1 stycznia 2016, 00:00

Piekielny żar

W najgorętsze letnie dni w Polsce, kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, trudno jest normalnie funkcjonować. Pocieszające jest to, że upały są zjawiskiem krótkotrwałym.

Nikt jednak nie może zrozumieć ludzi, którzy ze znacznie wyższymi temperaturami muszą się zmagać całymi miesiącami. Tak jest na przykład na południu Azji, gdzie temperatura potrafi przekraczać w cieniu 50 stopni.

Służby pogodowe wydają tam ostrzeżenia przed upałem nie w momencie przekroczenia 30 stopni, jak ma to miejsce w Polsce, ale dopiero, gdy notuje się 40 stopni.

Dla Polaków to niewyobrażalna temperatura jeszcze nigdy w historii pomiarów nie notowana, ale dla mieszkańców południa Azji dopiero wtedy rozpoczyna się większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Poleca się ludności pozostawanie przez cały dzień w cieniu i picie dużych ilości wody.

Jednak na ulicach wielkich miast nie robienie niczego przez cały dzień jest niemożliwe, zwłaszcza, że mieszkańcy regionu zajmują się zazwyczaj handlem i to często spędzając wiele godzin na pełnym słońcu, bez wody, bo i ona jest często towarem luksusowym. Temperatura przekraczająca w cieniu 30 stopni utrzymuje się każdego roku przez 8 miesięcy, natomiast przekroczenie 40 stopni notowane jest średnio przez 10 tygodni.

Upały powodują śmierć od kilkudziesięciu do często kilkuset osób. Przeważnie umierają osoby starsze i dzieci z powodu udaru słonecznego i odwodnienia. Do najgorętszych regionów na świecie oprócz południa Azji należy również północna Australia i Afryka oraz zachodnia część USA. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

mIOZO | 2011-02-18, 21:11

der

co innego upał w Polsce przy duzej wilgotnosci a np a afryce Egipt itp tam jak jest 40 stopni to luz u nas mozna umrzec.Piszacy ten artykuł pisze bzdury

dawid malinowski | 2011-02-15, 20:46

mróz

jak dla mnie w lato chce się zimy ,a w zimę lata

Kamil | 2011-02-07, 16:09

upały

W artykule jest błąd, w Polsce było 40°C w 1921 roku, a w ten czas były już prowadzone pomiary meteorologiczne... Poza tym polskie upały naprawdę są bardzo lekkie, spokojnie można siedzieć cały dzień na zewnątrz, wystarczy tylko pamiętać o ochronie głowy(czapka, chusta) i piciu dużej ilości wody :) Poza tym upały maja wiele plusów, upalna pogoda to zdecydowanie moja ulubiona pogoda w naszym klimacie :)

mafiozo | 2011-02-18, 21:13

Odp: upały

jakie bzdury.W polesce jest b duza wilgotnosc .U n as 40 stopni to jak w egipcie i krajach suchej afryki 25 .Nie wiesz o czym mówisz