25 czerwca 2010, 17:25

Tajfun Gay

Tropikalne monstra rodzące się nad wodami Oceanu Spokojnego bardzo trudno jest badać, ponieważ jedyną aparaturą pomiarową dysponują samoloty. W 1992 roku, kiedy technika nie była jeszcze zbyt dobrze ...

Tropikalne monstra rodzące się nad wodami Oceanu Spokojnego bardzo trudno jest badać, ponieważ jedyną aparaturą pomiarową dysponują samoloty. W 1992 roku, kiedy technika nie była jeszcze zbyt dobrze rozwinięta, na zachodnim Pacyfiku narodził się tajfun, który do dziś pozostaje ciężkim orzechem do zgryzienia dla meteorologów. Istnieje bowiem podejrzenie, że mógł być najsilniejszym tajfunem w historii pomiarów, silniejszym nawet od tajfunu Tip z 1979 roku. Ciśnienie w jego centrum spadło do 872 hPa i było o około 2 hPa niższe od tego zanotowanego w tajfunie Tip. Nikt jednak nie jest w stanie w stu procentach przyznać, że w przerwie między kolejnymi pomiarami ciśnienie rzeczywiście nie było niższe. Nigdy się tego nie dowiemy, ale pewne jest, że tajfun Gay zasługuje na miano jednego z najbardziej spektakularnych formacji jakie kiedykolwiek panowały na Pacyfiku. Świadczą o tym zdjęcia satelitarne na których tajfun w postaci kłębowiska chmur rozciąga się na obszarze ponad 4 tysięcy kilometrów. W maksimum jego siły wiatr wiał z prędkością 298 km/h. Ulewami i wichurami zdewastował Wyspy Mariańskie, gdzie zniszczenia okazały się olbrzymie, mimo iż śmierć poniosło niewiele ludzi. Tajfun po opuszczeniu Marianów powędrował na północny zachód i zanikł zanim zdołał sięgnąć południowej Japonii.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz