1 stycznia 2016, 00:00

Cuzco przyciąga promienie UV

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten ...

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten nowotwór mają od lat Australia i Nowa Zelandia, co łączono z wysokimi poziomami szkodliwego promieniowania na obszarach obu krajów. Tezę tę podważa zespół badawczy Bena Liley'a z nowozelandzkiego Narodowego Instytutu Badawczego Wody i Atmosfery w Omakau. Naukowcy twierdzą na łamach magazynu New Scientist, że duża podatność większości mieszkańców Australii i Nowej Zelandii ma związek z ich jasną karnacją - nietypową w tych szerokościach geograficznych. Wywnioskowali, że miejsce o najwyższym natężeniu promieniowania UV na Ziemi znajduje się gdzieś indziej. W pobliżu zwrotnika Koziorożca i tam, gdzie jest niski poziom ozonu w atmosferze, duże nasłonecznienie oraz odpowiednia wysokość nad poziomem morza - sugerowali. Przypuszczenia Nowozelandczyków potwierdziła analiza danych zebranych w latach 1997-2003 przez spektrometr badający warstwę ozonową, umieszczony na satelicie NASA. Okazało się, że największa ilość promieniowania UV dociera do peruwiańskich Andów, do obszaru, w którego centrum leży Cuzco - dziś miasto liczące około 300 tysięcy mieszkańców. Ponad 500 lat temu było jednak stolicą największego imperium prekolumbijskiej Ameryki - czczących Słońce Inków. Według obliczeń naukowców, do Cuzco dociera nawet dwukrotnie więcej promieniowania ultrafioletowego niż do terytorium Nowej Zelandii. Cuzco leży na wysokości 3,3 tys. metrów n.p.m. Zostało założone w XII wieku przez Inków, w 1533 r. zdobyli je hiszpańscy konkwistadorzy. W języku keczua Cuzco oznacza "pępek świata". Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Franko | 2011-07-07, 15:23

jw.

Bzdury. Powielacie bzdury, oczywiście jeśli chodzi o przyczyny. Szkoda "pracy" naukowców, ale sądzę, że dostali niezłe sumy za publikowanie tego typu tez. Sądzę także, że ich zadaniem było udowodnienie z góry zaplanowanego schematu oczekiwań. Znam ten teren dość dobrze i przyczyna niemalże braku(!) występowania nowotworów u peruwiańczyków czy boliwijczyków wcale nie zależy od karnacji skóry a na pewno nie w takim stopniu jak prorokują. Wątpić w me morały ktoś na pewno będzie. Jeśli takie istnieją i są dostępne powszechnie niechaj zapozna się z danymi dotyczącymi także w rzeczonym zwrotniku lecz terenów Afryki. Niestety ale uważam ich za szarlatanów a nie badaczy. Jestem bardzo uczulony na wszelkie negatywne informacje z tego regionu Świata. Ameryka Południowa dla "ludzi Zachodu" jest mało poznana i faktami łatwo jest manipulować, a które nie są niestety dokumentowane. Z biedy. Złowrogich interesów mocarstw i ich koncernów np. naftowych, energetycznych a nawet dostarczających... zwykłą wodę. Przypuszczam, że tym razem mamy doczynienia z holdingiem farmaceutycznym. Rośnie w tamtejszym regionie *coś zielonego* (specjalnie nie podaję nazwy przed złymi zamiarami), które spożywane od dziecka praktycznie wyklucza zachorowalność a osoba z już wykrytym dzięki niemu może liczyć na poprawę stanu zdrowia. Żyjemy w świecie urojonym, wszystko co istotne dla Świata i dla nas rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami(kolejna teoria spiskowa? w każdej historii jest jakaś prawda a tylko dociekliwi będą w stanie rozróżnić źdźbło od plew, pamiętajcie o tym). Na wieść o raku ludzie nie patrzą na zasobność portfela dlatego jest to idealna sytuacja dla karteli farmaceutycznych, które na naszej niewiedzy zarabiają niebotyczne pieniądze. Gdy nie jest wiadome o co chodzi... Przykre. Możemy jednak temu zaradzić, ale tylko w kupie siła. Jednostka nie ma szans.