25 czerwca 2010, 17:25

Park w Afganistanie

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz ...

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz więcej biur podróży decyduje się na zaoferowanie swym klientom wyprawy życia do prawdziwego skarbu na mapie świata. Także same władze Afganistanu chcą otworzyć się na turystów, dlatego też podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego parku narodowego. Obejmuje on najbardziej niezwykłe pod względem krajobrazu obszary środkowej części Afganistanu, gdzie między stokami gór Hindukusz rozciąga się sześć jezior wypełnionych lazurową wodą. Ich widok jest kojący dla oczu, zwłaszcza, że wokół nich zobaczyć można jedynie jałowe góry. Jeziora rozdzielone są naturalnymi zaporami zbudowanymi z trawertynu, czyli skały osadowej składającej się z kalcytu i aragonitu. Takie Tego typu martwice występują w tak dużych ilościach tylko w kilku miejscach na świecie i wszystkie do tej pory znajdowały się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest obecnie niemal całkowicie pozbawiony zwierząt, ponieważ podczas wojen zostały one wybite. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku można było tam spotkać lamparta śnieżnego. Naukowcy mają jednak nadzieję, że od momentu, kiedy obszar parku będzie chroniony stanie się domem dla kozłów, dzikich owiec, wilków, lisów, a także endemicznych ptaków z rodziny łuszczaków. Park Narodowy Band-e Amir otrzymał swój odrębny status. Władze lokalne wybrane przez społeczność etniczną Hazarów ustanowiły prawa obowiązujące w parku, a także stworzyły system zarządzania nim. Afgańskie władze zamierzają w przyszłości utworzyć sieć parków narodowych, przede wszystkim w górach Pamiru w północno-wschodniej części kraju. Są to obszary niemal niezamieszkane, gdzie zimy bywają bardzo mroźne i śnieżne, zaś w porze letniej temperatura często przekracza w cieniu 30 stopni i przez pół roku nie spada ani jedna kropelka wody.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz