25 czerwca 2010, 17:25

Chmura z Czarnobyla nad Polską

Kiedy nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:26 (czasu lokalnego) nastąpiła eksplozja reaktora atomowego w Czarnobylu na krańcach północnej Ukrainy nikt w Polsce nie nie wiedział, że dzięki ...

Kiedy nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:26 (czasu lokalnego) nastąpiła eksplozja reaktora atomowego w Czarnobylu na krańcach północnej Ukrainy nikt w Polsce nie nie wiedział, że dzięki dogodnemu układowi wyżów i niżów radioaktywna chmura najpierw dotrze właśnie do naszego kraju. Całą winę za dotarcie chmury do Polski ponosił wyż, który w chwili awarii reaktora znajdował się nad terenami pogranicza Finlandii i Rosji. To właśnie bardzo wolno przesuwające się masy powietrza w tym wyżu przeniosły radioaktywny obłok najpierw nad Białoruś a następnie Bałtyk i wreszcie w ostatnim dniu kwietnia dotarły nad południe Finlandii i środkowe regiony Szwecji i Norwegii, gdzie skażenie w skali całej Europy było zdecydowanie największe, po za oczywiście Ukrainą. W tym samym czasie mniejszy obłok, mniej napromieniowany, dotarł nad Polskę i przesunął się nad Niemcy, gdzie zanikł. Sama obecność chmury radioaktywnej nad Polską trwała niespełna 3 dni i najbardziej zaznaczyła się w pasie od Wrocławia po Kraków, w tym w górach. Wbrew temu co by się mogło wydawać obecności radioaktywnej chmury zupełnie nie odnotowano na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu a także w całej zachodniej Polsce. Tylko nieco ponad normę skoczyły wskaźniki promieniowania od Warmii przez Mazowsze do wschodnią Małopolskę. Obłok znad Polski przemieścił się w kierunku Alp, gdzie dotarł w ostatnim dniu kwietnia i to właśnie tam oraz w sąsiedniej Słowenii znajdował się trzeci po Skandynawii i Ukrainie ośrodek największego skażenia. Pojedyncze części obłoku rozdzieliły się po Europie i najbardziej zaznaczyły się nad Mołdawią, południem Rumunii, Grecją, okolicami niemieckiego Berlina oraz Szkocją. W Rosji skażeniu uległy tylko obszary w pobliżu granicy z północno-zachodnim Kazachstanem oraz nad Zatoką Fińską. Chmura w szczątkowym stanie przetrwała aż do 6 maja dzieląc się na 4 główne strumienie. Pierwszy strumień przemieścił się niemal nad całą Rosją i dotarł aż do Chin i północnego Wietnamu. Drugi osiągnął afrykańską Algierię i Tunezję. Trzeci dotarł nad pogranicze Grenlandii i północnej Kanady a czwarty powędrował przez Turcję, Irak i Iran opanowując Zatokę Perską . Gdyby potężny wyż nie panował w tym czasie nad zachodnimi regionami Rosji wówczas chmura radioaktywna przesuwałaby się szybciej i być może dokonała mniejszych spustoszeń. W momencie katastrofy niebo nad elektrownią atomową było bezchmurne i pełne gwiazd. Noc była wyjątkowo ciepła, gdyż temperatura wynosiła aż 12 stopni, podczas, gdy zwykle o tej porze roku spada do zaledwie 4 stopni. Dzień po katastrofie również był bardzo ciepły, notowano aż 19 stopni, przy pogodnym niebie. Ciepłe powietrze płynęło aż znad Afryki ku wschodniej Europie, dzięki czemu najwyższe temperatury w Polsce, dochodzące do aż 27 stopni, notowano nie na zachodzie a na wschodzie naszego kraju. Dodajmy, że oficjalnie wiadomo iż skala skażenia środowiska naturalnego w wyniku katastrofy w Czarnobylu okazała się być mniejsza niż pierwotnie sądzono .
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz