziś ponad 28 stopni więc może się sporo ocieplić wkrótce.Właściwie to zapowiadali że tak ma być.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 09:47

Odp: Ale teoretycznie może też sie bardziej ocieplić

A co do filmu pojutrze.Nie ma warunków do wystąpienia takiej sytuacji.No chyba żeby Ziemia odleciała z orbity.