28 czerwca 2011, 14:01

Beton uchroni miasta przed powodzią?

Betonowe miasta, gdzie woda nie ma gdzie uchodzić podczas ulew, wielokrotnie częściej ulegają podtopieniom i powodziom niż obszary wiejskie. Dzięki wynalazkowi naukowców ma się to raz na zawsze zmienić.

Często w przypadku powodzi czy podtopień spowodowanych ulewnymi deszczami jako przyczynę strat podaje się zabetonowanie miast.

Woda zamiast wsiąkać w grunt zbiera się na chodnikach i ulicach zmieniając się w rwące potoki.

Rozwiązaniem na to może być specjalny rodzaj betonu, który potrafi absorbować nawet duże ilości wody.

Pokaz tego typu materiału odbył się na jednym z parkingów w Iowa w Stanach Zjednoczonych.

Cement charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością wody, dzięki czemu trafia ona bezpośrednio do gruntu zamiast spływać kanałami burzowymi.

Rozwiązanie takie grozi znacznie mniejszym ryzykiem zalania ulic, ale także może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na ulicach.

W czasie prezentacji betonu w ciągu kilku minut na niewielki skrawek nawierzchni ponad 5,5 tys. metrów sześciennych wody. Zobaczcie z jakim efektem. www.twojapogoda.pl
 


Materiał pochłaniający wodę.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz

Piotr | 2011-06-29, 09:12

Ulewa

a pomysleli jak bedzie taka ulewy żę , ziemia niebedzie wstanie przyjac juz wody???to te betonowe bloki podniesie i wszystko na nic niech posadzą las i wtedy wode przyjmie ziemia i drzewa

Krzysztof | 2011-06-29, 08:15

Jaka jest trwałość tego wynalazku zimą?

Ciekawe, czy ktoś to testował? Przecież absorbowana woda będzie rozsadzać beton.

chochlik | 2011-06-28, 21:31

Zupełnie bezuzyteczne !

Takie wynalazki, a potem dziwią się jak pojawia się nagle 100 metrowej głębokości dziura w ziemi o_O Takie filtrowanie mogłoby prowadzić na przykład po 10 latach do gigantycznej erozji.

Obiektywny | 2011-06-28, 21:15

Kanały Burzowe

Na trwałość betonu wpływa jego porowatość, szczelność itd - trwałość to czynniki pogodowe oraz mechaniczne. Żaden beton nie pomoże na podtapianie miast. W domach jednorodzinnych rynny projektuje się tak aby przy oberwaniu chmury (patrz burzy) woda przelała się przez rynnę - rynna ma służyć zbieraniu deszczu "kap kap". Nie ma możliwości żeby tą całą wodę zebrać w kanałach kanalizacji miejskiej (wszystko się tam przy okazji miesza - i w tej pięknej sytuacji woda z fekaliami nie idzie do oczyszczalni bo ta by tego nie przerobiła. Jedynym wg mnie sensownym sposobem na oberwania chmury są kanały burzowe - tylko do tego celu stworzone - czy to otwarte (takie jak w Holandii czy te w Polsce stworzone przez Niemców osuszających tereny pod uprawy, czy to zamknięte (zdaje się że jakieś miasto w Japonii przygotowało się na super ulewy - nie pamiętam czy Tokyo. Porowaty Beton na pewno nie jest rozwiązaniem.

Joanna | 2011-06-28, 20:31

Do redakcji TP

Proszę w imieniu setek tysięcy użytkowników iPhonów, iPodów Touch, i iPadów o stworzenie Aplikacji Twoja Pogoda na iOS w App Store ;)

Michael | 2011-06-30, 01:05

Odp: Do redakcji TP

To ja się dołączę ale jako użytkownik ANDROIDA.

Roztoczanin | 2011-06-28, 18:45

Nie tylko miasta

Jak w temacie nie tylko miasta ale już i wioski są betonowane,jest walka z trawą czyli brukowanie całych posesji.Cos naturalnego jest niszczone ale co tam ludnosc jest przebogata.

krzychu | 2011-06-28, 22:27

Odp: Nie tylko miasta

Zgadzam się z Tobą, okropna "moda" na betonowanie czego się da rozrasta się na cały kraj :( Betonowe kostki brukowe, betonowe płoty i betonowe głowy, które tak robią. Jak każda moda przeminie, ale straty w krajobrazie zostaną

Gregor | 2011-06-28, 23:01

Odp: Nie tylko miasta

Kilka dni temu napisałem post, w którym przedstawiłem swoisty paradoks, a mianowicie: ułożono chodnik z kostki brukowej przy mojej posesji, powyżej 30-40 cm nad jej poziomem. O ironio losu, chodnik ma spad około 15-20 stopni w kierunku mojej działki, więc nietrudno domyślić się, że z dużym impetem woda wdziera się na nia przy obfitych opadach. Na szczęście, ostatnio coś drgnęło w sprawie - na spotkaniu mieszkańców osiedla przekazaliśmy krytyczne uwagi inwestorowi, a on zobowiąwiązał się do poprawek. Niestety w takim układzie, sprawa odszkodowań za wcześniejsze podtopienia musiała umrzeć śmiercią naturalną. Pozyjemy , zobaczymy- zbliżają się wybory, a prezydent miasta jest z ramienia PO, to może wkrótce coś drgnie w tej sprawie. Tak sobie myślę, że najczęsciej do podtopień w miastach dochodzi na wskutek rozmaitych błędów budowlanych, a nie samych opadów.

Gregor | 2011-06-28, 16:31

BŁĄD

Dostrzegam błąd. Napewno chodziło Redaktorom o 5,5 tysięcy litrów wody, a nie 5,5 tysięcy m3 (5,5 mln litrów). Wydaje mi się, że woda była spuszczana z ciężarówki-cysterny, więc nie ma fizycznej możliości, ażeby wylać z niej 5,5 tys. m3 w przeciągu kilku minut. O ile dobrze pamiątam, to przeciętna pojemność cysterny paliwowej wynosi około 25-30 tys.litrów.

Gregor | 2011-06-28, 16:50

Odp: BŁĄD

Jeżeli mieliśmy do czynienia z opróżnianiem grawitacyjnym z cysterny, to spust wody rzędu 1000 l/minutę jest całkiem realnym wynikiem.

alewis21 | 2011-06-28, 18:52

Odp: BŁĄD

Na pewno chodziło im o 5500 litrów a nie m3. Powierzchnia badanego skrawka to góra 50 metrów kw, przy 5500 m3 odpowiadałoby to opadowi 110,000 litrów na metr!!! Taki opad by pół świata zatopił do 30 piętra budynku.

arek | 2011-06-28, 14:27

GO GO U-S-A!

Stany Zjednoczone jak zwykle potęgą. a "poliaczki" 200 lat za resztą Ziemi...

Michael | 2011-06-28, 14:11

Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

prawdopodobnie ten wynalazek nie ma zastosowania. Mróz zniszczyłby szybko taki beton.

Gregor | 2011-06-28, 17:12

Odp: Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

No nie wiedziałem, że tradycyjny beton nie podlega zniszczeniu przez mróz. Ciekawe.

Frank | 2011-06-28, 20:21

Odp: Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

Błysnąłeś tą ripostą. Teraz naucz się czytać ze zrozumieniem.

Frank | 2011-06-28, 20:22

Odp: Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

to niżej do Gregora oczywiście

Gregor | 2011-06-28, 21:42

Odp: Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

@Frank. Jak mam błysnąć ripostą, to odpowiem Tobie następująco: Niestety wtym roku nie było naboru do I klasy podstawówki dla 40-latków. A wielka szkoda, co ja teraz pocznę.

Michael | 2011-06-30, 00:58

Odp: Niestety w naszym beznadziejnym zimnym klimacie...

@Gregor Tradycyjny beton również wchłania wodę. Jednak jego porowatość jest znacznie mniejsza niż wynalazku o którym mowa. Widziałeś żeby tradycyjny beton tak chłonął wodę?!