1 stycznia 2016, 00:00

Jaka jest korzystna wilgotność powietrza?

Jedni wolą wilgotny klimat, a inni suchy. Jednak w rzeczywistości dla naszego organizmu tylko jeden poziom wilgotności powietrza jest sprzyjający.

Według badań naukowych uważa się, że zdecydowanie bardziej korzystna dla ludzkiego organizmu jest niska wilgotność powietrza. Ponieważ w miejscach, gdzie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ludzie częściej skarżą się na problemy z reumatyzmem. W Polsce najwyższa średnia roczna wilgotność powietrza notowana jest na Wybrzeżu, ale także na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Lubelszczyzny oraz na południowym wschodzie Wielkopolski. Jednak niska wilgotność powietrza ma też swoje ujemne oblicza, ponieważ w suchym powietrzu najróżniejszego typu pyłki i zanieczyszczenia powietrza unoszą się swobodniej. Częściej dochodzi do tworzenia się niebezpiecznego dla zdrowia smogu przemysłowego w większych miastach. Najmniejsza wilgotność notowana jest w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem wilgotności jest niewielka, oscyluje na poziomie od 78 do 84 procent, a więc mimo to polski klimat uznawany jest za wilgotny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

w.siwiec | 2010-10-12, 11:46

wilgotność

To wkońcu jaki jest ten poziom wilgotności,ile procent

oliver | 2010-10-06, 22:05

wilgotność

Oczywiście wilgotność powietrza nie ma wiele wspólnego z wielkością opadów mierzoną w mm np. na Górnym Śląsku spada ponad 700mm rocznie (średnio) a w Wielkopolsce tylko około 500 mm opadu (średnia wieloletnia). Częściej wilgotność powietrza jest wyższa w Wielkopolsce..