1 stycznia 2016, 00:00

Spadające krople

Czy prawdą jest, że kropla deszczu, która spada z ciemnej chmury rozpryskuje się w momencie dotknięcia powierzchni ziemi?

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zastosowali tzw. szybką kamerę do przeanalizowania opadania kropli wody na ziemię. Okazało się, że dopiero przy użyciu kamery wykonującej kilka tysięcy klatek w ciągu każdej sekundy, można zaobserwować iż spadająca z prędkością kilku metrów na sekundę kropla deszczu spręża u swej podstawy powietrze, które tworzy swego rodzaju poduszkę.

Dzięki tej powietrznej poduszce kropla odbija się i rozbryzguje tworząc charakterystyczną, dobrze znaną nam koronę. Proces tworzenia się kropel i ich opadania na ziemię wciąż jednak pozostaje zagadką, ponieważ naukowcom nie udało się poznać wszystkich niewiadomych. Stosunkowo niedawno odkryto jakie rozmiary mają krople. Najmniejsze z nich nie przekraczają średnicy 0,5 milimetra, zaś największe mogą osiągać nawet 6 milimetrów.

Taka duża kropla spada w tempie 9 metrów na sekundę, co oznacza, że zanim spadnie nam na głowę musi minąć nawet 20 sekund. Obaliliśmy w ten sposób mit, że kropla rozpryskuje się w momencie uderzenie o grunt. Prawda jest taka, że dzieje się to chwilę wcześniej, gdy kropla znajduje się jeszcze w powietrzu. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz