6 lutego 2011, 01:13

Wyż syberyjski i bieguny zimna

W tym roku miasta z centralnej Polski, takie jak Kozienice, Kielce, Toruń, nie zostają w ogóle albo bardzo rzadko biegunami zimna, ponieważ nie było klasycznego wyżu syberyjskiego.

Rzeczywiście w ciągu dnia w Zakopanem od kilku dni notuje się jedne z najwyższych temperatur, od pięciu dni jest tam notowana temperatura maksymalna na plusie w przedziale od 1 do 3 stopni.

Natomiast bardziej na biegun ciepła zasługuje rzeczywiście Gdańsk w którym to temperatura maksymalna jest od kilku dni podobna do tej z Zakopanego, tylko ciut niższa natomiast temperatury nocne są znacznie wyższe. W Gdańsku w ostatnim tygodniu raz temperatura spadła poniżej -10 natomiast w pozostałe dni utrzymywała się na poziomie około -5 stopni.

W Zakopanem natomiast przeciętnie było nocami od -10 do -15 stopni tak więc średnia dzienna jest tam niższa. Jeżeli chodzi o biegun zimna bezsprzecznie od pięciu dni jest nim Jelenia Góra gdzie każdej nocy było o kilka stopni zimniej niż w innych miejscach kraju średnio -17, -18 tylko jednego dnia Kielce zbliżyły się w temperaturze minimalnej do Jeleniej Góry.

Natomiast Jelenia Góra wcale biegunem zimna w styczniu nie była średnia dzienna wyniosła tam o 2 stopnie więcej  niż chociażby w Suwałkach stało się tak dlatego że podczas odwilży Jelenia Góra była jednym z najcieplejszych miast Polski a Suwałki najzimniejszym.

W Suwałkach też zanotowano najniższą temperaturę stycznia która wyniosła -20,3 stopnia. Jelenia góra ma kotlinowe położenie co sprawia że w pogodne zimowe noce tworzą się tam zastoiska zimnego powietrza, natomiast w ciągu dnia jest tam stosunkowo ciepło, a gdy mamy odwilż nawet bardzo ciepło.

Jak duży wpływ ma położenie kotlinowe na spadek temperatury możemy zauważyć na przykładzie Chojnic położonych na wzniesieniach morenowych i Torunia położonego w obszernej kotlinie Toruńskiej. Chojnice są praktycznie zawsze zimą chłodniejsze od Torunia, latem też są dużo chłodniejsze.

W Toruniu notowano latem już 38 stopni w Chojnicach 34-35 stopni. W ciągu roku Chojnice są więc dużo zimniejsze od Torunia mimo że położone bardziej na zachód ale wpływ wysokości nad poziomem morza jest dosyć duży.

Natomiast gdy Polskę odwiedzają wyże syberyjskie które w Toruniu temperatura gwałtownie spada nocami i tak w 1963 roku było tam -32,7 w 1987 -31,1 w 2006 -32,0 a w 2010 -28,4 i zawsze miasto to jest w czołówce najzimniejszych miast Polski. A w Chojnicach zimniejszych od Torunia rekord zimna to zaledwie -26 stopni.

W Suwałkach najzimniejszym Polskim mieście położonym poza górami rekord wynosi tylko -32 stopnie czyli tyle co w cieplutkim Wrocławiu i zaledwie o 2 stopnie mniej niż w jeszcze cieplejszym Szczecinie, jest tak dlatego że Suwałki nie mają położenia kotlinowego.

Natomiast Jelenia Góra to miasto olbrzymich kontrastów rekord zimna to tam -36 stopni a ciepła +17 w styczniu wynika to też z jej kotlinowego położenia. W tym roku miasta z centralnej Polski takie jak Kozienice, Kielce, Toruń nie zostają w ogóle albo bardzo rzadko biegunami zimna ponieważ nie było klasycznego wyżu syberyjskiego który objąłby swoim zasięgiem całą Polskę, a tylko muskał NE kraju.

W ostatnich dniach średnia temperaturę dzienną najniższą miały natomiast miasta Górnego Śląska i Małopolski, teraz czas na odwilż i Suwałki będą w tym układzie znów najzimniejsze.

Autor: Bartek R.

Chcesz się podzielić swoim zdaniem na temat pogody? Napisz do nas: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Kamil | 2011-02-07, 16:38

styczeń 2011r.

Heh, w styczniu 2011r. najzimniej było na Podhalu(Mizerna, Łopuszna, Poronin, Jabłonka), w Jabłonce było nawet -23°C...

alewis21 | 2011-02-07, 15:32

artykuł

Kotlina kłodzka dość często jest najzimniejszym miejscem w Polsce w pogodne zimowe noce. W ostatnich kilku latach było mnóstwo dni kiedy w większości regionów było tylko 10-15 stopni a w Jeleniej czy Kłodzku ponad -20, a nawet czasem 25. Rekord dla tej zimy należy właśnie do Jeleniej, w połowie grudnia było tam -27 stopni, podczas gdy w pozostałych regionach temp dochodziła do -20, rzadko gdzie to przekraczając. Na początku 2009 roku mimo że mróz "wtargnął" od NE za sprawą klasycznego wyżu rosyjskiego rekord min temp też dostał kojarzony raczej z ciepłem południowy zachód. Przy gęstej marznącej mgle temp spadła tam wtedy do -29 stopni, w pozostałych regionach było w tym czasie od -20 do -25, ale często bliżej -20. W tym roku już nie liczę na typowy wyż rosyjski, ok tydzień temu prognozy mówiły o jego możliwej rozbudowie i wtargnięciu nad Polskę ale wszystko wskazuje na to że jedynie "muśnie" on NE i tam będzie ok 5 stopni zimniej niż w pozostałych regionach. Ekstremalny przykład takiego 'muśnięcia' mieliśmy w lutym 2007 kiedy na NE mieliśmy -10 w ciągu dnia (w nocy -20) a im bardziej na SW tym cieplej, we Wrocławiu było wtedy prawie +10 stopni a gdy ten mróz już tam dotarł to nie był większy niż 5-stopniowy.