28 października 2011, 07:04

Jaka pogoda na początku listopada?

Listopad kojarzy się nam z przedzimiem, czyli niskimi temperaturami, deszczem, a nawet pierwszymi opadami śniegu. Czy podobnie będzie w tym roku? Sprawdźmy prognozę na pierwsze dni listopada.

Babie lato to okres, kiedy nad rejonem Morza Czarnego stacjonuje wyż, który przynosi w Polsce pogodne niebo i ciepłe powietrze z południa Europy.

W tym roku typowa dla babiego lata sytuacja baryczna, i zarazem bardzo nietypowa jak na przełom października i listopada, opóźniła się i będziemy mieć z nią do czynienia w najbliższych dniach.

To oznacza, że zamiast śniegu i mrozu, będziemy mogli liczyć na pogodne niebo i temperaturę przekraczającą 10 stopni, a miejscami nawet 15 stopni.

Na groby bliskich pójdziemy w lekkim odzieniu. W większości regionów Polski termometry pokażą wczesnym popołudniem 12-13 stopni.

Zdecydowanie najcieplej będzie na zachodzie i południu, gdzie będzie co najmniej 14-15 stopni. Biegunami ciepła będą tereny podgórskie, gdzie na stacjach meteorologicznych w Jeleniej Górze, Bielsku-Białej, Tarnowie i Nowym Sączu może zostać odnotowane nawet 16-18 stopni.

Wiatr będzie wiać słabo z południa i południowego wschodu, a to oznacza, że u stóp Karpat pojawi się tzw. efekt halnego. Powietrze będzie się osuszać, niebo rozpogadzać, a temperatura będzie rosnąć jak na drożdżach.

Poza regionami zachodnimi i południowymi również będzie ciepło, jak na pierwszy dzień listopada. Temperatura sięgnie między godziną 13:00 a 15:00 poziomu 11-12 stopni, nawet w najzimniejszym regionie, czyli na Suwalszczyźnie, będzie ponad 10 stopni.

Wybierający się na cmentarze w godzinach porannych nie będą się musieli przejmować przymrozkami. Praktycznie w całym kraju temperatura nie spadnie poniżej 5-7 stopni. Na północy będzie nie mniej niż 8-9 stopni, a na południowym wschodzie 3-4 stopnie.

Jednak 1 listopada istotna jest dla nas nie tylko temperatura, lecz również zachmurzenie. Na szczęście w objęciach wyżu padać nie będzie. Najsłoneczniej będzie na zachodzie i południu kraju.

Na północy i wschodzie chmur pojawi się więcej i miejscami mogą utrzymywać się przez większą część dnia. Najwięcej chmur zgromadzi się nad Warmią, Mazurami, Mazowszem i Podlasiem. Z biegiem dnia chmury powinny ustępować i zanikać.

Dalsze dni początku listopada miną pod znakiem wysokiej temperatury, przynajmniej do końca przyszłego tygodnia temperatura nocami i o porankach nie będzie spadać poniżej 5 stopni, a popołudniami poniżej 10 stopni.

Od czasu do czasu będą się pojawiać opady deszczu, ale nie będzie ich dużo, więc możemy liczyć na słońce i błękitne niebo. Korzystajmy z ciepłego i pogodnego początku listopada, ile tylko możemy spacerujmy i ładujmy baterie przed zimą. www.twojapogoda.pl

Szczegółowa prognoza pogody na 1 listopada >>

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

konrad | 2011-10-29, 10:25

ZIMA

witam wiadOmo może jaka bedzie zima w tym roku i kiedy do nas przyjdzie?

Bianka | 2011-10-28, 23:10

Blokada

Atlantyku zdarza się częściej niż nam się wydaje, wystarczy prześledzic dzienny przebieg NAO od 1950 roku. Tylko,że zazwyczaj nie trwa taka blokada zbyt długo i te wartości nie są ekstremalne. Oczywiście raz na czas mamy głębszą blokadę , tak jak w 2010 r.

Wolff | 2011-10-28, 23:34

Odp: Blokada

Z kolei NAO dodatnie nie zawsze znaczy że będzie lekka zima.Przykład : Styczen 2006 było wtedy dodatnie a była zima jak tralala.Ujemne NAO znowu gwarantuje nam ostrą zimę.Tak było napisane w jednym z artykułow własnie na tym portalu.

kubus | 2011-10-29, 10:53

Odp: Blokada

Serio? A jaka niby byla zima 2010 na poludniu Polski? Troche sniegu na przelomie Lis/Gru a potem ciagle odwilze mimo ujemnego NAO

Rex | 2011-10-29, 12:04

Odp: Blokada

Kubus proponuję ci wyprowadzic się na połnoc Finlandi za koło podbiegunowe.W Polsce dużo osob nie chce zimy i pragnie aby każda była taka jak zima 2006/2007 w tym m.in ja.Sam zimy nienawidzę bo nie przynosi ona zadnych korzysci wręcz straty.Ale co może o tym wiedziec blokers

kubus | 2011-10-29, 13:52

Odp: Blokada

Ja mieszkam w domku i nie marudze bo stac ma na ogrzewanie, a ciebie najwidoczniej nie. Porwales sie na cos na co nie umiesz zarobic a teraz pretensje do calego swiata, nawet do pogody. Sam sie wyprowadzic na rownik i zamieszkaj w lepiance ze sloma na dachu zeby ci deszcz nie padal, to szczyt twoich mozliwosci.

Rex | 2011-10-29, 21:45

Odp: Blokada

Milcz Kubus.Twoje dywagacje mam w głebokim poważaniu.Nie pozdrawiam

Agnieszka | 2011-10-28, 22:13

Agnieszka

Prosze przestancie odpowiadac na posty Agnieszki bo to zwykly trol a sposobem wypowiadania bardzo przypomina pewna blogerke pogodową

Rex | 2011-10-28, 22:02

Pseudatrakcja forum

Agnieszka jest jak zgniły wyż z początku tygodnia.Kto się ze mną zgodzi ?

maro | 2011-10-28, 22:11

Odp: Pseudatrakcja forum

Agnieszka jest jak zgniły wyż. Dobre. Hahaha. Podpisuję się pod tym obydwoma "ręcoma".

Karol T Rz-ów | 2011-10-29, 00:07

Odp: Pseudatrakcja forum

Oczywiście także się pod tym podpisuję, postaram się nie odpowiadać więcej na jej prowokujące teksty, gdyż jest to osoba mająca przejawy sadyzmu.

Agnieszka | 2011-10-28, 21:33

Lato forever

Lato forever

Lucas wawa | 2011-10-28, 21:43

Odp: Lato forever

Quattro stagioni forever!

SYMPATYK_DEPOR | 2011-10-29, 16:20

Odp: Lato forever

Da zdrastwujet czetyrie sezona goda!Zgadzam się w 100% z Lucasem Tri miesiacze wiesna,lieto,asień i zima! PS Napisałem fonetycznie,bo grażdanki TP by pewnie nie przepuściła!

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 19:50

Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Zamieszczam swój komentarz wydany na łamach artykułu TP 17 pazdziernika, jak może wyglądać pogoda po 25 listopada, widać, że sprwdziła się moja pierwsza wersja, która zresztą wg ,mnie była bardziej realna. Komentarz był zamieszczony ze sporym wyprzedzeniem przed 25 pazdziernika.-"Po 25 pazdziernika możemy mieć 2 typy pogody. Pierwszy typ to pogoda ciepła około 10-15 stopni w ciągu dnia z przewagą suszy, spore ciepło jak na III dekadę pazdziernika mogłoby zostać zaciągnięte do Europy środkowej i zachodniej przez głęboki niż, który znad Atlantyku przesunąłby się nad Wielką Brytanię, nad Rosją północno zachodnią mielibyśmy do czynienia z wyżem, jednak wyż rosyjski ponad 1030hPa byłby słabszy od niżów islandzkich, dlatego do Polski zaczęłoby napływać spore ciepło z południa. Przy takim układzie barycznym zazwyczaj w zimie mamy orkany. Drugi typ pogody to taki, że po 26 pazdziernika mielibyśmy do czyniania z dniami z maksymalną temp 5-8 stopni, mielibyśmy też szansę w ostatnich dniach pazdziernika na niż genueńki, a to wszystko spowodowane mogłoby być przez wyż, który powstałby nad Wielką Brytanię klinem połączyłby się z wyżem grenlandzkim tworząc blokadę zachodniej cyrkulacji, nad Rosją północno zachodnią mielibyśmy także do czynienia z wyżem, w ten sposób do Europy Środkowej i zachodniej spływałałyby masy powietrza z kierunku NW i N, zimne powietrze dotarłoby do Morza Śródziemnego w ten sposób w procesie cyklogenezy nad ogrzanymi wodami morza powstałby wydajny opadowo niż, który wędrowałby w kierunku północno wschodnim ku Polsce, czyli kasyczna sytuacja z grudnia 2010 roku, tylko, że w ostatnich dniach pazdziernika. A jak będzie to się przekonamy w najbliższym czasie. Wszystko zależy od tego z jakim układem będziemy mieć do czynienia w rejonie Wysp Brytyjskich, od tego będzie zależeć dzien 1 listopada, który przyniesie nam albo umiarkowane ciepło ja na początek listopada, albo przedzimie, nie zimę! Ja uważam, że bardziej ma szansę sprawdzić się mój pierwszy scenariusz i tego się trzymajny:)"

Agnieszka | 2011-10-28, 21:20

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

I co i pomnik ci postawmy może jeszcze 22-letni smrodzie hahaha

Rex | 2011-10-28, 21:52

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Agunia wyluzuj, zmień ton ok ?

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 21:53

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Idz się wylecz Agniecho ze swojej głupoty. Coś ci ta psychika szwankuje nastolatko. Nic dziwnego, w tym wieku ma się to w głownie, co widać po twoich postach. buhaha

maro | 2011-10-28, 22:06

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Agniesia. Wujek Maro da ci dobrą radę. Przestań obrażać po chamsku Karola, bo wujek da ci porządnego klapsa w pupę.

Rex | 2011-10-28, 22:07

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Karol kiedy prZestaniesz się z nią kłocic ? Imwiecej jej bedziesz odpowiadał tym wiecej ona będzie pisac.Nie widzisz że to 12 letni dzieciak , którym rodzice nie mają czasu się zajac.?Niestety nie mają kontroli nad tym co robi ale pozniej jak wydarzy sie jakiś dramat to placz , lament i wszyscy są winni tylko nie oni sami .Mowiłem ci olej ją. Prędzej się jej znudzi i pojdzie stąd. Dobrze ci radzę a ona tobie może jedynie luft koło .. plompac.Pozdrawiam

Bartek Strzelczyk | 2011-10-28, 23:20

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Nie karmić trolla.Odpowiadanie mu przysparza przyjemności pasożytowi internetowemu który najwyrazniej nie ma co robić.Ja między innymi dlatego ograniczyłem pisanie postów na tym forum do minimum niestety.

Karol T Rz-ów | 2011-10-29, 00:05

Odp: Sprawdziła się oja pierwsza bardziej realna opcja sutyacji barycznej nad Europą i pogody w Polsce.

Dokładnie ten troll jest pasożytem, cieszy się tylko z tego, że kogoś obraził, oszukał, zmieszał z błotem i upokorzył i właśnie o to im chodzi, to mi wygląda na sadyzm, będący przejawem psychopatii.

Rynio | 2011-10-28, 15:34

No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Na 100% będzie wiadomo dopierom wieczorem ale w Nowym Sączu było w cieniu dziś 20C. Na Mazowszu temp. w normie okolo 12C i trochę się chmurzy.

sebastian śląsk | 2011-10-28, 16:02

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

G.Śląsk Racibórz temperatura 16 st. C.

Marcin | 2011-10-28, 17:06

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

W Szczecinie maksymalnie 11C i kolejny mroczny pochmurny dzień.

Lucas wawa | 2011-10-28, 17:12

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Jako człowiek urodzony pod górami przyznaję, że podczas halnego (fenu) w miejscowościach podgórskich może być faktycznie ok. 20 st. (przy czym najcieplejsze dni dopiero przed nami). Jednak ogólnokrajowego jesiennego „upału” z temperaturami rzędu 15-20 st. tym razem nie będzie. Wiele wskazuje na to, iż przez około tydzień w większej części kraju notować będziemy 10-15 st. w ciągu dnia oraz kilka stopni na plusie w nocy. Warto podkreślić, iż całym 2011 roku więcej skrajności odnosi się nie do temperatur, a sum opadów. Prawdopodobnie sucho będzie także po 5.11…

Agnieszka | 2011-10-28, 17:47

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Oj Lucas, Lucas. Nie rozumiesz, że GFS nie uwzględnia wiatru fenowego? Oficjalnie dzisiaj 19*C Tarnów, 17*C Lesko i Rzeszow.

Agnieszka | 2011-10-28, 17:49

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Lucas i przestań robić wodę z mózgu ludziom, wczoraj pisałeś, że po 5.11 wilgotno, a dzisiaj, że sucho? Nadajesz się do tych popaprańców z TVN Meteo hahaha

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 20:34

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Agniesiu: Teraz jak mnie nie ma przez chwilę, to czepiasz sie Lucasa i tak w kółko każdego gromisz, nie masz się kogo czepić, bo ci się nudzi. Wez lepiej posprzątaj, rodzina przyjedzie na święta, wstyd do takiego chlewu ich zapraszać. Lucas pisze bardzo dobrze i ze wszystkimi komentarzami jego się oczywiście zgadzam, w przeciwieństwie do twoich, które nic nie wnoszą, a jedynie potrafią obrażać i poniżać. Aguś czekam na orkany w listopadzie mała.

Lucas wawa | 2011-10-28, 20:49

Do Agnieszki

Jeżeli myślisz, że sprowokujesz mnie swoimi obrzydliwymi postami to się mylisz, hahaha:)))

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 21:00

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Nie martw się Lucas znasz głupiutkie myślenie Agniechy ona jest do każźdego negatywnie nastawiona, nie ma o niczym pojęcia, to jest kobieta bardzo znerwicowana, jeżeli coś nie idzie po jej myśli, to się wyżywa na innych, to już u niej normalność. Bardzo dobre piszesz artykuły,a ona tylko zazdrości szuka jakiegoś sposobu, aby kogoś osmieszyć w oczach innych.

maro | 2011-10-28, 21:06

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

No to widzę, Lucas, że nasza Agniesia zmieniła swój obiekt zainteresowania.

Agnieszka | 2011-10-28, 21:17

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

A ja czekam na zimę, którą zapowiadałeś na przełomie października i listopada Karolku ;)

Agnieszka | 2011-10-28, 21:18

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Karolek burdel to masz u siebie na chacie. Słyszałam, że masz coś koło 22 lat, więc jesteś małym szczurkiem, który zapewne nie umie nic koło siebie zrobić, tylko mamusia ci wszystko podstawia hahaha. Maro: nie będę odpowiadała na Twoje śmieszne posty, wiesz, nie zadaję się z poziomem inteligencji o IQ równym 0.

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 21:49

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Agniecha: Jesteś psychicznie chora! Sama nastolatko zapowiadałaś zimę w III dekadzie listopada, do tego podszywałaś się pod moją osobę ty oszustko, aby mnie ośmieszyć!

maro | 2011-10-28, 21:51

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

No bo widzisz Agniesiu. Jesteś jeszcze za cienka w uszach, żeby wchodzić mi w paradę. A co do twojego IQ, to lepiej dla ciebie-przemilczmy ten temat. Wiesz, co Agniesia- gary brudne, syf wali sie po kątach, a ty nic sobie z tego nie robisz.. Jak posprzątasz chałupę, to wtedy porozmawiamy.

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 21:54

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

Agniecha zapowiadała zimę w III dekadzie pazdziernika, widać nic się nie sprawdziło i to jeszcze oszustwem chce mnie osmieszyć i poniżyć w oczach wszystkich.

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 21:55

Odp: No i mamy oficjalną 20-stkę przekroczoną.

A mówiłem, że to bardzo znerwicowana osoba.

Anty Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 14:01

Lato w Rzeszowie

W Rzeszowie mamy dzisiaj prawdziwe lato. Temperatura +17*C i dodatkowo bezchmurnie. Tak ciepło nie było od początku października, oby tak dalej ;)

wiatr | 2011-10-28, 15:40

Odp: Lato w Rzeszowie

U mnie tylko 11.5*C, słońce słabo świeci jakby był środek grudnia.

chochlik | 2011-10-28, 15:52

Odp: Lato w Rzeszowie

W Łodzi i okolicach też przyjemnie, +15*C przy słabym południowo-zachodnim wietrze. To była (i w sumie nadal jest) Idealna pogoda by znów wrócić do T-shirta, wskoczyć na rower i poczuć się jak pod koniec lata :)

maro | 2011-10-28, 18:40

Odp: Lato w Rzeszowie

Już nie wiem, co o tym wszystkim mam myśleć. Był "fałszywy" Karol T Rz-ów, a teraz jest Anty Karol T Rz-ów. Kolejny troll?

Karol T Rz-ów | 2011-10-28, 20:39

Odp: Lato w Rzeszowie

Ciekawe, co jeszcze wymyślą ci okropni trolle, teraz widzę swojego antyfana, lepszy ten antyfan, niż osboba podszywająca się za mojego prawdziwego nicka. Antyfan: Bzdury napisałeś, dzisiaj Rzeszów po Suwałkach i Kozienicach był jednym z najzimniejszych miast polskich z nizin, temp. nad ranem spadła do -2 stopni, w Suwałkach wynosiła -2,1, w Kozienicach -2,8. Więc śrdnia dobowa będzie zanizona, podobnie będzie dzisiejsza nocą. A co do temp. maksymalnych napiszę jak było za godzinę.

rafaello | 2011-10-28, 13:22

Zima uderzy w listopadzie.Oby była śnieżna.

Teraz to już pewnik.Tylko jej wyglądać...

Wera | 2011-10-28, 12:49

Powtorka z rozrywki.

Wiedziałam że tak się to skonczy znowu będzie tak jak w tamtym roku tylko ze juz o2 tygodnie wczesniej.Wszystkie niże będa spychane na południe europy po czym z Genui pojdą trasą VB do Polski.Co to dla nas oznacza ? Paraliz lotnisk , dróg , kolei ale niektórzy tęsknili za zima i się doczekali.W związkuz powyższym listopad będzie duzo poniżej normy a Grudzien taki sam jak w 2010.Bedziecie miec swoja zimę niech wam wyjdzie uszami :/