1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami na Bałtyku

Tsunami zwykle panuje na rozległych oceanach, ale może się wytworzyć także na mniejszych akwenach. W XV wieku nawiedziło Morze Bałtyckie i dotarło aż do wybrzeży Polski.

W 1497 roku na południu Szwecji, w okolicach jeziora Wener doszło do lekkiego trzęsienia ziemi o sile około 4,5 stopnia w skali Richtera. Chociaż wstrząs nie był silny, to jednak doszło do gwałtownego wydzielania się metanu z wnętrza ziemi na dnie Bałtyku. Proces ten w oka mgnieniu zakończył się potężną eksplozją, która wyzwoliła wysoką na 20 metrów falę tsunami. Po kilkudziesięciu minutach fala dotarła do polskiego wybrzeża w okolicach Darłowa i Darłówka, wdzierając się na kilka kilometrów w głąb lądu. Całkowitemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości nadbrzeżnych, pod wodą znalazło się także Darłowo. Potęga żywiołu była wielka, gdyż we wschodniej części miasta na wysoczyźnie osadził się statek. Łącznie fala porwała i zrujnowała co najmniej 4 statki. Jego szczątki spoczywają na wysokości 20 metrów ponad plażą. Najbardziej ucierpiało Darłówko, które leży na samym wybrzeżu. Miasteczko zostało zmyte z powierzchni ziemi, zginęło tam bardzo wielu mieszkańców. Nieco mniej ucierpiało Darłowo i okoliczne wsie położone nieco dalej od wybrzeża. Jak wynika z kronik tsunami zniszczyło wiele domów. Jak się okazuje w regionie Bałtyku w ostatnich setkach lat zanotowano bardzo dużo wstrząsów tektonicznych o niewielkiej sile. Jednak każde z nich stanowiło zagrożenie powstania fal tsunami. Metan zawarty w glebie pod dnem morza oraz wstrząsy mogą zagrażać polskiemu wybrzeżu także w przyszłości, bo gdzie większy zbiornik wodny i trzęsienia ziemi, tam w każdej chwili może pojawić się tsunami. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz