1 stycznia 2016, 00:00

Tajfun Haiphong

Na temat tego tropikalnego kolosa niewiele wiemy. Pewne jest, że uderzył z całą swoją mocą w rejon wietnamskiego miasta Haiphong, położonego nad brzegami Zatoki Tonkińskiej, 15 września 1881 roku. Żywioł ...

Na temat tego tropikalnego kolosa niewiele wiemy. Pewne jest, że uderzył z całą swoją mocą w rejon wietnamskiego miasta Haiphong, położonego nad brzegami Zatoki Tonkińskiej, 15 września 1881 roku. Żywioł w ciągu kilkudziesięciu godzin pozbawił życia co najmniej 300 tysięcy ludzi. Z zapisków opisujących spustoszenia można wywnioskować, że był to tajfun najwyższej, piątej kategorii. Wiatr dewastował wschodni Wietnam ze stałą prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę, nie wspominając już o jeszcze silniejszych porywach. Zmiatał z powierzchni ziemi wszystko, od szałasów po solidne domy z cegły. Statki, które wówczas były głównym środkiem transportu zostały zatopione przez gigantyczne fale. Tajfun przyniósł nie tylko wichury, ale również ulewne deszcze, które doprowadziły do masowych powodzi na całej powierzchni Półwyspu Indochińskiego. Tajfun Haiphong, podobnie jak inne tego typu zjawiska, narodził się nad wodami zachodniego Pacyfiku. Zapewne zanim dotarł nad Wietnam zdążył spustoszyć południe Chin i Filipiny. Nie ma jednak żadnych zapisków z obu krajów. Pod koniec dziewiętnastego wieku, kiedy nie dysponowano satelitami meteorologicznymi i nie opracowywano prognoz, o tajfunach nie wiedziano prawie nic. Dlatego też ludność nie została ostrzeżona do ostatniej chwili.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz