25 czerwca 2010, 17:25

Zdradliwe góry

Wybierając się w góry nie można zapominać o środkach ostrożności. Wszystko dlatego, że natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV) wzrasta z wysokością nad poziomem morza średnio o 6-8 procent na ...

Wybierając się w góry nie można zapominać o środkach ostrożności. Wszystko dlatego, że natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV) wzrasta z wysokością nad poziomem morza średnio o 6-8 procent na każde 1000 m wysokości. Powyżej wysokości 5000 metrów, znacznie mniej szkodliwego światła ultrafioletowego o niskich częstotliwościach zostaje przefiltrowane przez atmosferę i promienie słoneczne są o wiele intensywniejsze. Odsłonięte części ciała narażone są szczególnie na zgubny wpływ silnego promieniowania, a w konsekwencji silne oparzenia. Dodatkowo szczególnie narażone na działanie słoneczne są oczy, które bezwzględnie należy chronić przyciemnianymi okularami ze ściankami bocznymi. Długotrwałe działanie słońca na dużych wysokościach może doprowadzić do czasowej lub całkowitej utraty wzroku. Najlepszym lekarstwem na czasową ślepotę śnieżną jest zabandażowanie oczu na okres 24 godzin lub więcej. Oprócz ślepoty śnieżnej i oparzeń słonecznych groźna jest również hipotermia, która jest wywoływana przez długookresowe działanie zimnego powietrza lub wody na ludzki organizm. Polega na szybkiej utracie ciepłoty ciała, szybszej od możliwości wytwarzania ciepła przez organizm. Ciepło, które potrzebne jest do przeżycia, a wytwarzane jest w procesie metabolizmu pokarmu i napoi oraz podczas ruchu, nie da się zastąpić przez zewnętrzne ogrzewanie wychłodzonego ciała, może jedynie stanowić izolację dla ciepła wytworzonego przez człowieka w procesach biochemicznych. W wyniku hipotermii w organizmie następują zmiany: fizjologiczne, biochemiczne i hormonalne, które wpływają na możliwość racjonalnego myślenia i oceniania sytuacji. W następstwie zbyt niskiej temperatury mózgu i serca następuje zgon. Warto o tym pomyśleć zanim wybierzemy się w góry, nie tylko polskie. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz