25 czerwca 2010, 17:25

Dolina Rospudy

Dwa lata temu cała Polska śledziła losy Doliny Rospudy, którą miała przeciąć estakada wchodząca w skład obwodnicy Augustowa. Nieodwracalnemu zniszczeniu miały ulec cenne torfowiska, a wraz z nimi świat ...

Dwa lata temu cała Polska śledziła losy Doliny Rospudy, którą miała przeciąć estakada wchodząca w skład obwodnicy Augustowa. Nieodwracalnemu zniszczeniu miały ulec cenne torfowiska, a wraz z nimi świat ptaków i owadów. Wszyscy, którym najbardziej zależało na obronie tego malowniczego miejsca nie zważając na ponad 20-stopniowy mróz gromadzili się w miejscu, gdzie miały wjechać buldożery, aby rozpocząć budowę drogi. Dzisiaj jest już pewne, że Dolina Rospudy przetrwa, a wywalczona przez mieszkańców Augustowa obwodnica przebiegać będzie poza obszarami chronionymi. Rzeka Rospuda ma swoje źródło w Jeziorze Czarnym, następnie płynie na południowy wschód przez niekończące się pola uprawne i wpływa na obszar leśny, gdzie koryto rzeki rozszerza się w nieckę pokrytą torfowiskami. To właśnie miejsce, które wywołało dwa lata temu największe emocje. Dolina to skrawek obszaru leśnego z wyraźnym korytem rzeki, który odłącza się od pozostałych terenów zielonych. Dolina Rospudy zewsząd jest otoczona polami uprawnymi, które wcinają się w lasy systematycznie je wypierając. Niegdyś koryto Rospudy przebiegało wyłącznie przez obszary leśne, często nieprzemierzone. Obecnie Dolina Rospudy to tylko wyspa zieleni, która z biegiem czasu zmniejsza swoją powierzchnię na rzecz pól uprawnych. Jest ona dla nas tak cenna, ponieważ obszarów o tak pięknym krajobrazie i walorach przyrodniczych jest w Polsce coraz mniej. Parki Narodowe, które utworzono by chronić przyrodę, teraz stały się swoistymi enklawami otoczonymi przez zanieczyszczające powietrze i ziemię miasta. Zachowanie Doliny Rospudy w niezmienionej postaci to sukces dla nas samych. Jeszcze jeden obszar zielony będzie mógł przetrwać latami, do czasu aż przestanie nam na nim zależeć. Do Doliny Rospudy najszybciej dojedziemy drogą E67 do wsi Szczebra w województwie podlaskim, a następnie już pieszo na południowy zachód nad brzeg rzeki.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz