24 sierpnia 2011, 17:22

Tajemnicze chmury w rejonie Warszawy

W rejonie Warszawy pojawiły się chmury, które są uważane za pogodowy fenomen. Oficjalnie nie mają nazwy i nigdy ich nie sklasyfikowano. Co więc tak naprawdę zobaczyliśmy dzisiaj na niebie?

Bardzo nietypowe chmury udało się dzisiaj uwiecznić naszym czytelnikom, zmierzające od strony Warszawy w kierunku Mińska Mazowieckiego.

Nic dziwnego, że nie potrafili ich nazwać, ponieważ stanowią one prawdziwą zagadkę nawet dla zawodowych meteorologów.

Oficjalnie wyróżnia się 10 rodzajów chmur, przede wszystkim z uwagi na ich wygląd zewnętrzny.

Następnie każdy rodzaj dzieli się na podgrupy w których chmury otrzymują drugi człon nazwy wskazujący na dodatkowe elementy jakie się w nich pojawiają.

Wszystko wskazuje na to, że panujący od lat porządek w ogólnoświatowej klasyfikacji zostanie zachwiany po tym jak niezwykłą chmurę zaobserwował brytyjski badacz Gavin Pretor-Pinney.

Założył on specjalne stowarzyszenie i postanowił wprowadzić zmiany w oficjalnej klasyfikacji chmur. Obecnie obowiązująca klasyfikacja nie ulegała zmianie od 1953 roku.

Dlatego według badacza trzeba ją nieco zmodyfikować, zwłaszcza, że dziwacznego obłoku, który uwieczniony został na zdjęciu w Nowej Zelandii, nie można przyporządkować do żadnej z dotychczasowych grup.

Niezwykła chmura wygląda jak sfalowana powierzchnia morza. Pojawia się ona w różnych częściach świata i często jest zapowiedzią burzy.

Naukowcy jeszcze nie wyjaśnili szczegółowo jak powstaje, ale pewne jest, że charakterystyczne chmurowe fale są efektem działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Nowy rodzaj chmur wstępnie nazwano "undulatus asperatus" od łacińskiego czasownika "wzburzony".

Niewątpliwie chmura ta jest jedną z najbardziej malowniczych jakie mogą się pojawić na ziemskim niebie. A jak Wy nazwalibyście tą dziwaczną chmurę i czy warto dla niej zmieniać dotychczasową klasyfikację chmur?

Swoje propozycje podawajcie w komentarzach. Poniżej zamieszczamy omawiane zdjęcia dziwacznej chmury z rejonu Warszawy, a także z innych miejsc na całym świecie. www.twojapogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Andrzej Mironowicz, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Zbyszek Ilnicki, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Zbyszek Ilnicki, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Marcin Niedbałka, Józefów w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Bartek Kozicki, Łomnica w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Jane Wiggins, Iowa w USA.


Fot. Merrick Davies, Nowa Zelandia.


Fot. Richard Huntington, Devon w Wielkiej Brytanii.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

piotr łapińki | 2011-10-04, 16:48

zabijaja nas

To oczywiste ze nie bedzie oficjalnych wiadomosci bo masy zawsze były w tyle za prawdziwym postepem . Ogony chemicznych smug jakie pozostawiaja za soba samoloty na niebie, sa kompletna nowoscia .. Co z tego ze ktos w koncu przyzna sie postawiony pod murem ze to prawda , skoro sprawa ze swinska grypa , ba ogromna afera ze swinska grypa i szczepionkami przeciw niej rozeszła sie po kosciach?? Nie ma winnych , a szczepionka przeciw tej grypie jest dostepna w polsce!!!!! Chemitrails !!! to oczywiste jezeli ktos zada sobie choc odrobine trudu by pomyslec i poszukac chocby w internecie!!!! Jestesmy truci metodycznie i z rozmysłem!!! OBUDZCIE SIE !!!!

IL | 2011-09-12, 20:32

Chemtrails

Kilka dni wcześniej samoloty siały smugi; chemia leci z nieba, aby obniżyć efekt cieplarniany, ale to ukrywają. Czekałam na efekt, no i pojawiły się te chmury. Wpiszcie w Google - chemtrails i wszystko jasne.

Magdalena | 2011-09-01, 07:56

Piękne chmury

Świetne zdjęcia! A i chmury również cudowne.

piotr | 2011-08-26, 08:08

chemistratus

w lubelskim też był świetny spektakl, mam fajne zdjęcia, mam też zdjęcia z dosłownie może dwóch godzin wcześniej jak samoloty zostawiały bardzo ciemne prawie czarne smugi -które się nie rozpływały po niebie jak zazwyczaj to bywa- tylko opadały w dół tworząc taki niesamowity łańcuch podobny do dymu z palonych opon.

Ania | 2011-08-26, 00:16

Chmury

Piękne są. Niesamowite zdjęcia.

PE | 2011-08-25, 22:27

Chmura

Gwiezdne wrota.

Marcin O | 2011-08-25, 20:20

chmury nad Puławami

U mnie pod Puławami były takie same chmury. Nawet zrobiłem im kilka zdjęć.

karol | 2011-08-25, 17:08

zdiecia

te chmury to pełotuskos , i niosą za sobą zniszczenie.

Marcin O | 2011-08-25, 20:26

Odp: zdiecia

Mylisz się! To oczywiście: Kaczopisjarus potocznie zwany nawiedzonus-głuptus.

COLOSSUS0007 | 2011-08-25, 21:46

Odp: zdiecia

DEFINITYWNIE ZGADZAM SIĘ, POJAWIAJĄ SIĘ OD DAWNA I POKAZUJĄ NADCHODZĄCĄ ZMIANĘ W DANYM KLIMACIE MOŻE JESZCZE TEGO ROKU DOCZEKAMY SIĘ PRAWDZIWYCH TORNAD I TO NIE JEDNEGO ALE KILKU NARAZ W ODLEGŁOŚCI 2,DO 4KM KWAD.Nie jest to na pewno miłe, o nie żadne przesądy to fakty klimat zmienia się coraz szybciej, 200 razy za szybko i do tego jeżeli do 10,15maxxx lat. Świat nie zmieni swojej zachłannej morderczej gonitwy, za coraz to monstrualnymi wręcz mega kontraktami i na łoży w chinach, Azji, Usa mniejszy rozwój i popyt, a przede wszystkim myślenie... Nic nie trwa wiecznie... problem jest w każdym człowieku ale co to obchodzi innych i samych nas każdy dąży do lepszego ja.

Ola | 2011-08-25, 16:19

Zdjęcia.

Już dawno fotografowałam takie chmury zad moim domem.

Grzeg | 2011-08-25, 14:52

Znam to

No myślałem że znowu usłysze komentarz w stylu "co z tą pogoda się dzieje"