25 czerwca 2010, 17:25

Zimowe tornado

W drugiej połowie lutego 2002 roku nad Polską przechodziły aktywne fronty niżu znad Skandynawii. Ze względu na silny wpływ wyżów znad wschodniego Atlantyku i okolic Morza Czarnego 19 i 20 lutego pojawił ...

W drugiej połowie lutego 2002 roku nad Polską przechodziły aktywne fronty niżu znad Skandynawii. Ze względu na silny wpływ wyżów znad wschodniego Atlantyku i okolic Morza Czarnego 19 i 20 lutego pojawił się porywisty wiatr. Na Pomorzu porywy przekraczały 105 kilometrów na godzinę. Nikt nie spodziewał się, że zimowy dzień może przynieść aż tak niespotykane zjawiska pogodowe. 19 lutego późnym popołudniem przy temperaturze 5 stopni na Pomorzu przeszły gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Miejscami spadł także znacznych rozmiarów grad. W trakcie burz temperatura gwałtownie się obniżała. W miejscowości Głobino, leżącej na południowo-wschodnim przedmieściu Słupska, ludność obserwowała niebo, gdy wiatr osiągał gigantyczne wartości. Obawiano się, że w każdej chwili wichura może im zwiać dachy. Nikt nie przypuszczał jednak, że najgorsze miało dopiero nadejść. Zmrok nie dość, że w tym miesiącu zapadał bardzo szybko, to tego dnia ciemno zrobiło się jeszcze wcześniej, gdyż znad horyzontu przemieszczała się w kierunku Głobina chmura burzowa. W ciągu kilku sekund pojawiło się na niej tornado wraz z którym przez wioskę przeszła ulewa i gradobicie. Zjawisko zerwało dach z budynku fabryki obuwia o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych. Nikomu się nic nie stało, ponieważ fabryka była już zamknięta. Jednak na tym się nie skończyło, gdyż podczas ulewy fabryka uległa zatopieniu. Większość nowych maszyn produkcyjnych została zniszczona. Jakby tego było mało po burzy zrobiło się na tyle zimno, że zaczął padać śnieg, który w krótkiej chwili przybrał postać potężnej śnieżycy. Krajobrazy zmieniły się z letnich na zimowe. Takich zmian pogody w tym regionie Polski jeszcze nie było. W ciągu kilkudziesięciu minut mieszkańcy okolic Słupska przeżyli ulewę, gradobicie, tornado, burzę, śnieżycę, mróz i wichurę.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz