1 stycznia 2016, 00:00

Jak długo trwa burza?

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest komórką burzową.

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest "komórką burzową". Takie chmury tworzą się zazwyczaj w letnie gorące i wilgotne dni. Burza często jest gwałtowna, ale krótkotrwała. Podczas niej pada ulewny deszcz, wieje porywisty wiatr i często pojawia się grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. Komórki burzowe pojawiają się latem bardzo często, w wilgotnym powietrzu nawet codziennie.

Jednak istnieje także drugi rodzaj burzy, a mianowicie burza frontowa. Wówczas zjawisko to potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy mu całkowita zmiana pogody, a więc znaczne ochłodzenie, a co za tym idzie zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny i krajowy.

W porze letniej burze frontowe pojawiają się średnio raz na 1-1,5 tygodnia. W Polsce najczęściej pojawiają się burze w postaci "komórki" dlatego też średni czas trwania burzy nie przekracza pół godziny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

loleq | 2011-04-29, 22:04

Burza Stacjonarna

Burze stacjonarne występują w całym kraju, gdy nie ma odpowiedniej dynamiki w atmosferze. Chodzi tu głównie o uskoki wiatru. Gdy wynoszą one około DLS 5-7m/s, SRH poniżej 75, LLS około 5m/s wtedy możemy spodziewać się burzy stacjonarnej i nie tylko na południu!

Tomasz K. | 2011-03-25, 14:46

Burze

Występują też burze stacjonarne!zwłaszcza na południu naszego kraju.

Grzegorz Kruk | 2010-10-26, 12:34

Burze

Trzeba zaznaczyć, że burza "komórkowa" najczęściej występuje w późnych godzinach popołudniowych.