1 stycznia 2016, 00:00

Teisserenc de Bort

Urodził się 5 listopada 1855 roku w Paryżu i w wieku 40 lat rozpoczął pracę w tamtejszym Centralnym Biurze Meteorologicznym. Na początku XX wieku otworzył obserwatorium meteo w Trappes koło Wersalu. W ...

Urodził się 5 listopada 1855 roku w Paryżu i w wieku 40 lat rozpoczął pracę w tamtejszym Centralnym Biurze Meteorologicznym. Na początku XX wieku otworzył obserwatorium meteo w Trappes koło Wersalu. W 1902 roku odkrył, że stratosfera silnie reaguje na zmiany jakie zachodzą w innych częściach ziemskiej atmosfery. Wcześni baloniarze zakładali, że temperatura systematycznie spada wraz z wysokością o około 0,6 stopnia na 100 metrów. Jednak Teisserenc de Bort mocując termometr na balonie i wysyłając go do atmosfery wykrył, że od wysokości 11 kilometrów temperatura powietrza przestaje spadać, a nawet delikatnie wrasta. Tę granicę nazwał stratosferą. Był zdania, że na różnej wysokości i przy różnym udziale gazów temperatura na danej wysokości zachowuje się różnie. Jego zaciekawienie wzbudziła także różna wysokość rozpoczynania się stratosfery w różnych regionach świata. Nie mógł zrozumieć dlaczego w stratosferze dochodzi do procesu dezintegracji chmur. Ten fenomen został w 1909 roku wyjaśniony przez Gold'a, który opublikował swoją teorię na temat wpływu zimnego powietrza w troposferze na reakcje zachodzące w stratosferze. Gdyby nie Teisserenc de Bort o wiele później odkrylibyśmy niezwykłe zjawiska zachodzące ponad 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Chociaż w czasach jego odkryć człowiek nie potrafił się jeszcze wznieść w powietrze, mógł jednak za pomocą badań poznać to co wciąż było nie do osiągnięcia. Jego odkrycia przełożyły się na wiedzę jaką dysponowali pionierscy meteorolodzy na początku XX wieku. Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz