25 czerwca 2010, 17:25

Mongolskie pustkowia

Niezmierzone przestrzenie, łąki, stepy, góry i pustynie. Takimi krajobrazami powita nas Mongolia położona w samym sercu Azji.

Jak przystało na tamtejszy surowy klimat roślinność jest uboga i ogranicza się do traw, często wyschniętych w porze letniej na przysłowiowy wiór.

Mieszkańcy tego kraju to głównie ludność koczownicza, nie mająca stałego miejsca zamieszkania i poszukująca od dziada i pradziada dogodnych warunków naturalnych.

Mongołowie mieszkają w tradycyjnych namiotach, które łatwo złożyć i przenieść i inne miejsce. Każdy mieszkaniem obowiązkowo ma własnego konia. Surowość klimatu nie pozwala jednak na sielankowe życie.

Lata są niezwykle gorące, temperatura w cieniu potrafi przekraczać 40 stopni, a przecież przy braku drzew na pustkowiach o zacienione miejsce naprawdę trudno. Zupełnie inne są zimy, mroźne i śnieżne. Temperatura nocami potrafi spadać do nawet 30 stopni poniżej zera.

Warto odwiedzić ten zagadkowy kraj, gdyż Mongolia urzeknie nas niesamowicie malowniczymi krajobrazami i niebiańskim spokojem. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz