1 stycznia 2016, 00:00

Roztocze

Nie znajdziemy tam nieprzemierzonych lasów, lecz pola, łąki z małymi skupiskami drzew, a wszystko to poprzecinane rzekami. To Roztocze, kraina zielonych pagórków.

W południowej części Wyżyny Lubelsko-Lwowskiej rozciąga się Roztocze pełne pól uprawnych położonych na pagórkach. Turystów przybywających na południe województwa lubelskiego urzeka duże zróżnicowanie terenu, przez co nie jest ono monotonne. Spoglądając po horyzont można dostrzec nie tylko obszary płaskie, ale także wzgórza i wąwozy. Wielu z nas marzy, aby mieć domek na zielonym wzgórzu i właśnie na Roztoczu marzenie to może się urzeczywistnić.

W tym zakątku naszego kraju nie ma wielkich miast, dlatego możemy spotykać się z naturą w ciszy, z dala od zgiełku. Głównym punktem wycieczek powinien być Roztoczański Park Narodowy. Nie znajdziemy tam jednak nieprzemierzonych lasów, lecz pola, łąki z małymi skupiskami drzew, a wszystko to poprzecinane rzekami. Turyści z chęcią odwiedzają też Zwierzyniec. W mieście nie można nie zaglądnąć do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w którym dowiemy się szczegółowo o tej pięknej krainie. Klimatu dodają budynki wykonane z drewna, tak jak przed setkami lat. Warto też odwiedzić wsie Guciów i Florianka, gdzie popularnością cieszy się muzeum etnograficzne z tradycyjnymi chatami i rozłożysty dąb "Florian".

Roztocze należy do najzimniejszych obszarów w Polsce. Szczególnie dotyczy to zimy, kiedy panują tęgie mrozy i leży sporo śniegu. Jednak latem sytuacja odmienia się i Roztocze znajduje się wśród cieplejszych regionów. Temperatura potrafi tam przekraczać w cieniu 30 stopni średnio przez 3-4 dni w ciągu lata, a więc dwukrotnie mniej niż w najcieplejszych regionach naszego kraju. Ze względu na to, że męczące upały nie pojawiają się tam często, pogoda jest bardzo przyjemna dla każdego. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

pyton1990 | 2011-02-12, 22:39

klimat roztocza

jak dla mnie to jest tam za zimno, zima nei do zniesienia, a lato nijakie. Sam jednak mieszkam dość niedaleko od tego regionu, jakieś 100-150 km na północ. Jest tam ładnie, ale wolałbym mieszkać w zdecydowanie cieplejszym rejonie

Rafał | 2011-01-01, 11:02

Roztocze

roztocze jest naprawde piekne.Ja wychowałem się w tych pieknych okolicach, tutaj mieszkam.Od lat fotografuję przyrodę roztocza, pisze felietony o roztoczu i okolicach.Warto się wybrac do Zwierzyńca, Krasnobrodu, Gciowa,Górecka Koscielnego, odwiedzić czartowe pole czy rezerwat Piekiełko. Piękno tej ziemi, dziewicze lasy czyste powietrze oraz nienaruszone piękno jż same w sobie nie pozostawiają konkrencji.Niekiedy, gdy oprowadzam turystów, da się zaważyć zdziwienie, ponieważ zdaniem niektórych nie potrzeba jechac zbyt daleko oby dostrzec to jakie tutaj są walory. I nie są to poprzecinane lasami,,pagórki" tylko piękne wzgórza otoczone malowniczymi lasami i czystymi rzekami.Nie bez powodu utworzonu tutaj kilkanaście ścisłych rezerwatów przyrody oraz Roztoczański Park Narodowy. Warto więc nie tylko czytać o roztoczua jako krainie lasów rzek oraz wzniesień, lecz poprostu wybrać się tutaj na wycieczkę a napewno kazdy znajdzie coś dla siebie.

kamil | 2010-12-15, 09:46

hjk

ja tam wolę polesie lubelskie, mamy tutaj i gęste lasy, pola, łąki no i liczne piękne jeziora, zarówno dzikie leśne jak i typowo turystyczne. to piekna kraina warta odwiedzenia

Marek z Łodzi | 2010-12-02, 15:14

Byłem na Roztoczu 1.raz w zyciu w tym roku;)

Ja spędziłem tydzień w Obroczy k/Zwierzyńca w sierpniu i powiem Wam: niesamowite miejsce, niesamowity klimat. Jestem z Łodzi i napewno wrócę na Roztocze w kolejnych latach.

khuyghoicemk | 2010-12-02, 00:24

:)

kocham roztocze, abrakadabra zycie to magia, a tak jest na roztoczu, najpiekniejsze miejsce dla artysty, pozdrawam tych ktorzy byli widzieli i pokochali....

Kamil | 2010-11-30, 12:54

Piękne Roztocze

Pochodzę ze Zwierzyńca, gdzie się wychowałem i spędziłem swoje dzieciństwo. Piękniejszego i cudowniejszego miejsca nie znajdziecie nigdzie:) Cisza, błogi spokój, zapach lasu i te duże przestrzenie. Po prostu super:) To moje najpiękniejsze lata:) Bardzo polecam wybrać się w te rejony. Wydaje się daleko ale to tylko ok 250 KM od Warszawy. W razie jeśli ktoś by chciał więcej informacji na temat tego pięknego miejsca proszę pisać na kaazo@o2.pl:)

anka | 2010-12-01, 09:31

Odp: Piękne Roztocze

też pochodzę z Roztocza. Życie jednak wygnało mnie na Pomorze (okolice Kartuz i Kościerzyny tez trochę przypominaja Roztocze swoimi pagórkami, tylko troche więcej wody). Zwierzyniec pamiętam z kolonii w internacie Technikum Leśnego, wizyty w przepieknym kościółku na wyspie, kąpiele w Echu a potem to oczywiście zwierzyniecki browarek (teraz chyba św. pamięci, niestety). Miałam w zwierzyńcu kumpelę Ewę Gątnicką - może znasz? pozdrowienia

hun | 2010-12-01, 12:37

Odp: Piękne Roztocze

Byłem w tym roku i z pewnością jeszcze wrócę.Piękne miejsce.Dla wszystkim lubiących spokój, piesze wędrówki i wypady rowerowe. Polecam marsz ze Szczebrzeszyna do Zwierzyńca przez tzw. Piekiełko,trochę nogi w tyłek włażą, ale warto.

Iznogud | 2010-12-24, 00:02

Odp: Piękne Roztocze

do anki ee, nie, browarek w Zwierzyńcu ma się całkiem nieźle, budynek zadbany, piwko Zwierzyniec można bez problemu dostać w roztoczańskich sklepach (a nawet i nieco dalej, jeśli by dobrze poszukać - ja raz wypatrzyłem takie nawet w Sosnowcu). Ale muszę powiedzieć, że na Roztoczu mają przepyszny miód w najróżniejszych odmianach :-).

Fiszmen z Pomorza | 2010-11-27, 16:43

Roztocze

Na roztoczu byłem dwukrotnie. Pierwszy raz w 1991 roku. Było niesamowicie. Bocianie gniazda w środku miast, drewniane domy kryte strzechą, rolnicy z kosami i dużo miejsc historycznych z wojskowymi cmentarzami włącznie. Pachniało przedwojenną polską, czas jakby się zatrzymał w miejscu na lata. No i te piękne jodły, których nie ma na Pomorzu. Cudowna okolica. Jeszcze kiedyś tam wrócę...

Iznogud | 2010-11-15, 17:48

Roztocze II

O tak, Roztocze to piękna okolica. Ja z kolei spędzałem wakacje w miejscowości Zwierzyniec, a stąd niedaleko np. do Szczebrzeszyna czy przepięknego Zamościa. Zaraz obok jest Roztoczański Park Narodowy oraz nieskończone, pagórkowate łąki i pola, o których pisze autor artykułu, a po których można godzinami jeździć na rowerze...

górnoślązak | 2010-10-29, 15:32

Roztocze

W młodości spędzałem każde wakacje w okolicach Lubyczy Królewskiej i Tomaszowa Lubelskiego. Piękne okolice i piękne wspomnienia. Zapachu tamtejszego lata nie zapomnę chyba do końca życia. Wszystkim z dużych miast, a szczególności rodzinnego Śląska polecam wakacje w tamtym rejonie.