25 czerwca 2010, 17:25

Deszcz z czystego nieba

Czy prawdą jest, że deszcz lub śnieg może zacząć niespodziewanie padać z zupełnie czystego, pozbawionego chmur nieba?

Opady z czystego nieba zdarzają się wyłącznie wówczas, gdy niosące deszcz lub śnieg chmury opuszczają nasz region i za nimi rozciąga się już pas słonecznej pogody z błękitnym niebem. Na skraju chmury występują opady, które zanim dotrą od podstawy chmury do powierzchni ziemi lub spadną na naszą głowę, musi minąć jakiś czas.

Krople deszczu o średnicy 5 milimetrów spadają przeważnie z prędkością 9 metrów na sekundę, zaś kropelki mżawki w tempie 2,1 metra na sekundę. Jeśli więc spadają z wysokości 1800 metrów na dotarcie do ziemi potrzebują nie mniej niż 200 sekund, czyli 3-4 minut. Ich opadanie spowolnić może dodatkowo silny wiatr, który może unieść je kilkukrotnie w powietrze.

Płatki śniegu opadają jeszcze wolniej i dotarcie do gruntu zajmuje im ponad 5 minut, a przy często wiejącym silniejszym wietrze opadanie może trwać nawet do 30 minut. W tym czasie chmury z których opadały krople deszczu lub śnieżynki zdążą już opuścić niebo i powędrować ku horyzontowi odsłaniając błękitne, zupełnie wolne od obłoków niebo. Wówczas krople i płatki śniegu wydają się spadać z czystego nieba. Fałszywe jest więc stwierdzenie, że deszcz lub śnieg może padać bezpośrednio z wolnego od chmur nieba. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Drumsand | 2011-04-26, 18:55

Prawda

Warto wspomnieć, iż występujący w obszarach górskich oraz strefach polarnych opad słupków lodowych. Są to kryształki lodu tym różniące się od śniegu, iż nie mają rozgałęzień i ramion. Opad ten może powstać wskutek bezpośredniego wytracenia z powietrza. pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82upki_lodowe

Damian Dąbrowski | 2010-11-16, 15:24

Doświadczyłem tego

Doświadczyłem tego uczucia w tym roku chyba we wrześniu. I to nie był słaby deszczyk, lecz dość spory opad. Jechałem samochodem do domu. Nad głową czyste niebo, a tu ulewa. Szok. Podjechałem pod dom i widziałem wielkie zdziwienie wielu osób, czy to idących chodnikiem, czy wychodzących na parkingu z auta. Wszyscy patrzyli do góry i dziwili się, skąd ten deszcz? Nad głową piękne czyste niebo, tylko gdzieś dalej po bokach resztki poszarpanych chmur. Oczywiste jest, że deszcz musiał spaść z jakiejś chmury, bo przecież nie z czystego nieba, ale na serio można było odnieść takie wrażenie, że leje prosto z czystego nieba :)