12 maja 2017, 08:25

Najbardziej mgliste miejsce na świecie. "Atmosfera horroru"

Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie rekordowe oblicze tego zjawiska.

Mgła jest zaraz po burzy ulubionym zjawiskiem atmosferycznym wykorzystywanym przez twórców horrorów do wywołania atmosfery niepewności i zagadkowości. Są miejsca na świecie, gdzie mgła utrzymuje się przez większość dni w roku.

Poza obszarami zamieszkanymi najbardziej mglistym miejscem na Ziemi jest Grand Banks, jedno z najbardziej bogatych łowisk świata, położone na wschód od wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie.

Jest tam nie tylko mglisto, lecz również sztormowo, ponieważ przez region ten przechodzi większość zanikających atlantyckich cyklonów tropikalnych w drodze ku Europie. Rybacy muszą się liczyć z ograniczoną niemal do zera widocznością przez prawie 300 dni w roku.

Jest tam mglisto, ponieważ dochodzi do zbliżenia się chłodnych wód Prądu Labradorskiego i ciepłych wód przemieszczających się wzdłuż Prądu Zatokowego. Ciepłe wody intensywnie parują, a właśnie z bardzo drobnych kropelek pary wodnej zbudowana jest mgła.

To miejsce jest wyjątkowo tajemnicze z jeszcze jednego powodu, 105 lat temu zatonął tam Titanic. Właśnie z powodu częstych mgieł badanie wraku jest tak utrudnione i czasochłonne.

Nas jednak znacznie bardziej interesują najbardziej mgliste miejsca, które zamieszkują ludzie i które można odwiedzić o każdej porze roku. Niewątpliwie należą do nich północno-wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej.

Jedną z najbardziej mglistych miejscowości na świecie jest Argentia położona na wybrzeżach Półwyspu Avalon w Nowej Fundlandii. Skaliste wybrzeża Zatoki Placentia są spowijane mgłą przez prawie 10 miesięcy w ciągu roku.

W jednym z programów dokumentalnych jeden z mieszkańców na pytanie czy widział kiedyś słońce, odpowiedział, że raz mu się zdarzyło. Chociaż to oczywiście żart, to jednak możemy sobie wyobrazić jak wygląda codzienne życie mieszkańców, gdy praktycznie niczego nie widać.

Jeden z najsłynniejszych autorów literatury grozy, Stephen King, urodził się w Maine, jednym z najbardziej mglistych amerykańskich stanów. Nie raz powtarzał, że mglista aura miała wpływ na jego twórczość. Przez 1,5 tysiąca godzin rocznie mgła spowija latarnię morską Moose Peak na wyspie Mistake.

Jeszcze bardziej mglisto jest na zachodnim wybrzeżu USA, a dokładniej na Przylądku Disappointment w stanie Waszyngton. Mglisto jest tam średnio co trzeci dzień, czyli przez 2,5 tysiąca godzin rocznie.

W Polsce najbardziej mglistym miejscem na nizinach są Bory Tucholskie. W położonych pośród nich Chojnicach w ciągu roku średnio możemy liczyć na 90 dni z mgłami. To właśnie do Chojnic należy historyczny rekord długości utrzymywania się mgły na obszarach nizinnych.

W 1987 roku gęsta mgła wisiała tam bez przerwy przez 72 godziny. Rok 1987 był jednocześnie najbardziej mglistym w historii, ponieważ mgła panowała nad miastem przez 111 dni. Poza Borami Tucholskimi mgły często spowijają obszary leśne na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Jedna z najgęstszych mgieł spowiła Polskę pod koniec listopada 2006 roku, kiedy w Warszawie utrzymywała się przez ponad tydzień, czyli najdłużej od 38 lat, paraliżując przy tym pracę Okęcia.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz