29 września 2011, 07:10

Najbardziej skażone miasta w Polsce

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na skutek wdychania zanieczyszczonego powietrza na całym świecie umierają 2 miliony ludzi. Sprawdźmy w których miastach i krajach skażenie powietrza jest największe i jak wygląda sytuacja w Polsce.

WHO opublikowała raport na temat zanieczyszczenia powietrza w miastach i krajach. Wynika z niego, że z biegiem lat jakość powietrza w skali globalnej systematycznie się pogarsza.

Co ciekawe najbardziej skażone nie są wielkie metropolie, lecz średniej wielkości miasta w krajach silnie się rozwijających.

W 2008 roku z powodu smogu w miastach odnotowano 1,3 miliona przedwczesnych zgonów. W ciągu zaledwie 4 lat liczba zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza wzrosła o prawie połowę.

Naukowcy są zdania, że jeśli wdrożone zostałyby rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji trujących gazów, to udałoby się zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów nawet o 2/3.

Co najbardziej zanieczyszcza powietrze? Są to zakłady przemysłowe, elektrownie i oczywiście silniki naszych samochodów.

Najlepszą jakość ma powietrze prawie całkowicie pozbawione pyłów i gazów, ale takiego szukać można ze świeczką. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła normę stężenia pyłu zawieszonego (PM10), która w skali roku wynosi 20 μg/m3.

Spośród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane, tylko 6 mieści się w normie. Zdecydowanie najczystszym miastem w naszym kraju jest Gdańsk, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi 18 μg/m3.

Przyczyną tak czystego powietrza jest silne wietrzenie spowodowane korzystnym położeniem miasta nad brzegami Zatoki Gdańskiej. Wszelkie zanieczyszczenia są błyskawicznie rozpraszane przez wiatr.

Następne w kolejności są Elbląg, Koszalin, Zielona Góra i Olsztyn. Na kolejnej pozycji znalazł się, i tutaj duże zaskoczenie, Wałbrzych. Miasto uznawane jeszcze nie tak dawno za jedno z najbardziej skażonych, obecnie zupełnie zmieniło swoje oblicze.

Po zamknięciu zakładów przemysłowych, jakość powietrza diametralnie się poprawiła. To bardzo ważna wiadomość dla sudeckich lasów, które wcześniej z powodu kwaśnych deszczów poważnie ucierpiały. Teraz zagrożenie ze strony Wałbrzycha spadło niemal do zera, ponieważ norma pyłu zawieszonego nie jest przekraczana.

Pozostałe miasta w Polsce przekraczają normę WHO. Na przykład w Gdyni pył zawieszony osiąga 28 μg/m3, w Warszawie 32 μg/m3, we Wrocławiu 35 μg/m3, a w Katowicach 42 μg/m3.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce ma Kraków. Tam roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 μg/m3 i jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku. Spowodowane jest to niekorzystnym położeniem miasta w kotlinie.

Zanieczyszczenia nie mają możliwości rozwiania się i zalegają nad miastem długimi dniami, zwłaszcza przy panowaniu wyżu i bezwietrznej aurze. Dlatego turyści podziwiający panoramę Krakowa np. z Kopca Kościuszki mają ograniczone pole widzenia.

Obok Krakowa najgorszą jakość powietrza odnotowano na ulicach Rybnika, Nowego Sącza i Zabrza. Mimo iż w większości polskich miast swobodnie oddychać nie można, to jednak w skali całego świata nasze zanieczyszczenie nie jest bardzo poważne.

Polska znalazła się na 20. miejscu listy najbardziej skażonych państw. Roczne stężenie PM10 osiąga 33 μg/m3. Dla porównania w Rosji wynosi 32,5 μg/m3, w Czechach 29 μg/m3, a w Niemczech 25 μg/m3.

W Europie największe skażenie powietrza notuje się w Bośni i Hercegowinie, gdzie wynosi ono 117 μg/m3. Norma jest przekroczona prawie sześciokrotnie. Następne w kolejności są Macedonia, Bułgaria i Grecja. Tymczasem najczystsze powietrze ma Estonia i jest to jednocześnie najczystszy kraj na całym świecie. Roczne stężenie PM10 wynosi tam zaledwie 11 μg/m3, a więc jest o połowę mniejsze niż norma ustalona przez WMO.

Drugim krajem z najczystszym powietrzem jest Mauritius, a dalej Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Tylko w 12 krajach świata norma zanieczyszczenia powietrza nie jest przekroczona. W Europie są to obok Estonii także Irlandia, Luksemburg, Monako, Finlandia i San Marino.

Najbardziej zanieczyszczonym krajem na świecie, który lepiej omijać z daleka, jest Mongolia. Stężenie pyłu zawieszonego wynosi tam aż 279 μg/m3 i jest prawie 14 razy większe od normy WHO. Nieznacznie tylko mniej skażone powietrze ma Botswana, Pakistan, Senegal i Arabia Saudyjska.

To ważna informacja dla turystów, którzy wybierając się do popularnych miejsc wypoczynku powinni uważać jakim powietrzem oddychają. Najbardziej skażone powietrze ma Egipt, Tunezja, Turcja i Grecja.

A które miasto na świecie jest najbardziej zanieczyszczone? To Ahwaz w Iranie, gdzie stężenie pyłu zawieszonego sięga 372 μg/m3, a więc przekracza normę ponad 18 razy. Niewiele lepsze powietrze ma Ułan Bator w Mongolii, Sanandadż w Iranie, Ludhijana w Indiach i Kweta w Pakistanie. Wśród największych metropolii świata najbardziej skażone powietrze ma Pekin, Bangkok i Mexico City.

Miastem, gdzie możemy oddychać swobodnie, najmniej martwiąc się o niebezpieczne pyły, jest Whitehorse w Kanadzie, gdzie stężenie PM10 wynosi tylko 3 μg/m3 i jest mniejsze od normy ponad 6,5 razy. W Kraju Klonowego Liścia bardzo czystych miejscowości jest znacznie więcej.

Według naukowców zmniejszenie stężenia pyłów zawieszonych z poziomu 70 do 20 μg/m3 może obniżyć liczbę przedwczesnych zgonów aż o 15 procent. PM10 to pył składający się cząsteczek o wielkości zaledwie 10 mikometrów, które są zdolne do przenika z płuc do krwi i powodują choroby serca, raka płuc, astmę i ostre zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Naukowcy są zdania, że w przyszłości liczba osób cierpiących na choroby układu oddechowego będzie nadal wzrastać, co może doprowadzać do coraz częstszych migracji osób chorych do miejsc mniej zanieczyszczonych.

Pamiętajmy, że najmniejsze zanieczyszczenie powietrza występuje z dala od obszarów zabudowanych, w górach, pośród lasów i nad morzem. Największe zaś w centrach największych miast, w dodatku tych, które położone są w zagłębieniach terenu, gdzie wietrzenie jest ograniczone. www.twojapogoda.pl

Zawartość pyłu zawieszonego (PM10) w skali rocznej:

Gdańsk - 18 μg/m3 (najmniejsze w Polsce)
Elbląg - 19 μg/m3
Koszalin - 19 μg/m3
Zielona Góra - 20 μg/m3
Wałbrzych - 20 μg/m3
Olsztyn - 20 μg/m3

Suwałki - 21 μg/m3
Szczecin - 23 μg/m3
Toruń - 24 μg/m3
Białystok - 24 μg/m3
Bydgoszcz - 26 μg/m3
Lublin - 27 μg/m3
Gdynia - 28 μg/m3
Włocławek - 28 μg/m3
Kalisz - 29 μg/m3
Łódź - 29 μg/m3
Poznań - 29 μg/m3
Płock - 30 μg/m3
Kielce - 30 μg/m3
Rzeszów - 30 μg/m3
Radom - 30 μg/m3

Opole - 31 μg/m3
Gorzów Wielkopolski - 31 μg/m3
Warszawa - 32 μg/m3
Legnica - 34 μg/m3
Częstochowa - 35 μg/m3
Jelenia Góra - 35 μg/m3
Wrocław - 35 μg/m3
Bytom - 35 μg/m3
Bielsko-Biała - 36 μg/m3
Dąbrowa Górnicza - 40 μg/m3
Gliwice - 40 μg/m3

Katowice - 42 μg/m3
Zabrze - 45 μg/m3
Nowy Sącz - 51 μg/m3
Rybnik - 54 μg/m3
Kraków - 64 μg/m3 (największe w Polsce)

Zobacz szczegółowy raport o zanieczyszczeniu powietrza >>


Mapa stężenia PM10. Zielone punkty oznaczają stężenie w normie. Żółte punkty oznaczają stężenie lekko i umiarkowanie przekraczające normę. Pomarańczowe punkty to przekroczenie przeszło dwukrotne. Punkty czerwone i fioletowe to przekroczenie wielokrotne. Dane: WHO.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Patriota | 2017-01-10, 13:33

Brawo Wałbrzych

By w Wałbrzychu było jeszcze powietrze Rada Miasta musi podjąć kroki zniechęcające do palenia węglem , a Straż Miejska patrolować i wyłapywać trucicieli bez taryfy ulgowej należy karać tego co truje !!!

Z mordoru | 2016-11-30, 10:45

Do kogo macie pretensjee za własną głupotę?

Umiecie wy myśleć ludzie? Jak samochody wam produkują smog, jeżeli u nas jest, a na zachodzie nie ma? Zakłady przemysłowe mają normy, które muszą przestrzegać w godzinach pracy inspekcji, więc podstawową i zasadniczą przyczyną smogu jest opalanie węglem domów prywatnych. Mało tego - gdyby ludzie palili mądrze (węglem, a nie śmieciami - u mnie czuję, że śmieci są w modzie; odpowiednią technika palenia), to problem byłby mniejszy. Na szczęście pył zawieszony nie jest tak toksyczny jak inne zanieczyszczenia

Z Rybnika | 2013-10-26, 09:12

Rybnik przebija nawet Kraków

Moja subiektywna ocena jest taka, że w Rybniku "powietrze" jest bardziej zanieczyszczone niż w Krakowie (a to przecież sporo mniejsze i do tego rzadziej zaludnione miasto), oprócz paru plakatów nic się tu nie robi. W każdym razie nie zapraszam w sezonie grzewczym.

Arcisz | 2013-10-15, 00:39

W Białymstoku jest źle

Od jakiegoś czasu powietrze na niektórych dzielnicach Białegostoku jest bardzo zanieczyszczone, co i widać i czuć. Brązowa mgła i niesamowity smród goszczą zwłaszcza na osiedlach z domami jednorodzinnymi. Nie można wyjść na spacer, nie można otworzyć okna. Niestety zarówno władze, jak i WIOŚ odmawiają wykonania pomiarów w regionach sąsiadującymi z domami. Mamy 2 stacje. Jedna mierzy PM10, a druga PM2.5 oraz tlenki siarki i azotu. Obie są położone w najczystszych miejscach w mieście, z dala od większych ulic i domów z dymiącymi kominami. Wyniki pomiarów w żaden sposób nie odzwierciedlają tego, co naprawdę tu się dzieje. Może ktoś zainteresowałby się tematem. Przecież to przekręt przez, który ludzie tracą zdrowie.

czysty pył | 2013-09-09, 20:58

z Gdynią jest nie halo

Jedno z największych stężeń pyłu PM10 w Gdyni obserwuje się przy stacji pomiarowej nr 10 (www.armaag.gda.pl), która znajduje się na ledwo użytkowanych terenach kolejowych tuż przy Śródmieściu. Można się tam przejść i sprawdzić, że tuż przy stacji pomiarowej w odległości ok. 15 metrów od stacji pomiarowej stoi na bocznicy wagon, w którym ktoś rozpala piec. Często cały dym leci wprost na urządzenia pomiarowe. I stąd większość tych wyników jest mocno zniekształcona na niekorzyść :) Można sprawdzić stan na Street View na goglach: http://bit.ly/18PXEF6. Podaję współrzędne 54st.31'31.05"N, 18st.32'11,14"E. (widok w kierunku północnym - widać stację i widać wagon, który czasem zmienia tor, na którym stoi)

Turysta | 2013-09-09, 12:44

Brawo Wałbrzych

Wysoka pozycja Wałbrzycha zupełnie nie zaskakuje. Byłem w lipcu w tym mieście i jestem bardzo mile zaskoczony. Miasto położone wśród gór i lasów, piękne zabytki, odnawiane kamieniczki, wspaniały park w centrum, jeden z piękniejszych w Polsce. Miasto zupełnie nieodkryte przez turystów, a naprawdę warto tam pojechać. Z okolicznych wzgórz jak z lotu ptaka widać piekną panoramę miasta. Jedna wada, a może raczej zaleta to to, że w chwili obecnej niemal każda ulica jest tam remontowana, jest dużo wykopów i tworzą się korki, ale to chyba powinno się zaliczyc na plus. Turysta z Bielska Białej.

Damian Dąbrowski | 2012-10-01, 15:41

Najmniej zanieczyszczonym (zapylonym) miastem jest w Polsce zapewne Hel :)

Tam nie ma skąd wziąć się kurz i pył, bo z obu stron Hel oblewają wody Morza Bałtyckiego. Mojemu synowi zmiejszył się gwałtownie obrzęk migdałów po 3-tygodniowym pobycie nad morzem w Jastarni. Tam po 3 tygodniach nie było kurzu na półkach, a w głębi lądu w dużych miastach to trzeba codziennie ścierać kurze, żeby było czysto. Ale i tak nie chciałbym mieszkać na Helu. Wprawdzie brak upałów nie przeszkadzałby mi, ale brak porządnej zimy tak :) Andrzej, co z tego, że Katowice są dużo mniejsze od Warszawy pod względem liczby ludności, skoro są w centrum największej kilkumilionowej aglomeracji miejskiej. U nas wszędzie dookoła są miasta :) Ściśle do siebie przylegają. Przemysł sprzed 20-30 lat nie ma znaczenia. U nas auto jest tyle samo, co w Warszawie (mam na mśłi ilość aut na daną powierzchnię), czy we Wrocławiu.

mikrus gregor | 2012-08-11, 21:51

Pozory

Dlaczego nie podaliscie metodologii jakiej używano przy badaniu poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu? Czy na stepach mongolskich jest takie zapylenie? Arabia saudyjska? A może jest tak z przyczyn naturalnych , wietrzenie skał, kruszenie i rozpylanie piasku na pustyni? A jakość tego pyłu? Nowy sącz? Tam mimo zanieczyszczenia powietrz a , i tak z całą pewnością powietrze jest zdrowsze niż powietrze w gdańsku czy płocku , bogate w węglowodory aromatyczne, lub powietrze w bytomiu lub Dąbrowie górniczej, bogate w metale ciężkie. Mam wątpliwości co do metodologii stosowanej przez who!

jackowiak władomir | 2012-07-02, 08:07

ekologia

a był silnik magnetyczny z darmową energią dużo bardziej sprawniejszy i mocniejszy ale zatajnili , a w chinach widziałem już auto że na wode wyprodukowali ale nie pozwolą na masową skale , co najwyżej na prąd dają tak żeby też nie było za tanio , chory ten świąt , lepiej jak ludzie się trują

miki gregor | 2012-08-11, 21:54

Odp: ekologia

Ale Ty pierdoły opowiadasz!

Jan Europejski | 2012-04-24, 17:40

Korki

Kiedy wreszcie władze miast wezmą się za ekologię? Oczywiście na tyle ile się da. Po dziś dzień nie próbuje się zmniejszać korków poprzez prawidłowe ustawienie sygnalizacji świetlnych !! W Warszawie jest coraz gorzej, bo przepustowość skrzyżowań i rond jest coraz mniejsza! Zamiast kosztownych dla kieszeni parkomatów i masy słupków powinny być ograniczenia wjazdu do centrum starym autom ze złą emisją spalin za pomocą naklejek na szybę auta tak jak np. w Niemczech). Oprócz dużej ilości aut korki powodują źle nastawione sygnalizacje (tu winę ponosi Inżynier Ruchu Miejskiego i ZDM. Przykład ulice centrum stolicy takie jak Andersa, Towarowa, Jana PawłaII, Rondo AK Radosław, Puławska, wylotówki itd.