1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami uderzyło w wyspę Manhattan

2 tysiące lat temu gigantyczne fale tsunami uderzyły we wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, w rejon, gdzie dzisiaj znajduje się Nowy Jork. Jak do tego doszło?

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia w Nowy Jorku badając dno morskie u wschodniego wybrzeża USA natrafili na pokaźny krater uderzeniowy, wchodzący w skład kompleksu Carteret Canyon. Znajduje się on około 150 kilometrów od wybrzeży stanu New Jersey. Badanie wykazało istnienie minerałów i mikroskopijnych cząstek węgla, które są charakterystyczne dla upadku meteorytu.

Następnie znając średnicę krateru, jego głębokość i ruch fal morskich, naukowcy stworzyli model komputerowy, który ukazał co zdarzyło się 2300 lat temu. Meteoryt, który spadł do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży stanu New Jersey miał średnicę 183 metrów. W kilka chwil po upadku do wody wyzwolił falę tsunami o wysokości 20 metrów, która wdarła się najpierw do Zatoki Nowojorskiej, a następnie do rzeki Hudson. Wszystko, co stanęło jej na drodze zostało zrównane z ziemią. Pod wodą znalazł się między innymi wyspa Manhattan.

Wszyscy, którzy zamieszkiwali obecny obszar Nowego Jorku z pewnością zginęli. Wystąpienie tsunami zostało potwierdzone przez badanie osadów poprzez odwierty wykonane z kilku kluczowych miejscach w stanach New Jersey i Nowy Jork. Jednak przyczyna powstania tsunami nie została wyjaśniona w pełni. Fale mógł wytworzyć upadający meteoryt, ale równie dobrze mogły być za nie odpowiedzialne wybuchy podwodnych wulkanów lub też potężny tropikalny huragan, który może wyzwalać bardzo wysokie fale sztormowe przy udziale znaczącego przypływu.

Pewne jest jednak to, że właśnie tsunami może być odpowiedzialne za stosunkowo późne pojawienie się Indian w rejonie Manhattanu. Wszyscy ci, którzy mieszkali tam ponad 2 tysiące lat temu po prostu wyginęli. Szczegółowe informacje na ten temat poznamy już za kilka dni podczas dorocznego spotkania Geological Society of America w mieście Denver. Dodajmy, że fale tsunami mogą wywołać jedynie erupcje podwodnych wulkanów, trzęsienia ziemi i upadki meteorytów. Tsunami nie ma nic wspólnego ze zjawiskami pogodowymi. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

ginter | 2013-11-22, 22:13

czy to wszystkie mozliwości?

a czy ktoś mi odpowie (potwierdzi) bo w artykule powyższym nie było mowy, że przyczyną tsunami może też być podmorskie osuwisko (i to niekoniecznie mowa o osuwisku spowodowanym trzęsieniem ziemi, np. wielkie osuwisko, które wystąpiło na stoku cokołu kontynentalnego) ps. jestem po studiach geograficznych - ale to było za głębokiej komuny, więc teraz taka nauka to do bani niejeden napisze

TwojaPogoda.pl | 2010-10-29, 21:15

TwojaPogoda.pl - od redakcji

Stacja meteo w Kole wysyła poprawne dane do WMO. Problemem jest natomiast "terroryzująca" ją stacja na Kubie, która przypisuje sobie co jakiś czas ten sam numer WMO ID. Dlatego też zamiast danych temperaturowych ze stacji z Kole, mamy dane z jednego z miast na Kubie. Problem wydaje się jak na razie nie do rozwiązania.

rynio | 2010-10-30, 16:39

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

O to ciekawe dziękuje za informacje.

piotr | 2012-09-12, 10:35

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

Wydaje się, że ogimet ma problem rozwiązany. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12345&ndays=50&ano=2012&mes=9&day=30&hora=23&ord=REV&enviar=Ver

rynio | 2010-10-29, 20:39

z innej beczki

Czy ktoś może powiedzieć mi czemu już od bodajże ponad pół roku albo i dłużej stacja w miejscowości Koło emituje błędne dane temperatury na cały świat??Np: dziś maksymalna temp. w dzień była tam 27 C a minimalna 22 C.Portal weatheronline podaje np. takie dane już dłuższy czas.

Andrzej Nobik | 2010-10-29, 18:42

tsunami

no ciekawy artykuł pewnie w przyszłości tez będzie tsunami w Nowym Jorku tak jak na filmach katastroficznych