25 czerwca 2010, 17:25

Mieszkanie na wulkanie

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak ...

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak region nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi, a z wulkanu zaczął się wydobywać popiół ostatnie cztery osoby opuścili niebezpieczny wulkan górujący ponad stolicą Japonii, Tokio. Stacja meteo od 1932 roku na bieżąco bada aktywność wulkanu Fudżi oraz aktualny stan pogody. Pracownicy nie są niezbędni, gdyż większość pomiarów może być wykonywana automatycznie, jednak ktoś musi pilnować, aby została zachowana ciągłość pomiarów i aby wszystko działało jak należy. Niestety od października 2004 roku nikt nie podjął się pracy na wulkanie ze strachu przed jego erupcją. Fudżi który mierzy 3776 metry wysokości i ostatni raz wybuchł w 1707 roku jest w tej chwili na wpół aktywny. Gdyby doszło do jego erupcji nie byłoby szans żeby uratowała się załoga stacji meteo. W zagrożeniu znalazłoby się również same Tokio. Tymczasem ludzie zamieszkują również inne wulkany. Na szczycie wulkanu Mauna Loa na Hawajach znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne. Oprócz badań kosmosu od 1950 roku wykonuje się tam również pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i jego wpływu na globalne ocieplenie. Obserwatorium położone jest również na Górze Waszyngtona w stanie New Hampshire na wschodnich wybrzeżach USA. Na wysokości 1917 metrów stacja meteo dokonała pomiaru największej prędkości wiatru na świecie. 12 kwietnia 1934 roku wiatr osiągnął tam prędkość aż 373 kilometry na godzinę. W Polsce istnieją tylko dwie stacje leżące na górach, w dodatku stale zamieszkane. Na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Okazuje się więc, że życie w stacji meteo na tak wielkich wysokościach jest nie tylko wielkim przeżyciem ale również bardzo pouczające. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz