25 czerwca 2010, 17:25

Irving Langmuir

Ten amerykański fizykochemik i zdobywca nagrody Nobla w 1946 roku wraz z Vincent'em J. Schaefer'em przeprowadził pierwszy w historii eksperyment mający na celu zwiększenie i zmniejszenie opadów deszczu. ...

Ten amerykański fizykochemik i zdobywca nagrody Nobla w 1946 roku wraz z Vincent'em J. Schaefer'em przeprowadził pierwszy w historii eksperyment mający na celu zwiększenie i zmniejszenie opadów deszczu. W tym celu na chmury zrzucone zostały specjalnie przygotowane ładunki zawierające granulki suchego lodu, a także jodek srebra. Pierwsza część eksperymentu polegała na zmuszeniu chmur do dawania intensywniejszych opadów deszczu, podczas, gdy pierwotnie były one bardzo mizerne. Drugi etap miał na celu wstrzymanie opadów, podczas, gdy pierwotnie one występowały. Niesłychanie kontrowersyjny jak na ówczesne czasy eksperyment zakończył się sukcesem. Obecnie z podstaw eksperymentu Langmuir'a korzystają wojska wielu krajów świata. W Rosji podczas najważniejszych uroczystości wojsko ma za zadanie zapewnić suchą aurę. W Chinach z powodu suszy wykorzystuje się odkrycie amerykańskiego noblisty po to aby wywołać opady deszczu. Mimo upływu wielu lat metody te wciąż są uznawane za bardzo niebezpieczne i fatalnie wpływające na naturalny bieg procesów atmosferycznych. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz