25 czerwca 2010, 17:25

Sosny są ofiarami zmian klimatu

Susza i rekordowo upalne lato jakie miały miejsce w ubiegłym roku w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Kansas, Kolorado i Utah przyczyniły się do degradacji sosen. Krajobrazy zupełnie zmieniły ...

Susza i rekordowo upalne lato jakie miały miejsce w ubiegłym roku w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Kansas, Kolorado i Utah przyczyniły się do degradacji sosen. Krajobrazy zupełnie zmieniły kolor. Zwykle latem pośród brunatnej ziemi, tak bardzo charakterystycznej dla dzikiego zachodu, bujnie rozkwitały sosny mieniąc się ciemną zielenią. Jesienią wszystko wyglądało jak po wielkim pożarze. Na przestrzeni setek kilometrów zamiast brunatnej ziemi można było spotkać szary piasek spalony słonecznym żarem. Sosny z powodu braku wody i przekraczającej w cieniu 40 stopni temperatury zupełnie wyschły i zmieniły kolor na szaro-fioletowy. W ten sposób miliony sosen padło ofiarą postępującego globalnego ocieplenia. Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona, od trzech lat obserwuje się gwałtowne postępowanie procesu degradacji środowiska naturalnego. Rośliny i zwierzęta nie są już w stanie przetrwać tak obcych im warunków klimatycznych. Co najgorsze jednak, nic nie można już zrobić. Człowiek swą niszczycielską działalnością uruchomił proces, którego nie jest w stanie powstrzymać, a co z czasem obróci się przeciw niemu. Lato było na południowym zachodzie USA najgorętszym w historii pomiarów. Ostatnie krople deszczu spadły wówczas z nieba dokładnie 15 maja, od tamtej chwili aż do sierpnia panowała tylko susza i piekielny żar. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Wszystkowiedźmin | 2012-02-09, 21:09

Sosny są drzewami typowymi dla tajgi

Więc nie ma się co dziwić.