21 października 2011, 04:47

Zima na Syberii przestała żartować

Pierwszy raz w tym sezonie temperatura na Syberii spadła do minus 30 stopni. Najniższą temperaturę zanotowano minionej nocy w rejonie Ojmiakonu, uważanego za jeden z biegunów zimna północnej półkuli.

Ojmiakon leży we wschodniej Syberii, w Jakucji, gdzie zimowe mrozy są największe spośród wszystkich zakątków Rosji.

Tegorocznego lata temperatura w cieniu przekraczała tam plus 30 stopni, ale teraz o upałach można już tylko pomarzyć, gdyż nie powrócą one przez najbliższe 8 miesięcy, w zamian będzie tylko śnieg i trzaskający mróz.

Obecnie spadkowi temperatury przekraczającemu minus 30 stopni nad brzegami rzeki Indygirka towarzyszy bardzo słaby wiatr.

Dzięki temu niska temperatura nie jest aż tak silnie odczuwana. Chwilami pojawiają się rozpogodzenia na przemian z opadami śniegu.

Powietrze nie jest suche, gdyż wilgotność sięga 80 procent, i dlatego mieszkańcy regionu mogą przetrwać pierwszy zdecydowany powiew zimy bez większego kłopotu.

Bardzo mroźne są również popołudnia, kiedy nawet w najcieplejszym momencie temperatura nie przekracza minus 15 stopni. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze na początku października termometry pokazywały tam temperaturę dodatnią.

W następnych dniach większych zmian w pogodzie nie będzie. Temperatura utrzyma się na tym samym poziomie, a niebo od czasu do czasu będzie się chmurzyć. Dodajmy, że Ojmiakon przykrywa warstwa białego puchu o wysokości przeszło 10 centymetrów.

Mroźne arktyczne powietrze dociera do Jakucji z północnego zachodu. W tym roku spadek temperatury do minus 30 stopni pojawił się dokładnie tak jak powinien, a więc w okolicach 20 października.

Sybiracy są bardzo dobrze przygotowani na silny mróz, przecież w grudniu i styczniu, jak co roku, będą musieli przetrwać nawet 65 stopni poniżej zera. Bój z Syberią o miano najzimniejszego regionu świata, poza Antarktyką, toczy Kanada.

Tam temperatura w bezchmurne noce spada do poziomu minus 26 stopni. Przyczyną tak silnych mrozów jest noc polarna, kiedy temperatura pozostaje na bardzo niskim poziomie i bez jakiejkolwiek obecności promieni słonecznych nie jest się w stanie przez całą dobę podnieść. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Jan Kowalski | 2011-10-21, 18:30

Dobrze

Dobrze, że nie napisaliście coś w stylu "Mieszkańcy trzesą się z zimna", gdyż mieszkańcy Ojmiakonu uważają, że -30 to już ciepło.

Tomasz krk | 2011-10-21, 17:12

Zima wyczekiwana ale dopiero od połowy listopada

Na razie nie zapowiada się zima w Polsce chociaż kilka dni temu widziałem prognozy mówiące o zimowych Wszystkich Świętych. Jednak uległy one zmianie ponieważ ma nadal panować pogodny wyż który nie dopuści do nas żadnych opadów. I dobrze bo na zimę jest za wcześnie. Niech nadejdzie ta zima w połowie listopada a nie na początku. Optymalny okres trwania zimy to od połowy listopada do połowy marca. Niestety tak nie ma w Polsce i zamiast tych około 120 dni utrzymywania się pokrywy śnieżnej mamy o połowę mniej. Dla mnie najlepszy jest klimat panujący w Skandynawii, czyli długie i śnieżne zimy oraz niezbyt ciepłe lata. Upały w lecie mnie dobijają a w Skandynawii ich prawie nie ma. Co do zim to trwają one tam cztery miesiące a na północnych krańcach nawet 5 miesięcy. Nie rozumiem zupełnie tych ludzi którzy chcieliby mieć śródziemnomorski klimat w Polsce. Oznacza to męczące upały w lecie oraz ciepłe i mokre zimy. Przecież to paranoja tak myśleć. Upalne dni to spore zło bo wtedy słońce wysuszy ziemię na wiór i spowoduje to obniżenie poziomu wód gruntowych. Jest to doskonała recepta na suszę które jest samym złem. Nie tylko przynosi gigantyczne straty w rolnictwie, ale powoduje zagrożenie pożarowe, które może spowodować niszczycielskie pożary. Natomiast łagodne i ciepłe zimy są przyczyną powodzi które mają opłakane skutki. Wysokim temperaturom w zimie towarzyszą najczęściej obfite opady deszczu które powodują wezbrania wód w rzekach. Poza tym łagodne zimy to wylęgarnia dla huraganów które niosą gigantyczne szkody. Chyba pamiętacie Cyryla w 2007 roku i Elmę w 2008 roku? Oprócz tych powyższych zjawisk ciepłe zimy wywołują plagi komarów i szkodników po jej zakończeniu. Długie, mroźne i śnieżne zimy połączone z niezbyt ciepłymi latami mają dużo plusów. Gdy zimą śnieg długo się utrzymuje i przy tym trzyma siarczysty mróz to wymrozi większość szkodników i komarów. Poza tym wtedy gospodarka kręci się dobrze na turystyce zimowej i związanych z nią sportach można natrzepać sporą kasę. Z kolei niezbyt ciepłe lata są korzystne dla infrastruktury drogowej i kolejowej. Brak wysokich temperatur latem sprawia, że nie wyginają się szyny kolejowe i nie robi się z asfaltu masło. Przy niższych temperaturach latem występują lepsze warunki do kondensacji pary wodnej i jest więcej opadów. Dzięki temu nie ma suszy i są korzystne warunki dla rolnictwa przynoszące szansę na urodzaje. Tak więc Skandynawia ma idealny klimat.

chochlik | 2011-10-21, 18:56

Odp: Zima wyczekiwana ale dopiero od połowy listopada

Powodzie zimą powodowane przez niże atlantyckie? Bujda na resorach ! Powodzie w Polsce (i to przede wszystkim w ciepłej porze roku, ale nie zawsze) mogą spowodować tylko i wyłącznie niże przychodzące z południa, a w szczególności tzw. niże genueńskie. Atlantyckie orkany przynoszą do Polski stosunkowo silny wiatr, ale opady z nich nigdy nie są groźne.

Rex | 2011-10-21, 19:07

Odp: Zima wyczekiwana ale dopiero od połowy listopada

W takim razie polecam ci spakowac walizki , sprawdzic o ktorej z Balic wylatuje samolot do Oslo i proszę bardzowyjedz tam przeżyj jedną mrozna skandynawską zimę i zobaczymy co powiesz. Zimy w Polsce są zdecydowanie zbyt mrozne i snieżne.Tego nie ma praktycznie w Holandii, Belgii czy Zachodnich Niemiec.Tam panuje zdecydowanie łagodniejszy klimat.Takie zimy powinny byc w Polsce jak są w tamtych rejonach Europy.

Wszystkowiedźmin | 2011-10-21, 21:23

Odp: Zima wyczekiwana ale dopiero od połowy listopada

Polecam wycieczkę na Syberię to tam się przekonasz czy mroźna zima powstrzymuje komary przed reprodukcją.

Marcin | 2011-10-21, 21:32

Odp: Zima wyczekiwana ale dopiero od połowy listopada

Tak zgadzam się z tobą, Skandynawia ma bardzo dobry klimat, szczególnie ta południowo wschodnia, Rosja ma też dobry klimat chciałbym mieszkać w okolicach Moskwy, gdzie panuje klimat kontynentalny i są upalne lata i bardzo mrozne zimi, w Polsce te zimy to namistka tych, co są w Moskwie.

ErosMeteo | 2011-10-21, 14:51

Brednie

"Powietrze nie jest suche, gdyż wilgotność sięga 80 procent, i dlatego mieszkańcy regionu mogą przetrwać pierwszy zdecydowany powiew zimy bez większego kłopotu." - a przepraszam bardzo, czy mróz jest łatwiejszy do zniesienia przy wilgotnym czy suchym powietrzu?! Bo ja uważam że przy suchym.

chochlik | 2011-10-21, 16:12

Odp: Brednie

Dokładnie im suchsze powietrze tym zarówno upały jak i mrozy człowiek znosi łatwiej.

Rex | 2011-10-21, 11:27

Było zimniej.

-26 ? W styczniu2006 nad ranem w Polsce temperatura spadła poniżej -30 stopni. -26 to niej est tak zle.

Lucas wawa | 2011-10-21, 11:34

Odp: Było zimniej.

No tak, ale do stycznia pozostało jeszcze 70 dni...

Rex | 2011-10-21, 12:22

Odp: Było zimniej.

Myslę że takich mrozow w Polsce nie będzie tej zimy.Wogole żeby nie przychodziła zima by było super