25 czerwca 2010, 17:25

Tornado nad Egiptem

W grudniu 2006 roku w Egipcie zaobserwowano pierwsze tornado od 1981 roku. Bardzo cienki lej tornada zauważył astronom, który próbował sfotografować przepiękną tęczę z poddasza Uniwersytetu Aleksandrii. ...

W grudniu 2006 roku w Egipcie zaobserwowano pierwsze tornado od 1981 roku. Bardzo cienki lej tornada zauważył astronom, który próbował sfotografować przepiękną tęczę z poddasza Uniwersytetu Aleksandrii. W ten sposób uwiecznił na zdjęciach nie tylko tęczę, ale i wyjątkowo rzadko spotykane w Egipcie tornado. Słup wirującego powietrza narodził się z chmury burzowej, która przemieszczała się nad zachodnim skrajem rozłożystej Delty Nilu. Tornado zbliżyło się do Aleksandrii, leżącej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale spustoszyło jedynie tereny uprawne. Sam lej tornada nie sięgnął powierzchni ziemi, ale grunt został naruszony przez towarzyszący zjawisku silny podmuch. W skali siły tornad można je uznać za kategorię F0, co oznacza, że wiatr w leju wiał z prędkością od 64 do 115 km/h. Tornado tego typu nie jest jeszcze bardzo niszczycielskie, określa się je jako małe i zwykle łamie drzewa oraz wybija szyby w domach. Pierwsze zanotowane od 25 lat tornado w kraju piramid nie spowodowało jednak żadnych zniszczeń, przynajmniej o takowych nic nie wiadomo. W Egipcie trwała wówczas pora mokra, a więc od czasu do czasu, zwłaszcza na terenach wybrzeża, pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze. Tornado powstało na skutek zderzenia się ze sobą ciepłego i suchego powietrza pochodzącego znad pustyń z chłodnym i wilgotnym powietrzem pochodzącym znad Morza Śródziemnego i północnej Europy. W takich warunkach chmury burzowe rozwijają się najszybciej i najczęściej dochodzi w nich do powstania tornada.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz