1 stycznia 2016, 00:00

Na Marsie jest pogoda

Naukowcy przymierzają się do opracowywania pierwszej w historii dokładnej prognozy pogody dla Marsa. Wszystko dzięki sondzie Mars Express, która od końca grudnia 2003 roku krąży wokół Czerwonej Planety i ...

Naukowcy przymierzają się do opracowywania pierwszej w historii dokładnej prognozy pogody dla Marsa. Wszystko dzięki sondzie Mars Express, która od końca grudnia 2003 roku krąży wokół Czerwonej Planety i zbiera bardzo ważne informacje o jej klimacie. Do badań wykorzystywany jest także Polski instrument planetarny spektrofotometr Fouriera, skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy współpracy międzynarodowej. Jego przeznaczenie to sondowanie w podczerwieni atmosfery i powierzchni Marsa. Pozwoli to rozpoznać jej skład mineralogiczny i wykryć skały osadowe, tworzące się w marsjańskich morzach. Pierwsza prognoza zostanie sporządzona już wkrótce. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej "ESA" już uprzedzają, że będą one bardzo zimne. Atmosfera planety jest rzadka, ciśnienie ponad sto razy mniejsze niż na Ziemi. W powietrzu głównie dwutlenek węgla, azot, argon i bardzo mało tlenu. Występują cztery pory roku podobne do ziemskich, ale każda z nich trwa prawie dwa razy dłużej. Doba jest jedynie pół godziny dłuższa niż na Ziemi, ciążenie jest trzy razy mniejsze niż ziemskie. Jest naprawdę zimno. Średnia temperatura to minus 55 stopni Celsjusza. Na równiku w lecie panuje jednak przyjemne ciepło, około 27 stopni. Za to bieguny ścina mróz do nawet 133 stopni poniżej zera. W dodatku szaleją potężne burze piaskowe. Pozostałe czynniki pogodowe nie są zbyt korzystne, ale według naukowców cudownie będzie to zbadać. Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

ania m | 2011-05-27, 09:37

pogoda

Witam, zamiast "bardzo dokładnie" opracowywać na Marsie pogodę to może by tak najpierw na Ziemi??? Te prognozy u Nas są śmiechu warte ;/